Plivački miting „Star 5“: Bečejci četvrti

Plivački miting „Star 5“: Bečejci četvrtitrg_fontane

Na plivačkom mitingu „Star 5“ u organizaciji PK „Svim star“ iz Bečeja učestvovalo je 396 takmičara iz 24 plivačka kluba iz Srbije, Hrvatske, Rumunije i Mađarske. Nadmetali su se plivači rođeni od 2001. do 2008. godine i mlađi. Takmičenje je održano na bazenu sportskog centra „Đorđe Predin Badža“ u trkama na 50 i 100 metara u svim plivačkim disciplinama i u štafetama. Najuspešniji klub na takmičenju bio je PK „Spartak-Prozivka“ iz Subotice sa 30 osvojenih medalja – 11 zlatnih. PK „Svim star“ zauzeo je 4. mesto sa 19 osvojenih medalja – 9 zlatnih, 6 srebrnih i 4 bronzane medalje.

U pojedinačnoj konkurenciji do 11 godina starosti najuspešnija takmičarka bila je Bečejka Nataša Kekić koja je osvojila tri zlatne medalje u disciplinama 50 m slobodno, 50 m leđno i 100 m mešovito. Dorina Šanta je bila najuspešnija u konkurenciji devojčica do 9 godina starosti, koja je takođe pobedila u tri discipline, na 50 m slobodno i prsno i 100 m mešovito. U konkurenciji dečaka do 9 godina starosti drugo mesto zauzeo je Ferenc Kornel, koji je pobedio na 50 m slobodno, a zauzeo je i drugo mesto na 100 m mešovito. Aleksandra Kobilarev je bila prva na 50 m leđno i druga na 50 m kraul i 100 m mešovito i ukupno treća u generaciji 2006. godište. Reka Varga bila je drugoplasirana na 50 m delfin, Sonja Vukšić je takođe bila druga na 50 m kraul, a Danijel Simendić je osvojio zlatnu medalju na 100 m kraul, srebrnu na 100 m prsno i bronzanu na 100 m mešovito. Aleksa Pantić je bio treći na 100 m delfin. Bečejska štafeta 4×50 m mešovito za devojčice bila je trećeplasirana.
Najvredniji rezultat na takmičenju isplivala je Snežana Popov iz PK „Delfin“ iz Temišvara, koja je u disciplini 100 m leđno plivala u vremenu 1.05.35, a ona je bila najuspešnija takmičarka i u ukupnom plasmanu.
Paralelno s plivačkim mitingom u Bečeju, od 26. do 28. februara održano je i državno prvenstvo u plivanju u Beogradu. Iz PK Bečej na prvenstvu se takmičila trinaestogodišnja Dejana Kekić koja je nastupila u apsolutnoj kategoriji u disciplini 400 m kraul i plasirala se u B finale, a u disciplini 400 m mešovito plivala je u A finalu. Drugog takmičarskog dana nastupila je na 200 m delfin i 800 m slobodno, dok je u završnom takmičarskom danu nastupila u disciplini 1.500 m slobodnim stilom. Na svim stazama popravila je svoja vremena, a samo pre dve nedelje ova Bečejka pobedila je u trkama na 200 m delfin i 100 m mešovito na Prvenstvu Vojvodine, gde je zauzela i drugo mesto na 400 m slobodno. Pored nje na državnom prvenstvu nastupila je i godinu dana mlađa Zita Seke u disciplinama 50 m delfin i 200 m mešovito. I ona je, kao i njena klupska drugarica, obeležila Prvenstvo Vojvodine, kada je pobedila u tri plivačke discipline i zauzela jedno treće mesto. Starija plivačica iz Bečeja Jelena Ječanski je, plivajući za PK Vojvodina, osvojila seniorska apsolutna prva mesta na 50, 100 i 200 m leđno i nacionalni rekord u štafeti 4×200 m kraul. Jovana Đurić, članica PK Spartak, bila je apsolutni pobednik na 400 m, 800 m i 1.500 m kraul uz obezbeđene norme za Juniorsko prvenstvo Evrope. Tamaš Farkaš je bio pobednik na 1.500 m kraul, a treći je bio Nikola Ratkov, član PK Vrbas.
Prema rečima trenera Jovana Ječanskog, u bečejskom plivačkom klubu došlo je do smene generacija:
– Naše vodeće plivačice i plivači pojačali su druge klubove, ali i ova dva velika takmičenja koja su održana minulog vikenda dokazala su da dolaze novi talentovani plivači, koji mogu da naslede sa istim uspehom talentovane generacije 1999. i 2000. godišta. U školi plivanja trenutno je između 70 i 80 polaznika i tridesetak stalnih takmičara, a broj polaznika koji žele da nastave u takmičarskim plivačkim disciplinama konstantno raste.