Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Interjú Kovács Katival – „Az összefogást éreztem”

Interjú Kovács Katival – „Az összefogást éreztem”trg_fontane

A Szent István-napi rendezvény egyik sztárvendége a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar előadóművész, énekesnő, színésznő, dalszerző, a magyar könnyűzenei élet kiemelkedő, mára már legendás egyénisége, Kovács Kati volt. Ő közel ötven éve a magyar zene utazó „nagykövete”. Világszerte vitte a magyarok jó hírnevét. Koncerteket ad kicsiny falvakban és nagy városokban. Személyiségével mindenkit lenyűgöz, dalait hallgatva pedig egy varázslatos világba repíti a hallgatóságot. Kovács Kati minden idők egyik legsikeresebb magyar énekesnője, nevéhez a hatvanas évek óta több ezer sikeres koncert, több millió eladott lemez és számtalan sláger fűződik. Zenei stílusát számos műfaj alakította, a rock, a beat és a pop, hangja a legnehezebb dzsessz, gospel, spirituálé, blues dalok, sőt még az opera éneklésére is alkalmassá tette. Több mint ötven dalát maga szerezte.

Az énekesnő a Becsei Mozaiknak adott interjút impresszióival kezdte:

– Először járok, először lépek fel Óbecsén. Nagyon ünnepélyes volt, nagyon lehetett érezni, hogy nagyon-nagyon ünnep van és hogy összefogott mindenki. Nagyon sokan voltak a nézők.

Gondolom nem ritka és szokatlan, hogy ilyen sokan vannak koncertjein…

– Nem szokatlan, de az ünnepi hangulat szokatlan volt. Az egészet áthatotta az a fajta hangulat, amit ritkán érez az ember, évente egyszer-kétszer. Ezt nagyon szeretem, ennek van valami felemelő jellege, olyan mintha az ember lelkileg megtisztulna. Azért is jutott az eszembe a végére a dal, az Azért vannak a jó barátok, mert itt sokan voltunk barátok, sok ember dolgozott azon, hogy ez az ünnepi műsor létrejöjjön. Az összefogást éreztem az egészben.

A repertoárt előre megtervezte?

– Nem, az mindig változik. Szerencsém van, mert itt van egyik legkedvesebb kollégám, Koncz Tibor, a szintetizátorosom, aki eljátssza minden dalomat. Természetesen maradtak még dalok, amelyeket szívesen elénekelnék legközelebb. Nagyon sok dalom szól a családról, A hamvas arcú kisgyerek, az Álmodj, kiskölyök, az Úgy szeretném meghálálni, ami már-már népdalnak számít, annyira népszerűvé vált. Ezt abból is látom, hogy tulajdonképpen nincs olyan ünnep, amikor nem kéne elénekelnem, annyira sokan szeretik.

Nagyon sokan Kovács Kati dalokon nőttünk fel, de szem- és fültanúi lehettünk ma este, hogy a mai fiatalok is ismerik dalait. Van-e ennek titka, mi a titka?

– Ezekben a dalokban ott van egy tehetséges zeneszerző, egy tehetséges szövegíró, sokszor nagyon-nagyon szépen „felöltözteti” a dalt egy hangszerelő, szép a zenei kíséret. A végén ott van egy előadó, aki, ha szereti a dalt, azt szívvel-lélekkel tudja előadni. Ezek a dalok, főleg a régi számok, annyira személyre szabottak voltak, mindig tudtuk, hogy kinek és miről szól. A mai világban zenecentrikusak a dalok, több bennünk a zenei effektus, mint amennyi az énekelhető dallam. Nyugodtan kijelenthetem, hogy azok a dalok maradnak fenn, amelyeket az emberek velünk együtt tudnak énekelni, akár zenei kíséret nélkül is. Nyilván, hogy a zene mindig változik, és visszafelé nem forog az idő kereke, tehát azokat is szeretjük, amelyek mostanában szólnak és inkább tele vannak zenei és technikai trükkökkel. De ha egy dal trükk nélkül, önállóan megáll a lábán, amelyet a közönséggel együtt lehet énekelni – az egy csodálatos érzés.

B.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *