Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Pripreme za novu školsku godinu u dečjem vrtiću: Više dece, duže radno vreme, manje zaposlenih

Pripreme za novu školsku godinu u dečjem vrtiću: Više dece, duže radno vreme, manje zaposlenihtrg_fontane

Za narednu školsku godinu u Predškolsku ustanovu „Labud Pejović“ u Bečeju upisano je više mališana nego u prethodnoj školskoj godini, a rukovodstvo ustanove najavljuje i novosti u organizaciji rada koje će pogodovati mnogim roditeljima.
Prema rečima direktorice obdaništa Slađane Jović, od naredne školske godine dečji vrtić će imati novo radno vreme, od 5.30 do 15.30 časova, a novost je i to da se ove godine nije naplaćivao upis dece u predškolsku ustanovu.
„Predškolska ustanova je davalac usluga i mi svake godine prilikom upisa dece u vrtić anketiramo roditelje da vidimo koje su njihove želje i potrebe kada je reč o radu ustanove i uslugama koje pružamo“, rekla je Jović.

Ove godine više od polovine roditelja se izjasnilo da postoji potreba da dečji vrtić radi duže od 14.30 časova – do 15.30 časova su funkcionisale dežurne grupe i to se dodatno plaćalo – te je na nivou kolektiva dogovoreno da se u celodnevnom boravku, u kom postoje dva vaspitača, radi puno radno vreme, odnosno od 5.30 do 15.30 časova.
„Novina je da će od naredne školske godine redovno radno vreme biti od 5.30 do 15.30 časova, deca će ostajati u svojim grupama sa svojim vaspitačem i neće se dodatno plaćati za to. Ovo se odnosi na sve objekte gde postoji celodnevni boravak, dok u poludnevnom boravku ostaje ista organizacija, pet sati neposrednog rada sa decom. Od ove godine roditelji više ne plaćaju upis dece u vrtić, već svaki vaspitač, ukoliko želi nešto dodatno da kupi ili uradi za svoju grupu, to organizuje u okviru svog odeljenja u dogovoru sa roditeljima, dok minimum potrošnog materijala obezbeđuje vrtić za sve grupe dece u ustanovi“, istakla je direktorica predškolske ustanove.
U toku upisnog roka u maju mesecu u Predškolsku ustanovu „Labud Pejović“ upisano je 345 mališana, a 50 njih je prijavljeno posle upisnog roka, od tog broja, kako je rečeno, još desetoro dece je na listi čekanja, te će od naredne školske godine ovu ustanovu pohađati 1.120 mališana raspoređenih u 50 odeljenja u objektima u Bečeju i u naseljenim mestima opštine.
Psiholog u predškolskoj ustanovi Silvija Subakov navela je da je zbog većeg broja upisane dece u vrtić povećan i njihov broj u grupama.
„Jako smo zadovoljni što od naredne godine imamo više upisane dece. Ovih 345 mališana se prvi put upisuju u vrtić, dok je prošle godine bilo 312 novoupisane dece, tako da je to oko tridesetak više nego prethodne godine. Zbog toga smo morali povećati i broj dece u grupama. Postoji normativ koji propisuje minimalan i maksimalan broj u jednoj grupi, i mi u većini grupa imamo normativ plus 20 odsto, što je dozvoljeno po Zakonu o predškolskom obrazovanju i vaspitanju, a broj dece zavisi od uzrasta, od toga da li je reč o mešovitoj, dvojezičnoj ili jednojezičnoj grupi. Primera radi, za jaslice je normativ 12, a mi imao 15 mališana u grupi. Donja granica normativa za jednu grupu je 20 za uzrasno mešovite grupe, kakve su nam sve u poludnevnom boravku, i sa tolikim brojem dece imamo jednu ili dve grupe, u svim ostalim grupama je broj dece preko 20, izuzev u objektima u Mileševu i Poljanicama, gde imamo grupe u kojima je broj dece manji od normativa“, rekla je Subakov.
Prema njenim rečima, došlo je do promena i u broju grupa u pojedinim objektima: „Biće jedna jaslena grupa manje u odnosu na prošlu godinu kada smo ih imali osam, a sada ćemo imati pet u jaslicama u centru i po jednu u Donjem gradu i u Novom selu, zato što je mnogo dece iz jaslica prešlo u starije grupe, pa ćemo imati jednu grupu trogodišnjaka više, umesto tri imaćemo četiri grupe u celodnevnom boravku. U objektu u Donjem gradu smo imali jednu dvojezičnu grupu, ali pošto nije bilo novoupisane dece na srpskom jeziku, napravili smo grupu na mađarskom jeziku, međutim, i taj broj dece je ispod normativa, pa smo morali da oformimo jednu kombinovanu grupu celodnevnog i poludnevnog boravka. U objektu u Novom selu ćemo ove godine umesto grupe na mađarskom jeziku imati dve dvojezične grupe, jer u ovom objektu imamo mnogo više prijavljene dece u odnosu na prethodnu godinu. Slična situacija je i u Bačkom Petrovom Selu u objektu na Makadiju, za koji postoji najveće interesovanje roditelja. Iako je upisano više dece u odnosu na prošlu godinu, ukupan broj grupa će biti smanjen i imaćemo 50 grupa, dok je prošle godine bilo 51. To je zbog toga što smo od dve grupe napravili jednu u objektu u Donjem gradu. U naseljenim mestima je ostao isti broj odeljenja kao i prošle godine. Primljena su sva deca koja su pripremno-predškolskog uzrasta, ali taj broj nije konačan, jer se u septembru uvek naknadno upisuju, a njih smo u obavezi da primimo“, kazala je Subakov.
Postoji lista čekanja za upis dece u jaslice i u odeljenja za četvorogodišnjake u objektima u centru grada. Na listi čekanja su deca koja su prijavljena posle upisnog roka.
Kada je reč o broju zaposlenih u predškolskoj ustanovi, iako će dece biti više, nadležni u ovoj ustanovi kažu da će broj zaposlenih biti manji.
„Imaćemo manji broj zaposlenih nego prošle godine kada ih je bilo 123, sada će biti 120, zato što je zatvorena jedna grupa. U stalnom radnom odnosu imamo100 zaposlenih, a prema važećoj uredbi dozvoljeno je da imamo deset odsto više, to je 110 osoba, ostalih 10 radnika su po ugovoru na određeno vreme. Za 110 radnika finansiranje obezbeđuje republika, dok za preostalih 10 ne, a mi kao ustanova imamo potrebe za tolikim brojem radnika pa čak i za više, jer jedan broj njih je otišao u penziju kada je izašla uredba o zapošljavanju u javnom sektoru i na njihovo mesto nismo smeli da primimo druge zaposlene. Naravno, uputili smo zahtev nadležnom ministarstvu da nam odobri da na upražnjena mesta primimo šest osoba. Tako smo se našli u problemu, da li da primimo svu decu ili da imamo listu čekanja, u tom slučaju nešto više od stotinu dece ne bi bilo primljeno u vrtić i bilo bi zatvoreno pet grupa. U vezi toga konsultovali smo se sa nadležnima iz lokalne samouprave i dobili smo preporuku da primimo svako dete, a rečeno nam je da će se oni potruditi da nam pomognu da ministarstvo odobri da šestoro radnika primimo za stalno. Zahtev je predat i čekamo odgovor iz ministarstva“, rekla je direktorica vrtića Slađana Jović.

Regresiranje troškova boravka 3. i 4. deteta od jeseni?

Prošle godine je lokalna samouprava stavila van snage opštinsku odluku o regresiranju troškova boravka za treće i četvrto dete u vrtiću. Direktorica vrtića Slađana Jović je rekla da je sačinjen spisak dece i on je dostavljen nadležnima u opštini. Ona je rekla da su predstavnici predškolske ustanove od predsednika opštine dobili obećanje da će do septembra u opštinskom budžetu biti obezbeđen novac za regresiranje troškova boravka za treće i četvrto dete.
Jović je rekla da je broj dece koja se vode kao treće i četvrto dete u porodici 250, s tim što deo njih prima socijalnu pomoć i po tom osnovu ne plaća boravak u vrtiću, te da bi za 126 mališana trebalo da se obezbedi regresiranje troškova boravka u vrtiću od jeseni.

Razvojna grupa dobro funkcioniše

Od prošle godine u vrtiću je počelo da radi i inkluzivno odeljenje. O tome kako ono funkcioniše i kakvi su rezultati, psiholog predškolske ustanove Silvija Subakov je rekla: „To je grupa koja je zvanično akreditovana u okviru škole ’Bratstvo’, ali je smeštena kod nas da bi deca bila zajedno sa vršnjacima u vrtiću u objektu u ulici Miloša Crnjanskog. Inkluzivno odeljenje pohađaju deca različitog uzrasta, troje ima četiri godine, a dvoje su predškolci. To je zapravo razvojna grupa dece različitog uzrasta, ali nije tipična, jer deca nisu u nju upisana, niti su tamo ceo dan, nego u toj grupi provode nekoliko sati kada se radi sa njima individualno, a ostatak vremena su u svojim redovnim grupama u vrtiću. Takav način rada se jako dobro pokazao, i ta deca divno napreduju zato što sa njima rade i defektolog i vaspitač, a logoped dolazi po potrebi. Tu dolaze i ostala deca iz vrtića koja su od interresorne komisije dobila mišljenje da im je potrebna dodatna podrška logopeda ili defektologa, a inače su u svojim redovnim grupama. Sve je dobro organizovano, rezultati su odlični i vidljivi, a naravno sve se radi uz saglasnost roditelja.“

Čeka se odluka o novim cenama

Zbog promene pravilnika o izradi ekonomske cene troškova boravka u predškolskoj ustanovi, predškolska ustanova je napravila novu kalkulaciju cena boravka u vrtiću. Kalkulacija je, rekla je direktorica vrtića, dostavljena Opštinskoj upravi i sada se čeka odgovor nadležnih iz opštine.
Do sada je cena boravka deteta u celodnevnom boravku bila 3.500 dinara, a u poludnevnom 1.500 dinara.

Lj.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *