Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Zbog izgubljenog sudskog spora: Pokretne stvari škole na licitaciji

Zbog izgubljenog sudskog spora: Pokretne stvari škole na licitacijitrg_fontane

Osnovna škola „Šamu Mihalj“ u Bečeju krajem novembra bi mogla da ostane bez pokretnih stvari kao što su školske klupe, stolice, školske table, učila za pojedine predmete, mikroskopi, kvarcne peći, kompjuteri, alati…

Naime, nakon što je škola izgubila višegodišnji sudski spor koji je pokrenula bivša zaposlena u školi, za naplatu novčanog potraživanja javni izvršitelj za područje Višeg i privrednog suda u Zrenjaninu 2. novembra doneo je zaključak kojim se oglašava javna prodaja pokretnih stvari škole putem usmenog i javnog nadmetanja. Novčano potraživanje izvršnog poverioca, tužiteljke, od izvršnog dužnika, škole, iznosi oko 2,8 miliona dinara.

Prvi pokušaj javne prodaje pokretnih stvari škole biće održan 30. novembra od 11 sati u kancelariji javnog izvršitelja u Zrenjaninu. Početna cena javnog nadmetanja iznosi 60 odsto od procenjene vrednosti pokretnih stvari.

Novinar Bečejskog mozaika je u ponedeljak zatražio izjave o mogućem razvoju događaja u školi „Šamu Mihalj“ ukoliko licitacija pokretnih stvari škole bude uspešna, te će obrazovna ustanova ostati čak i bez đačkih klupa, međutim, direktorka škole Olivija Maus, kao i članica Opštinskog veća lokalne samouprave, zadužena, između ostalog, i za oblast obrazovanja Svetlana Vuletić, odbile su da daju izjave za Bečejski mozaik. Vuletić je samo navela da nije u nadležnosti lokalne samouprave da plati dug škole.

Prema raspoloživim informacijama, odluku o otpuštanju zaposlenih ne donosi direktor škole samostalno, već  u saradnji sa školskim odborom.

Predsednik opštine Dragan Tošić je u izjavi za Bečejski mozaik ponovio da lokalna samouprava ne može da plati dug škole, međutim, odgovarajući na pitanje kako će ona da funkcioniše, ukoliko, recimo, ostane bez školskih klupa i stolica, rekao da će u tom slučaju opština da kupi nove potrepštine. „Opština će da kupi nove klupe, nove kompjutere, zašto što imamo sredstva za to. A do toga je došlo zato što je nezakonito dobila otkaz bivša direktorica škole. Mislim da odgovor na to pitanje možete da tražite od bivšeg sekretara te škole i kod direktora te škole“. Na pitanja kakve veze ima sekretar škole sa otpuštanjem zaposlenih i ko je bio sekretar škole u vreme otpuštanja tužiteljke, Tošić nije hteo da odgovori, rekavši samo: „Mi te probleme imamo stalno, direktor škole donese neku odluku lošu, sećate se hale u školi ’Zdravko Gložanski’, taj spor još traje…“.

Na ponovljeno pitanje šta će biti sa decom u školi, ako se 30. novembra prodaju sve nepokretne stvari iz tog objekta i da je za kupovinu novih potrebno vreme, predsednik opštine je odgovorio pitanjem: „Šta biste vi radili? Opština Bečej ne može da isplati zaostale plate direktora škole, nikako, zato što to mi ne isplaćujemo“.

Na pitanje da li te zaostale plate isplaćuje nadležno ministarstvo, Tošić je rekao da je to novim zakonom predviđeno, ali nije mogao da kaže da li će u ovom slučaju to da se desi, već je konstatovao da je u slučaju škole već zakazana licitacija pokretnih stvari, a to opština ne može da spreči, te da se stalno dešava da sadašnja vlast treba da ispravlja greške nekih ljudi iz prethodnog perioda.

O događajima i promenama u Osnovnoj školi „Šamu Mihalj“ pisao je Bečejski mozaik u 499. broju koji je izašao iz štampe 26. marta 2010. U tekstu pod nadnaslovom „Problemi u OŠ `Šamu Mihalj` i naslovom „Razrešena je direktorica“, između ostalog piše: „Školski odbor Osnovne škole `Šamu Mihalj` u januaru mesecu predložio je smenu direktorice škole Dore Poljak. O razlozima eventualne smene direktorice tada niko nije želeo da priča, razgovor za novine odbili su predsednik i članovi Školskog odbora, članica Opštinskog veća zadužena za obrazovanje i kulturu Ilona Varnju, direktorica škole, a prosvetna inspektorka u opštini Spomenka Sudčević rekla je da ne može da razgovara sa novinarima, jer je još u toku rad na tom predmetu. Dva meseca kasnije neke stvari su jasnije, međutim, i dalje mnogi ne žele da govore o dešavanjima u školi `Šamu Mihalj`, ali je jasno da tamo nije sve u najboljem redu. Desetog dana marta je direktorica škole Dora Poljak razrešena dužnosti.

Klara Barta Kurin, v.d. direktora škole `Šamu Mihalj` rekla je da je Školski odbor poslao inicijativu za razrešenje direktorice Pokrajinskom sekretarijatu za obrazovanje na odobrenje, međutim, pošto Sekretarijat nije odgovorio u roku od 15 dana, ćutanje administracije u skladu sa propisima, smatra se saglasnošću, te je direktorica razrešena dužnosti.

Barta Kurin je rekla i da će pravnik škole biti otpušten, jer nije zaposlen u skladu sa propisima. Pored toga, Školski odbor je prošlog petka poništio konkurs za sekretara škole, jer je raspisan protivno propisima, a poništeni su konkursi i za zapošljavanje nastavnih kadrova, jer su i ti konkursi raspisani protivzakonito, rekla je v.d. direktora škole.

Prema njenim rečima, osobe koje su zaposlene od 1. septembra, ostaće u školi do kraja školske godine na osnovu ugovora. Inače, za sledeću školsku godinu će biti raspisan i konkurs za zapošljavanje direktora.

Klara Barta Kurin je rekla da je školi osim preporuke budžetske inspektorke da budžetska sredstva treba namenski koristiti upućen i zahtev opštinske prosvetne inspektorke o ispitivanju načina zaposlenja sekretara škole.

Dori Poljak će biti uručena rešenja o ništavosti odluke o izboru na radno mesto nastavnika razredne nastave, o ništavosti ugovora o radu i o utvrđivanju i ništavosti aneksa ugovora o radu, rekla je Klara Barta Kurin.

Sve pomenute osobe imaju pravo na žalbu, ali i da se obrate sudu.“                                                                  

K.D.F.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *