Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Kandidat

Kandidattrg_fontane

Evropska komisija je u sredu 12. oktobra preporučila da se Srbiji dodeli status kandidata za prijem u Evropsku uniju „uz razumevanje da će se dijalog Beograd – Priština obnoviti“. Početak pregovora zavisiće od dijaloga s Kosovom.
„Na osnovu napretka u sprovođenju reformi, saradnji s Haškim tribunalom i pomirenja u regionu, predlažem da se Srbiji dodeli status kandidata, uz pretpostavku da Srbija nastavi dijalog s Kosovom i u dobroj meri primeni dosad ostvarene sporazume“, izjavio je komesar za proširenje EU Štefan File u Briselu.

File je rekao da Evropska komisija predlaže da se pregovori o priključenju pokrenu kada Beograd postigne napredak u ispunjavanju ključnog kriterijuma, a to su dalji koraci u normalizaciji odnosa sa Prištinom, „u smislu uslova Procesa stabilizacije i priključenja“. File je naglasio da je to jedini prioritet, i on sam po sebi predstavlja potvrdu ostvarenih reformi pravosuđa, vladavine prava i drugih oblasti od ključnog značaja za ispunjavanje kopenhaških političkih kriterijuma“.
Domaći političari su na različite načine komentarisali preporuku o dodeli statusa kandidata, vlast je manje-više hvalila sebe, a deo opozicije s nipodaštavanjem je govorio o ovom dostignuću ili „dostignuću“, zavisi ko kako gleda na to da smo 11 godina nakon takozvanih demokratskih promena u Srbiji malo bliži EU nego tada.
Razloga za veliku radost nema, dug je put do EU, mnogo toga treba da promenimo u Srbiji i u nama samima. Protekle godine govore o tome da nam i jedno i drugo veoma teško ide. Bez obzira na to šta kažu evropski zvaničnici, mi najbolje znamo i osećamo na svojoj koži da li ima korupcije u ovoj zemlji, da li je pravosuđe reformisano, da li pojedini predstavnici države i državnih institucija završavaju u pritvoru i zatvoru zbog zloupotreba službenog položaja, to jest zbog krađa.
S druge strane, o kakvoći Srbije i njenih političara govori i to da je moguće da dojučerašnji pulen Šešelja – koji se nalazi u Hagu, a tamo se sudi onima koji su optuženi za ratne zločine –, čiji se šef protivio svemu što je evropska vrednost u želji da u krvi pravi Veliku Srbiju, danas bez stida (da li se još obavlja lobotomija?) govori o potrebi učlanjenja Male Srbije u EU. Bez krvi, bez noža, bez žice i Srebrenice.
Tako u doba protivurečnosti i licemerja, slavimo status kandidata s jedne strane i udaljenost od kobnih devedesetih, a s druge je upravo aktuelna akcija (manifestacija/ koncert/ žurke, šta god) „Volim devedesete“, u okviru koje mladi i malo stariji slave doba kada smo ratovali, gladovali i vraćali se mrtvi sa ratišta. Neki drugi su za to vreme nosili zlatne kajle oko vrata i pevali besmislice kao što je „da li bi prala naše gaće, mače?“. Ti i još neki žele da se te godine vrate.
Srećan nam status kandidata u neopranim gaćama. Živeli.

Kristina Demeter Filipčev

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *