Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Miről szól a paleolit diéta? – Vissza a természethez

Miről szól a paleolit diéta? – Vissza a természetheztrg_fontane

Sokan dicsérik az utóbbi időben a paleolit étrendet. Hírességek is vannak közöttük, például Varga Izabella, a Magyarországon élő, de becsei „gyökerű“ színésznő is a paleo-elv szerint étkezik.

Könyveket lehet már beszerezni a paleolit étrendről, Magyarországon paleolit termékek is kaphatók, sőt akár Becsén is beszerezhetünk egyet – mást, például a Stevia nevű édesítőszert az egyik bioboltban (20 gramm ára majdnem ezer dinár, de egy kávéskanálnyi édesítőszer 300 gramm cukor megfelelője). Sok paleo-elv követő esküszik arra, hogy ez a fajta táplálkozás „gyógyította“ (cukorbetegek, szívbetegek), de állítólag a beteg gyerekekre is jó hatással van. A paleolit étrendet – kőkorszakinak is nevezik – egyszerű elsajátítani. Elvileg. Állítólag a legnehezebb az első hónap, hiszen ekkor „áll át“ szervezetünk. Le kell ugyanis mondanuk a kenyérről, a tésztáról, az édességekről, a tejtermékek nagy részéről. A paleo életmód célja visszatérni az ősember táplálkozási szokásaihoz. Tudjuk, hogy a homo sapiens vadászatból, halászatból és gyűjtögetésből tartotta fenn magát, 2,5 millió év alatt a szervezete tökéletesen alkalmazkodott ehhez az életmódhoz. A ma élő természeti népek hasonló táplálkozást folytatnak és megfigyelések támasztják alá, hogy ezek az emberek teljesen egészségesek és még csak nem is ismerik korunk népbetegségeit, a szívbetegséget, a cukorbajt, az elhízást, az autoimmun betegségeket és a rákot sem. Az északi-sarki eszkimók és a pápuák is jóval tovább élnek, mint a fejlett országok lakói, pedig étrendjük jórészt húsból áll. Sok húst esznek és ettől karcsúak, egészségesek és erősek lesznek. A modern ember viszont elhízott, gyenge és beteges. Ennek pedig legfőbb oka, hogy a modern ember olyan tápanyagokat visz be a szervezetébe, melyet a korábbi korokban nem fogyasztottak, így még az egyes szervek nem tudtak alkalmazkodni ezekhez az anyagokhoz, olvasható egy portálon.
Mit és hogyan ehetünk? A leveseket rántás, habarás és levesbetétek nélkül készítsük el. Ehetünk húslevest, halászlét, becsinált leveseket (a zöldségeket és a húst megpároljuk, majd felöntjük, sűríthetjük tojással), zöldségből készült leveseket.
A húsok mellé köretként nyers/főtt/párolt/sült zöldségeket vagy kompótot együnk, de készíthetünk almafőzeléket sült hússal, bakonyi szeletet, csirkemájat baconben, csirkenyársat, sült vagy rántott csirkeszárnyat, gombapörköltet, húsokat és zöldségeket grillezve. A húsokhoz sok savanyúságot, salátát, befőttet kell enni (a befőtt levét ne együk meg). A halat rántva, sütve, főzve, párolva, grillezve és pörköltként ehetjük. Köretek: párolt káposzta, pirított káposzta, párolt zöldségek, grillezett zöldségek, röszti, almaszósz, almapüré, zöldségpüré, paszternák, nyers retek, kompót, lapcsánka. Főzelékek: kelkáposzta, sárgarépa, tök, spenót, sóska, karalábé, vegyes (rántás nélkül). Az édességeket xilittel, steviával készítsük el. Így ehetünk muffint, palacsintát, piskótát, gyümölcszselét, habcsókot, ha be tudjuk szerezni az ún. paleo liszteket (kókuszliszthez könnyen hozzájuthatunk a kókuszreszelék megőrlésével, de a szezámmaglisztet, szezámpelyhet, lenmaglisztet, mandulalisztet, diólisztet, máklisztet, tökmaglisztet, mogyorólisztet is elkészíthetjük mi magunk).
Jó zsírok/olajok a sertészsír, kacsazsír, libazsír, a kókuszolaj, a hidegen sajtolt szűz olívaolaj is, de csak hidegen, mert sütésnél tönkremegy. Szintén ilyen módon használható a tökmagolaj és az egyéb magolajak. A mogyoróvaj, a dióvaj és a mandulavaj kiváló édességek lehetnek, csak annyit kell tenni, hogy zsírosodásig őröljük. Tojásból sokat ehetünk, minden változatban. A zöldségfélék esetében csak egy baj van: tiltott a krumpli és a hüvelyesek.Tejet ne szabad inni, sem tejtermékeket enni, kivéve néhány kemény sajtot (parmezán, trappista, cheddar, ementáli). Nos, rajta, tavasz van, próbáljuk ki!

R.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *