Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

8. OKTOBAR: Dan oslobođenja Bečeja

8. OKTOBAR: Dan oslobođenja Bečejatrg_fontane

Povodom 8. oktobra, Dana oslobođenja Bečeja od fašizma u Drugom svetskom ratu, u velikoj sali Gradskog pozorišta 7. oktobra priređena je svečana akademija, kojoj su pored predstavnika udruženja boraca, lokalne samouprave i građana prisustvovale i zvanice među kojima su bili i gosti iz Rusije, gradonačelnik grada Istra Jurij Vasiljevič Saveljev sa saradnicima.

Na svečanosti su govorili predsednik i zamenica predsednika opštine Vuk Radojević i Tamara Ivanišević, koji su podsetili prisutne na događaje iz 1944. godine tokom oslobađanja Bečeja.
„Danas se sećamo svih žrtava položenih za slobodu našeg grada. Setimo se ljudi koji su zverski mučeni i pogubljeni jer su pružali otpor fašizmu, i svih onih koji su stradali od fašističke ruke. Imamo dužnost i obavezu da ove događaje sačuvamo od zaborava kao nauk generacijama koje dolaze“, rekla je Ivanišević. Prisutne su pozdravili i predsednik SUBNOR-a Bečeja Milan Bašić i gradonačelnik grada Istra Jurij Vasiljevič Saveljev, koji je izrazio zahvalnost što može da prisustvuje ovom događaju i podeli sa građanima Bečeja radost oslobođenja grada od nemačkog okupatora, istakavši da dobro razume emocije Bečejaca, jer je i grad Istra takođe bio pod okupacijom Nemačke, a nakon povlačenja okupatora bio potpuno spaljen.
„U ime građana Istre čestitam vam praznik i prenosim najiskrenije i najtoplije pozdrave. Naše prijateljstvo seže duboko u koren prijateljstva naših naroda i želimo da to prijateljstvo potraje, da se nastavi i da se prenosi sa generacije na generaciju. Želim vam mnogo dobra, sreće i ljubavi i da vam nikad više na vašu teritoriju neprijatelj ne dođe ni kopnom, ni iz vazduha“, rekao je gradonačelnik Istre.
U okviru umetničkog programa nastupio je Gradski hor pod dirigentskom palicom Nataše Radosavljević sa profesorkom solo pevanja Izabelom Gužvanj i profesorkom klavira Đijantom Lovaš, kao i specijalnim gostom Borisom Babikom, članom operskog ansambla Narodnog pozorišta iz Beograda. Zatim se kompozicijom na klaviru predstavila učenica Muzičke škole „Petar Konjović“ Zita Suke i plesnom tačkom ansambl narodnih igara i pesama „Đido“. Pročitan je i odlomak o oslobođenju Bečeja iz knjige Radivoja Stakića „Bečej u ratu i revoluciji od 1941. do 1945. godine“, a prikazane su i fotografije na kojima su zabeležena stradanja Bečejaca, ali i one koje svedoče o danima oslobođenja Bečeja i drugih vojvođanskih gradova, zatim fotografije palih boraca za slobodu po kojima danas ime nose mnoge škole, ustanove, ulice i naselja.
Na Dan oslobođenja Bečeja, 8. oktobra, na spomenik Slobode na gradskom trgu i na spomen obeležje na zidu zgrade opštine vence su položile delegacije udruženja boraca iz Hrvatske, Novog Sada, Apatina, Sombora, Sremske Mitrovice, predstavnici grada Istra iz Rusije, lokalne samouprave, političkih partija i stranaka, udruženja, članovi porodica boraca i građani. Tom prilikom skupu se obratio i predsednik SUBNOR-a Vojvodine Svetomir Atanacković koji je istakao da se poslednjih decenija pokušava umanjiti značaj narodnooslobodilačkog rata i antifašističke borbe i time pokušava promeniti istorija na ovim prostorima.
Istog dana, u organizaciji Sportskog saveza Bečeja i lokalne samouprave održane su i „Trke ulicama grada“, u kojima je učestvovalo oko 700 učenika iz osnovnih i srednjih škola sa teritorije opštine.
Trke su se odvijale po kategorijama, a tri prvoplasirana učesnika u svakoj kategoriji su nagrađena medaljom i diplomom.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *