Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Godišnjica biblioteke: 117 godina hrama pismenosti

Godišnjica biblioteke: 117 godina hrama pismenostitrg_fontane

Narodna biblioteka je 17. decembra proslavila svoj 117. rođendan. Centralna tema svečanosti bila je doprinos i učešće jevrejske nacionalne zajednice, koja, nažalost, više ne postoji u Bečeju, kao i njen nemerljiv doprinos u stvaranju multikulturalnosti i izgradnji jakog građanskog društva. Još 1889. godine učitelj Janoš Sič spasio je od nebrige jednu malu zbirku knjiga u sanduku za drva, zapuštenu u prostorijama tadašnje lokalne samouprave. Ovaj vizionar tada je objavio u lokalnim novinama da će to biti deo najsnažnije i najmoćnije biblioteke u Bečeju. Od tada do danas sačuvana je ova institucija zahvaljujući prvenstveno građanima Bečeja, koji su kroz vreme bili i najveći darodavci biblioteke. Danas biblioteka ima više od 100.000 naslova, zajedno sa ograncima u Bačkom Gradištu, Radičeviću i Bačkom Petrovom Selu, kao i sa 3D izdanjima i dečjim odeljenjem i više od 5.000 aktivnih članova.

Ove godine iz sredstava fondova obezbeđen je novac za kupovinu izdanja na srpskom jeziku, a novcem iz donacija biće kupljene knjige na mađarskom jeziku.
U obraćanju zvanicama, direktorica biblioteke Izabela Šormaz, predsednik opštine Vuk Radojević i predsednik Jevrejske opštine u Novom Sadu Goran Levi, poseban akcenat stavili su na značaj koji biblioteka ima u očuvanju multietničnosti i multikulturalnosti.
Posebno interesantan deo manifestacije svakako je bilo prikazivanje kratkometražnog dokumentarnog filma „Nasleđe jevrejske zajednice u Bečeju“. U filmu je prikazan deo života i kulturnog nasleđa Jevreja u Bečeju, kao i njihovo stradanje i nestanak. Goran Levi, predsednik Jevrejske opštine u Novom Sadu, posebno se zahvalio mladim ljudima iz Bečeja koji su učestvovali u realizaciji ovog projekta, jer o životu ove zajednice zna se veoma malo, a još postoje živi svedoci njihovog stradanja na ovim prostorima.
Nakon oficijelnog dela programa uručeni su pokloni najaktivnijim saradnicima Narodne biblioteke.
Na svečanosti povodom 117 godina Narodne biblioteke nastupili su Vera Kovač Vitkai, primadona Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu i Agota Kučera Vitkai, operska pevačica i Bečejka Nataša Katić-Radosavljević.
Na svečanom balu, upriličenom ovim povodom, goste su zabavljale „Sigme“, a prikupljale su se i donacije i dobrotvorni prilozi za kupovinu novih knjiga na mađarskom jeziku.

S.T.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *