Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

100 özvegy férfira 364 özvegyasszony jut – Szerbia, az özvegyek országa

100 özvegy férfira 364 özvegyasszony jut – Szerbia, az özvegyek országatrg_fontane

Egész Európában Szerbiában él a legtöbb özvegy – minden huszadik, 15 évnél idősebb férfi özvegy, erről tanúskodnak a 2011-es népszámlálás napokban közzétett újabb adatai.

Noha az özvegy férfiakat tekintve Szerbia Európában az első helyen áll, a statisztika arról tanúskodik, hogy az özvegy férfinál már csak az özvegyasszony a több, hiszen majdnem négyszer annyian vannak a férjüket vesztett asszonyok, mint a feleségüket vesztett férfiak. Szerbiában ugyanis 100 özvegy férfira 364 özvegyasszony jut.
„Oroszországon kívül egyetlen európai országban sem ilyen magas a megözvegyültek aránya. Szerbiában a teljes lakosság 11,7 százaléka tartozik ebbe a csoportba. Az özvegyek arányát tekintve az élvonalban van még (10 százaléknál magasabb arányban) Fehéroroszország, Litvánia, Magyarország, Horvátország és Románia. A legkevesebb özvegy ember Izlandon él (4,7 %), a táblázat közepén pedig ott van Nagy-Britannia, Franciaország és Németország”, hangsúlyozta Goran Penev, a Társadalomtudományi Intézet Demográfiai Kutatások Központjának munkatársa.
A legutóbbi népszámlálás adatainak elemzéséből az is kiderül, árulja el a Politikának nyilatkozó szakember, hogy Szerbiában majdnem minden ötödik 15 évesnél idősebb nő özvegy, tekintettel arra, hogy a női populáció 17,7 százaléka tartozik ide.
Ivan Marinković, a Társadalomtudományi Intézet munkatársa, aki doktori értekezésében taglalta a férfiak és nők várható életkora közötti különbségeket, különös tekintettel a családi állapotra, arra mutatott rá, hogy Szerbiában a házastársi közösségnek védő hatása van, de – csak a férfiak esetében.
„A legtovább a nős férfiak élnek, azután azok, akik soha nem éltek házastársi közösségben, a legrövidebb ideig pedig az özvegyek és azok, akik elváltak. A nős hatvanasok várhatóan öt évvel túlélik az azonos korú elvált vagy özvegy férfiakat. A várható életkor tekintetében a különbség az agglegények esetében négy év. Másfelől, az özvegyasszonyok átlagban 8,5 évvel tovább élnek mint a hasonló korú (60-64 év) özvegy férfiak, miközben a férjezetlen nők és a soha meg nem nősülő férfiak átlagos várható életkora közötti különbség mindössze két év. A következtetés: legtovább az özvegyasszonyok élnek, a legrövidebb ideig pedig az özvegy férfiak”, összegez dr. Marinković.
A leghosszabb életre tehát azok a férfiak számíthatnak, akik házasságban élnek, őket követik azok, akik soha nem éltek házasságban és legrosszabbak a kilátásaik az özvegyeknek és az elváltaknak. A nők esetében a legtovább élnek az özvegyasszonyok, a legrövidebb ideig pedig azok, akik soha nem mentek férjhez.
A szakemberek azt is hangsúlyozzák, hogy az adatokból egyértelműen az derül ki, hogy az özvegy férfiak és nők mind ritkábban szánják el magukat újabb házastársi közösség létesítésére. Érveik alátámasztásául a 2002-es népszámlálási adatokat hozzák fel, amikor is 146.000 özvegy férfiból 916 kötött újból házasságot, míg 2011-ben a 154.000 özvegyen maradt férfiból mindössze 527 döntött úgy, hogy még egyszer kimondja a (talán) boldogító igent. Ugyanakkor az 538.000 özvegyasszonyból, amennyi a statisztika szerint 2002-ben volt, 740 döntött az újraházasodás mellett. S igaz, hogy a 2011-es népszámlálás szerint az özvegyen maradt nők száma 562.000-re nőtt, azoknak a száma, akik ismét férjhez mentek, szinte megfeleződött, hiszen az eredmény mindössze 379.
A legkevesebb özvegy férfi egyébként Péterváradon él (12 %), a legkevesebb özvegyasszony pedig Doljevacon (38,6 %). Belgrádban minden hatodik 60 évnél idősebb férfi özvegy, a nőknek viszont ebben az életkorban majdnem a fele, 46 százaléka özvegyül meg. Vajdaságban a nők esetében minden második 60 évnél idősebb asszony, míg a férfiaknál minden ötödik 60 évnél idősebb férfi özvegy.

(Politika)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *