Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

ÉDES ANYANYELVÜNK NYELVHASZNÁLATI VERSENY – Ismét sikeresek voltak a becsei középiskolások

ÉDES ANYANYELVÜNK NYELVHASZNÁLATI VERSENY – Ismét sikeresek voltak  a becsei középiskolásoktrg_fontane

AZ ÓBECSEI GIMNÁZIUMBAN idén 11. alkalommal tartották meg az Édes anyanyelvünk nyelvhasználati verseny vajdasági döntőjét, amire ezúttal is az Anyanyelvápolók Szövetségének óbecsei ifjúsági tagozata és Óbecse község szervezésében került sor.

A versenykiírás szabályai szerint a versenyen a vajdasági középiskolák első, második és harmadik osztályos magyar tagozataiból jelentkezhettek a diákok, iskolánként legfeljebb négyen. A 15 megjelent versenyző Zentáról, Nagybecskerekről és Óbecséről érkezett, a szabadkai diákok végül sajnos nem tudtak részt venni a megmérettetésen.
A verseny előtt Miodrag Basarić, a gimnázium igazgatója üdvözölte a Magyarországról érkezett zsűritagokat, valamint a megjelent diákokat és tanárokat, és beszédében kihangsúlyozta: a versenyzők részvételükkel a legszebb módon ápolják anyanyelvüket, és juttatják kifejezésre nemzeti hovatartozásukat, valamint saját személyiségüket is.
A feladatok két részből – írásbeliből és szóbeliből – álltak. A versenyzők munkáját Györgyi Béláné, a sátoraljaújhelyi Kossuth Lajos Gimnázium, Szakközépiskola, Kollégium és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény igazgatónője, Kovács Józsefné Ágnes, a szegedi Radnóti Miklós Gimnázium tanára, dr. Kováts Dániel főiskolai tanár és Kerekes Barnabás, a budapesti Baár-Madas Gimnázium tanára értékelte. A nyelvtani, nyelvhelyességi, helyesírási, stilisztikai és szövegjelölési feladatokat tartalmazó írásbeli rész értékelése során Kovács Józsefné Ágnes kiemelte, hogy a nyelvi kulturáltságot kifejező feladatok értékelésének többéves tapasztalata szerint hiányosak a diákok szótani és mondattani ismeretei, és nincsenek tisztában a magyar nyelvben használatos közmondások, szólások és állandósult szókapcsolatok közti különbségekkel sem.
A diákok vallomása szerint a szóbeli rész, amely szövegalkotásból, beszédműszerkesztésből és a szöveg előadásából áll, az írásbeli feladatoknál sokkal nehezebb. Ezt dr. Kováts Dániel is megerősítette a szóbeli teljesítmények értékelésekor: „A mai verseny tapasztalata, hogy nehéz élőszóban fogalmazni, hiszen kevés a gyakorlási lehetőség erre. Éppen ezért kell gondosan mérlegelnie a versenyzőnek, hogy melyik témáról tud három percen át beszélni. A nyelvhasználati verseny elsődleges célja az élőnyelvi beszéd ösztönzése.”
A zsűri hat versenyzőt juttatott tovább az októberben megrendezendő sátoraljaújhelyi döntőre, amelyen Beretka Judit, Zubcsik Ágnes és Sterbik László, az Óbecsei Gimnázium tanulói (felkészítő tanár: Cseri Angéla), Gregus Ágnes és Szőnyi Szabolcs, az óbecsei Közgazdasági-kereskedelmi Iskola diákjai (felkészítő tanár: Rajsli Tünde), valamint Tóth Krisztián nagybecskereki gimnazista (felkészítő tanár: Kapusi Papp Kornélia) vesznek majd részt.

rR

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *