Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Sanacija gradske deponije nije završena u roku: Šta će biti sa smećem?

Sanacija gradske deponije nije završena u roku: Šta će biti sa smećem?trg_fontane

Sanacija gradskog smetlišta „Botra“ trebala je biti okončana juče, 12. maja, međutim, izvođači radova taj posao nisu uradili do predviđenog roka.

Podsetimo, radovi na sanaciji, zatvaranju i rekultivaciji deponije „Botra“, započeti su u junu 2015. godine a, mada nisu okončani, privremeno su obustavljeni zbog loših vremenskih uslova krajem prošle godine. Izvođači radova trebali su da se ponovo pojave na smetlištu 15. marta ove godine, međutim, to se nije desilo, već se, kako se navodi u izveštaju nadzornog organa, dipl. inženjera građevinarstva Zorana Dragića, koji je podnet koordinatoru projekta sanacije gradskog smetlišta JP Direkcija za izgradnju 9. maja, izvođač radova pojavio na deponiji tek 8. aprila.
U izveštaju nadzornog organa se navodi da je do 9. maja finansijska procena izvršenih radova po partiji 1 je 17,4 miliona dinara (plus PDV), što je 94 odsto udela u ukupnim ugovorenim radovima. Po partiji 2 je finansijska procena urađenog posla 26,7 miliona dinara (plus PDV), to jest 68 odsto udela u ukupnim ugovorenim radovima.
Nadzorni organ je opisao situaciju na terenu uređenja deponije (pripremni radovi, formiranje nultog stanja, zatvaranje bočnih kosina): „Izvođač radova ’Eko maber’ je započeo radove 22.06.2015. godine, nakon zamrzavanja ugovorenih obaveza u zimskom periodu nastavak izvršenja radova je trebao da započne 15.03.2016. godine. Izvođač radova se pojavio na gradilištu 08.04.2016. godine. U izveštajnom periodu ugrađen je separisani šljunak u preostale kosine deponije i ugrađen sloj gline, ove radove su prekinuli loši vremenski uslovi i uskršnji praznici. Do danas (9. maj, jer je tada podnet izveštaj nadzornog organa; prim. nov) nije nastavljeno sa ovim radovima, potrebno je ugraditi još cca 1.000 m3 gline. Izvođač radova još uvek nije nastavio hidrograđevinske radove iako postoje svi uslovi za izvršenje ove vrste radova, takođe radovi na ogradi još uvek nisu započeti. Aktivnost na gradilištu je vrlo mala i nedovoljna i sa ovakvim pristupom izvođača radova sigurno neće biti izvršeni u roku“.

Izvođači

Postupak javne nabavke i izbora izvođača za sanaciju gradskog smetlišta trajao je nekoliko meseci. Naime, prema dokumentaciji kojom raspolaže redakcija Bečejskog mozaika, odluka o pokretanju postupka nabavke u otvorenom postupku (radovi na sanaciji, zatvaranju i rekultivaciji deponije „Botra“) doneta je 17. oktobra 2014. godine za dve partije, na koju se prijavilo osam ponuđača. Do isteka roka, 20. novembra 2014. godine, za podnošenje ponuda za partiju 1 (iskop i dovoz gline), za šta je procenjena vrednost bila 9.247.716 dinara bez PDV-a, prispela je jedna blagovremena ponuda koju je dala firma „Uniprotekt“ d.o.o. iz Novog Sada u iznosu od 18.495.432 dinara bez PDV-a.
Za partiju 2 (radovi na sanaciji, zatvaranju i rekultivaciji deponije) je procenjena vrednost javne nabavke bila 44.238.054 dinara bez PDV-a, a do isteka roka, 18. novembra 2014. godine, prispelo je sedam ponuda ponuđača VP „Ćuprija“ AD, „Građevinar Kocić“ iz Beograda, „Letač“ d.o.o. iz Inđije, GP „Zoran R“ iz Gornje Mutnice, „Gornji Banat“ iz Kikinde, „Eko Maber inženjering“ d.o.o. iz Pančeva i „Lein“ d.o.o. iz Banjaluke.
Kao najpovoljnija izabrana je ponuda firme „Eko Maber inženjering“ iz Pančeva u iznosu od 39.159.826 dinara bez PDV-a. Sve ostale ponude su prelazile iznos procenjene vrednosti javne nabavke, a prva naredna ponuda je bila 43.832.208 dinara bez PDV-a.
Ugovori sa izabranim ponuđačima zaključeni su 22. januara 2015. godine, za partiju 1 (iskop i prevoz gline) sa firmom „Uniprotekt“ iz Novog Sada na vrednost od 18.495.432 dinara bez PDV-a i za partiju 2 (radovi na sanaciji, zatvaranju i rekultivaciji deponije komunalnog otpada) sa firmom „Eko Maber inženjering“ iz Pančeva, koji nastupa sa „Bauwesen“ d.o.o. Vreoci, Beograd-Lazarevac i „Ivma“ d.o.o. Mala Varoš II/3 iz Zrenjanina kao članom grupe, a na osnovu odluke o dodeli ugovora od 31. decembra 2014. godine, na vrednost od 39.159.826 bez PDV-a.
U dokumentaciji se navodi da je „načelnik za finansije potvrdio da je u budžetu za 2015. godinu na razdelu 2, sanacija deponije komunalnog otpada – ’Botra’, funkcija 540, pozicija 277, konto 424 predviđen iznos od ukupno 89.513.000 dinara“.

U oblasti degazacije i izrade biotrna takođe nema novih radova.
Jedina promena u napredovanju radova u odnosu na prethodni izveštaj nadzornog organa 9. maja je bila da je završena ugradnja separisanog šljunka u kosine deponije (cca 150 m3) i dopremljena je i ugrađena glina na kosinama. Po proceni potrebno je ugraditi oko 1.000 m3 da bi cela površina deponije bila pokrivena glinovitim materijalom.
Kašnjenja ima u svim segmentima ugovorenih radova, zbog, kako navodi nadzorni organ u izveštaju, „neorganizovanosti i nezainteresovanosti izvođača za nastavak radova“.
Predlog nadzornog organa je koordinatoru projekta sanacije deponije, Direkciji za izgradnju je: „Neophodno je izvršiti pritisak na izvođača radova da se bolje organizuje i krene u ispunjavanje ugovorenih obaveza, da pojača ljudstvo i mehanizaciju i da izvodi radove na više frontova“.
U Direkciji za izgradnju je 20. aprila organizovan sastanak sa izvođačem radova, kada je od njega zatražen novi dinamički plan za preostale radove, međutim, kako piše u izveštaju nadzornog organa od 9. maja, dinamički plan još nije dostavljen nadležnima.

K.D.F.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *