Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Intervju sa direktorom OSC-a „Mladost“ Zoranom Grbićem: Veliko spremanje bez para

Intervju sa direktorom OSC-a „Mladost“ Zoranom Grbićem: Veliko spremanje bez paratrg_fontane

Omladinski sportski centar „Mladost“ u Bečeju raspolaže brojnim kapacitetima za sport i rekreaciju, i građanima, školama a prvenstveno sportskim klubovima iz Bečeja, ali i klubovima iz drugih gradova, nudi usluge sportske hale, otvorenih i zatvorenih bazena, saune, teniskih terena, a od 2008. godine i multifunkcionalni teren za košarku, odbojku i tenis i „mini-pič“ teren sa veštačkom travom.

Na čelo ove ustanove 15. oktobra postavljen je novi direktor Zoran Grbić, koji je u intervjuu za Bečejski mozaik rekao da je zatekao sportski centar u veoma zapuštenom stanju i bez radne discipline zaposlenih.
„Prvo što mi je zapalo za oko kada sam došao na ovo radno mesto je neuređen prostor oko zagrade sportskog centra, prilaza i parkinga. Ono što sam prvo i naložio da se uradi bilo je košenje trave, orezivanje zelenila i čišćenje smeća i lišća. Kasnije sam video da smo od komunalne inspekcije dobili nalog da se upravo to i uradi. Ofarbali smo i rukohvate na spoljašnjem stepeništu, da se bar taj deo upristoji. Ima dosta problema, a za njihovo rešavanje nema para. Za ovih nekoliko meseci smo pokušali da uradimo ono što je moglo bez para“, rekao je Grbić i naveo niz primera koji govore u kakvom se stanju nalazi objekat sportskog centra: „Problem su i ulazna vrata u objekat, koja su razbijena i to već godinama tako stoji, a mehanizam je stari i propao, tako da ne može da se popravi. U tom holu je hladno, a pri tom su troškovi veliki za zagrevanje. Tu bi inače trebala da budu dupla vrata, a između njih da bude vazdušna zavesa, međutim, pošto nemamo mogućnost da se urade i unutrašnja vrata, u dogovoru sa opštinom, uradićemo prvo spoljašnja vrata. Reč je o automatskim vratima sa senzorima čija je vrednost oko 2.200 evra. Zatim, ventilacija je bez prestanka radila i kada nije bilo potrebe za to. Uveden je i novi režim rada ventilacionog sistema – jer nema potrebe da radi kada nema ljudi – zbog troška za struju, a pri tom je još hladnije u holu. Problem su i uništeni sanitarni čvorovi i ukradene sanitarije, tako da je i tu bilo nekontrolisanog trošenja vode. Prvenstveno se to odnosi na toalet na spratu kod tribina, nedavno je pušten ponovo u rad. Sam objekat je u prilično zapuštenom stanju. Zatekao sam, recimo, kofu nasred stola u sali za sastanke, jer voda sa plafona curi na sto, a reč je o oštećenoj vodovodnoj i kanalizacionoj instalaciji. Inicirao sam da se to popravi. Sličnih problema ima i u sportskoj hali u kojoj je renoviran parket, a zbog prokišnjavanja će taj parket brzo propasti. I tu smo pokušali nešto da uradimo, ali sve su to privremena rešenja, potrebna je kompletna sanacija krova objekta. Predao sam opštini analizu stanja krova, pa ćemo videti da li će biti mogućnosti da se taj posao uradi. U pokrajinskim fondovima postoje sredstva namenjena za sportske ustanove, pa ćemo i u tom pravcu preduzeti određene korake. Problem je i prokišnjavanje u staklenom prednjem delu objekta. I tu smo pokušali deo da popravimo, ali ne može sve.“
Inače, sanacija dela krova na zgradi OSC-a „Mladost“ je urađena krajem 2011. godine. Za taj posao je iz opštinskog budžeta obezbeđeno 1,3 miliona dinara (oko 900.000 dinara za termo i hidroizolaciju i 400.000 dinara za limarske radove), pri čemu je izvođač firma SZR „Zidar- tesar“ iz Bečeja dala i garanciju od pet godina na izvedene radove. A sve to je urađeno, bar je tako tada bilo rečeno, da bi se sprečilo dalje propadanje objekta jer za rekonstrukciju i sanaciju čitavog krova prema projektu koji je izrađen pre 3-4 godine, treba (tada je trebalo) oko 25 miliona dinara, kojih nema, a izradu projektne dokumentacije finansirao je Pokrajinski sekretarijat za omladinu i sport sa 400.000 dinara.
Novi direktor sportskog centra je rekao da nema detaljne informacije o tome kako je urađena sanacija krova, ali da krov i dalje na nekim mestima prokišnjava, a o projektu za rekonstrukciju celog krova je rekao da „mislim da je projekat urađen, ali da je odbijen. Ja sam predao ponovo svu dokumentaciju i analizu pa ćemo videti. Opština treba da finansira 20, a pokrajina 80 posto“.
Grbić je govorio i o organizaciji rada u ovoj ustanovi, ali i o radu zaposlenih, s obzirom na to da je imao priliku da „vidi kako to izgleda, jer nekoliko godina unazad imam zakupljen prostor u ovom sportskom objektu“: „Bilo je tu javašluka. Zaposleni u sportskom centru su se ophodili kao da to nije njihova kuća. Meni, je nepojmljivo, da se, ako je nešto pokvareno ili postoji problem, čeka neko drugi da to popravi. Zaposleni su se žalili na plate i smatraju da nisu dovoljno plaćeni za to što rade. Činjenica jeste da su u sportskom centru, iako nije javno preduzeće nego ustanova, najmanje plate od svih preduzeća čiji je osnivač opština.“

Nove članske karte

Što se tiče usluga koje sportski centar pruža, i tu ima novosti. „Novina je da uvodimo člansku kartu po ceni od 2.000 dinara mesečno, a korisnik za to dobija mogućnost korišćenja bazena – u periodu kada je bazen otvoren za građanstvo, od 12 do 17 časova – saune i teretane. Ostale su i dosadašnje članske karte za zatvoreni bazen, koje koštaju 3.500 dinara, s tim da se mogu iskoristiti tokom zimskog perioda“, rekao je Grbić.

O broju zaposlenih i njihovoj strukturi kao i o statusu svog prethodnika i njegovih saradnika direktor sportskog centra je rekao: „Broj radnika je ostao isti, ima nas 22 zaposlena. Bivši direktor je ostao u sportskom centru na mestu pomoćnika direktora za sportske aktivnosti, ugostiteljstvo i turizam i ima platu kao sportski direktor po koeficijentu 3,95, a direktor ima koeficijent 5, odnosno 4,5. Što se tiče rukovodioca komercijalne službe Luke Božić, on je bio na godišnjem odmoru, sada je na bolovanju, a ostao je i dalje na radnom mestu rukovodioca komercijalne službe“.
Prošle godine su zatvoreni bazeni u sportskom centru izvesno vreme bili „van funkcije“ zbog neispravnosti vode. Grbić je rekao da se svake nedelje radi analiza vode i ona je ispravna: „Uveo sam čišćenje bazena, to jest pločica jednom mesečno, i za to će biti angažovani bečejski ronioci, pošto potapajuća pumpa koju imamo nije mogla sve da očisti na adekvatan način. To čišćenje se nije radilo godinu dana, a sada će se raditi svakog meseca, pojačana je i kontrola korišćenja dezinfekcionih sredstava, filteri nisu do sada redovno menjani, sada su kupljeni novi i zamenjeni, i to će se redovno kontrolisati i voda filtrirati svaki dan. Što se tiče grejanja na bazenu, posle deset godina smo ponovo pokrenuli podno grejanje, koje nije radilo samo zbog jednog kvara. Smanjili smo vazdušno grejanje jer nema potrebe za tim i na taj način možemo da uštedimo. Temperatura na bazenu je na odgovarajućem nivou, to se konstantno meri, a po potrebi se uključuje i isključuje vazdušno grejanje. Tuševi kod bazena su takođe bili problematični, od tri tuša radio je samo jedan, jer su senzori za aktiviranje bili oštećeni. Sada svi tuševi funkcionišu“.
Grbić je rekao da postoji problem u vezi sa grejanjem u objektu jer geotermalna bušotina ne može da obezbedi dovoljan protok i kapacitet za potrebe grejanja i OSC „Mladost“, Jodne banje i hotela, jer vlasnik bušotine NIS nije uradio proletos planirano servisiranje i obnovu. „Pored toga, dočekao me je i dug za geotermalnu vodu, oko 34 miliona dinara. To nije redovno plaćano i obračunavana je kamata, ali je sada opština pokazala dobru volju, mislim da je glavnica odužena, a sada se sa predstavnicima NIS-a razgovara o rešavanju kamate. Od kada sam na mestu direktora, sportski centar redovno plaća svoje obaveze.“
Direktor sportskog centra je govorio i o planovima za naredni period: najvažnije stvari su promocija sportskog centra i privlačenje korisnika iz Bečeja i okoline, najviše sportista i sportskih klubova. Napravljen je i novi sajt, OSC ima stranicu i na Fejsbuku: „Mislim da je to trenutno najzastupljeniji vid komunikacije, informisanja i oglašavanja. Na našem sajtu građani mogu da vide raspored utakmica i rezultate, šta je to što sportski centar nudi. Na taj način želimo da pokušamo da privučemo i klubove sa strane, da dolaze ovde na pripreme ali i građane, da koriste pogodnosti koje pružamo, od bazena, saune, teretane, do sportskih terena, pošto je zatvoren bazen veliki trošak, a nije iskorišćen. Trenutno smo u aktivnom promovisanju toga i za naredni period su gotovo svi termini zauzeti. Pregovaramo i sa Vaterpolo savezom Srbije, da igrači dolaze ovde na pripreme, zatim da se organizuju sportski kampovi za mlađe selekcije, očekujem da ćemo imati rezultata. Sa školama imamo dobru saradnju.“
Grbić je kazao i da na otvorenim bazenima ima dosta toga da se uradi: „Za narednu godinu nisu u planu velike investicije, nego nam je cilj da sve bude u funkciji, da se urede i doteraju bazeni i okolina i da se održavaju kako treba. Spasilačke ekipe će morati da funkcionišu prema propisima. Postoji izmenjivač toplote koji služi za zagrevanje vode u olimpijskom bazenu, on nije i neće biti aktiviran jer je jako glomazan, a i zastareo je. Za novi, savremeniji i manji ne trebaju velika ulaganja. U planu je i da se oživi onaj deo gde je sportski teren i da se organizuju aktivnosti za decu, kao i onaj komercijalni deo gde su ugostiteljski objekti, zatim i uređenje sanitarnog čvora.“
Direktor OSC-a „Mladost“ je najavio da će biti postavljen i video nadzor koji će pokrivati čitavu spoljašnju stranu objekta jer je u prethodnom periodu bilo dosta krađa, pa su tako pokradeni i bakarni oluci i još neki bakarni delovi što je i dovelo do toga da krov počne da propada, a video nadzor će biti postavljen i u delovima unutrašnjosti objekta.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *