Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Praznici nam stižu: Novi početak

Praznici nam stižu: Novi početaktrg_fontane

Mnogi ne vole zimu, zbog niskih temperatura, ali su tu novogodišnji i božićni praznici, koji umnogome popravljaju utisak. Sneg i razni običaji vezani za ulazak u Novu godinu, upotpunjuju zimsku čaroliju kao i kićenje zgrada i ulica.
Uzbuđenje pred doček uveliko raste, a iako se ne slavi u svim državama u isto vreme, proslave su slične. Jedno od najlepših verovanja, vezanih za ovaj praznik je da pred dolazak Nove godine sve novčanike treba napuniti novcem i finansijsko će nas blagostanje pratiti tokom cele godine, pa zašto ne probati?

Iako ima mnogo sličnosti, svaki narod ima poneki svoj običaj, tako na primer Španci u ponoć jedu grožđe i to po 12 zrna grožđa da bi bili srećni svih 12 meseci u godini. Grci jedu kolač u kojem se nalazi novčić, koji u novoj godini donosi sreću onome koji ga nađe. Nova godina je nezamisliva bez vatrometa, a u tome prednjače Nemci, koji troše puno para, da bi uživali u spektakularnom vatrometu u ponoć.
Takođe, po nekim verovanjima, ne treba širiti veš uoči Nove godine, jer ćete mnogo raditi u predstojećoj godini. Bolje je jesti ribu, za koju se smatra da donosi dobru budućnost, jer uvek pliva unapred. Austrijanci na Novu godinu pripremaju svečani ručak koji uključuje pečenje, kao simbol sreće i blagostanja, a desert je sladoled od mentola u obliku deteline s četiri lista. To su glavni uslovi za osiguravanje sreće u novoj godini za taj narod, a glavna briga Britanaca je ko će im prvi doći u goste, jer, prema starim verovanjima, to znači koliko ćete imati sreće u novoj godini. Ako vam u goste bane muška osoba s poklonima, pravi ste srećković. Stari sicilijanski običaj kaže da će sreća u novoj godini doći onima koji na Novu godinu jedu lazanje, no, nesreća sledi svima koji na taj dan jedu makarone ili bilo koju drugu testeninu osim lazanja. Holanđani su spojili lepo i korisno, da bi prizvali sreću, smatraju da treba jesti krofne. Norvežani se časte pudingom od pirinča, a unutra sakriju jedan badem i veruju se da će osobu koja u svom pudingu pronađe badem, u celoj novoj godini pratiti sreća i bogatstvo. Italijani imaju običaj da bacaju stare stvari kroz prozor jer smatraju da će zlo da pobegne od buke. Kinezi pred Novu godinu vrata ukrašavaju nečim crvenim jer veruju da je to boja sreće i blagostanja. Interesantno je da oni 24 sata pred dolazak Nove godine sklanjaju sve noževe iz kuće jer ukoliko bi se neko posekao, to bi značilo i da je oterana porodična sreća u predstojećoj godini. Danci imaju običaj da skupljaju stare tanjire koje tačno u ponoć razbijaju na kućnim pragovima svojih prijatelja. Što više razbijenih tanjira, više prijatelja. U većini zemalja cilj je napraviti što veću buku, da bi se, navodno, oterali zli duhovi. Brazilci imaju naviku da u novogodišnjoj noći nose belu boju za sreću i mir, dok Japanci stavljaju u dom grančice jela za dug život, stabljike bambusa za blagostanje i slike rascvetale trešnje za plemenitost. U Americi je tradicionalno novogodišnje jelo lonac pirinča sa crnim graškom i svinjetinom u koje se stavlja jedan novčić. I ponovo, onaj ko pronađe novčić imaće sreće sledeće godine. Ovaj običaj doneli su afrički robovi.
Sem raznih običaja, zaštitni znak Nove godine je kićenje jelke. Veruje se da su Nemci uveli običaj kićenja jelke koji je kasnije usvojen širom sveta, tačnije, legenda kaže da je Martin Luter, utemeljivač protestantizma jedne zimske večeri, dok je šetao kroz šumu kroz krošnje drveća gledao zvezde. Očaran onim što je video, isekao je malo stablo jelke i odneo ga kući gde je na njega stavio svećice. Od tada se jelka kiti svećicama, ukrasima, mašnicama. Ovaj običaj postaje popularan u 18. veku širom Evrope i Amerike, a danas ne možemo da zamislimo Novu godinu bez jelke, bila ona prirodna ili veštačka.
Usvojite običaje koji vam se dopadaju i okruženi ljudima koje volite, dočekajte Novu godinu, uz hranu, piće, okićenu jelku, i za svaki slučaj, napravite buku, možda zaista oterate zle duhove iz prethodne godine.

A.Ć.
(Izvor online časopis Preko ramena i Srbija.net)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *