Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Dom zdravlja Bečej: Obeležena dva velika jubileja

Dom zdravlja Bečej: Obeležena dva velika jubilejatrg_fontane

Dom zdravlja Bečej je 12. aprila obeležio dva velika jubileja – 70 godina od osnivanja dečje zdravstvene zaštite i 50 godina od osnivanja i rada Doma zdravlja Bečej.

Svečanosti u Gradskom pozorištu prisustvovali su zaposleni u ovoj ustanovi, predstavnici drugih domova zdravlja, predstavnici lokalne samouprave, pravosuđa, farmaceutskih kuća, direktori javnih preduzeća i institucija, bivši zaposleni, kao i mnogi saradnici i prijatelji.
Na samom početku minutom ćutanja prisutni su odali poštu kolegi doktoru Ivanu Žikiću, koji je toga dana preminuo.
Direktorica Doma zdravlja Kosana Nešić istakla je značaj jubileja: „Ovih pola veka od formiranja Doma zdravlja Bečej postavlja pred nas veliku obavezu ali i čast da se ovako nešto dostojno obeleži i ne zaboravi. Takođe, i obeležavanje 70 godina od osnivanja dečje zdravstvene zaštite u našem gradu je pokazatelj dubokih korena i tradicije koja nas obavezuje da ne zaboravimo ovaj veliki događaj“.
Svečanost su uveličali članovi KUD „Đido“, MKD „Petefi Šandor“, dečji hor „Bubamara“, nastavnici i učenici Muzičke škole „Petar Konjović“, a kratak govor održao je i Dragoljub Vrbaški, doktor u penziji.
Prisutni su imali priliku i da čuju istoriju zdravstvene zaštite u opštini Bečej od nastanka pa do danas.
Pre Drugog svetskog rata osnovna zdravstvena zaštita bila je organizovana putem privatne lekarske prakse, pri čemu je država obezbeđivala finansiranje zdravstvene zaštite za najsiromašnije slojeve društva, kao i obaveznu zdravstvenu zaštitu dece do završene osnovne  škole. Začeci savremene  organizacije zdravstvene zaštite u Bečeju se naziru posle Drugog svetskog rata. U periodu od 1945. do 1946. godine formira se u okviru državnog sektora Dom narodnog zdravlja u Bečeju i okolnim selima. Zdravstvena stanica u Bečeju osnovana je 1945. godine i obuhvatala je zdravstvenu zaštitu svih stanovnika, a osoblje su činili jedan lekar, dve bolničarke, jedan bolničar i jedan činovnik. Te iste 1945. osnovano je i porodilište u Bečeju koje je radilo do 1991. godine sa dobrom pratećom specijalističkom službom i službom za praćenje zdravlja novorođenčadi. Antituberkulozni dispanzer je osnovan 1946. godine i imao je svoj stacionar, laboratoriju, ekonomat, kuhinju, administraciju i sve ono što je bilo potrebno za samostalni rad. Stomatološka zdravstvena zaštita i Narodna apoteka osnovani su takođe 1946. Šezdesetih godina dolazi do integracionih procesa u kojima se pojedine do tada samostalne ustanove i službe međusobno spajaju i formira se Dom zdravlja – čiji je prvi upravnik bio doktor Ljubomir Borota – kao jedinstvena i samostalna ustanova koja je primarnom zdravstvenom zaštitom pokrivala sva mesta u opštini Bečej. Ambulanta u Mileševu izgrađena je 1970. godine, u Novom selu 1971, u Radičeviću 1974. godine, dok je zdravstvena stanica u Bačkom Petrovom Selu izgrađena 1974. godine, a u Bačkom Gradištu 1980. Domu Narodnog zdravlja 1974. pripaja se i Narodna apoteka i preimenuju se u Dom zdravlja „Predrag Hadnađev“. Godine 1997. Dom zdravlja ponovo menja naziv i od tada se zove Dom zdravlja Bečej. U tom periodu se profilišu organizacione jedinice opšta medicina, hitna medicinska pomoć, specijalistička služba, dispanzer za zaštitu dece i omladine, dispanzer za zaštitu zdravlja žena, dispanzer medicine rada, dispanzer za plućne bolesti i tuberkulozu, fizikalna medicina i rehabilitacija, stomatološka zdravstvena zaštita, apoteka, služba za ekonomsko-finansijske poslove i služba za opše, pravne i tehničke poslove. Tako postavljeni sadržaji i organizacija zdravstvene zaštite su postali temelji sadašnjeg savremenog ustrojstva i sadržine rada Doma zdravlja.
Na kraju ono što je bitno istaći jeste da lokalna samouprava godinama unazad pomaže rad Doma zdravlja Bečej, a pre nekoliko dana je rebalansom opštinskog budžeta obezbeđeno još 3,5 miliona dinara za angažovanje lekara za koje Dom zdravlja nije dobio saglasnost, a koji su neophodni za pružanje osnovnih zdravstvenih usluga pacijentima.                                             

B.S.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *