Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Šarlah, šuga i gliste u Bečeju: Bolesti u vrtiću iz „drugog doba“

Šarlah, šuga i gliste u Bečeju: Bolesti u vrtiću iz „drugog doba“trg_fontane

Zbog pojave šarlaha, glista, šuge i nekih virusnih infekcija dece u vrtiću u Bečeju, mnogi roditelji su zabrinuti, jer o tome, kako kažu, nema zvaničnog obaveštenja iz Dečjeg dispanzera, o bolestima čuju od vaspitačica, ako čuju, te je većina izrazila sumnju da saradnja između vrtića i Dečjeg dispanzera ne funkcioniše.

O tome u kojim razmerama su pomenute bolesti prisutne među decom i kako veza između predškolske i zdravstvene ustanove funkcioniše pitali smo rukovoditeljku predškolskog odeljenja u bečejskom Dečjem dispanzeru, pedijatra dr Đurđinku Drču-Stanko, koja je rekla da broj obolele dece od šarlaha nije evidentiran u toj meri da bi se moglo reći da ima razmere epidemije i da je šarlah „streptokokna infekcija koja se manifestuje kožnim promenama i leči se penicilinskim preparatom, koji u roku od 24 sata već steriliše, neutrališe“, te deca tada već nisu zarazna.
Drča-Stanko je rekla da ima šest registrovanih slučajeva obolelih od šarlaha, te da pretpostavlja da su zbog toga vaspitačice uputile sve roditelje da odvedu decu u laboratoriju na uzimanje brisa. Međutim, iskustvo roditelja čija deca idu u dečji vrtić pokazuje da nisu svi roditelji iz odeljenja gde je bilo obolelih od šarlaha, odveli decu na testiranje i, nažalost, ne postoji mehanizam da se testiranje učini obaveznim.
Prema rečima rukovoditeljke predškolskog odeljenja u Dečjem dispanzeru, bilo je roditelja „koji su doneli pozitivne rezultate brisa, ali to ne znači i da je dete bolesno, jer postoje osobe koje imaju streptokoku, a nisu obolele. U pitanju su kliconoše koje imaju pozitivan bris, ali to ne znači da ih treba lečiti, medicina i knjige kažu da se to ne leči, nego se organizam sam izbori sa tim“.

Kampanja roditelja?

Na konstataciju da je mnogo roditelja zabrinuto i zbog toga što ne dobijaju zvanična obaveštenja o zaraznim bolestima, Drča-Stanko je rekla: „Pre par godina se isto tako povela jedna kampanja od strane roditelja koji su bili preplašeni zbog infekcije streptokoka, pa sam ja tada išla u vrtić da držim predavanja vaspitačicama i roditeljima dece iz tih grupa gde su se pojavili slučajevi šarlaha. Ovaj put nas niko iz vrtića nije kontaktirao, a sa druge strane bespredmetno je razgovarati o tome da se zbog 5-6 slučajeva šarlaha radi o epidemiji. Dakle, nije epidemija i svake godine imamo streptnokokne infekcije kod određenog broja dece“.
Upitana da li to znači da je saradnja između Dečjeg dispanzera i vrtića izostala ili da ne funkcioniše kako treba i šta je tome razlog, rukovoditeljka predškolskog odeljenja u Dečjem dispanzeru je odgovorila da nije tačno da ne postoji saradnja između dve ustanove: „Saradnja postoji zato što i mi i oni radimo u interesu dece, ali se radi o tome da nam je uskraćeno da vaspitačice sa decom po grupama dolaze na sistematske preglede dece pred polazak u školu, nego sada je to prebačeno na odgovornost roditelja. Možda tako i treba, ali do sada smo mi to odrađivali sa vaspitačicama i zaista je to dobro funkcionisalo. Od ove godine je uskraćena neka saradnja u tom kontekstu, ne dolaze vaspitačice sa decom, to je njima očito bila velika obaveza i odgovornost, i od ove godine su rešili da nam u tome više ne pomažu“.
Što se tiče prisutnosti drugih oboljenja među decom u vrtiću kao što je šuga, pojava glista, Drča-Stanko je objasnila da je to rezultat sistematskih pregleda koji su u toku u okviru kojih se masovno radi i uzimanje briseva na analizu.
„Deci koja kreću u školu uzima se bris, pa se uvek pronađe nekoliko koji su nosioci, a zakon ne traži da se pre polaska u vrtić to radi. Postoje određeni slučajevi, ali svake godine i tokom cele godine imamo i šugu, i da se pojave gliste, cele godine imamo virusne infekcije, respiratorne infekcije, tako da drastično ili masovno povećanje obolelih nismo registrovali“.
Na pitanje da li je ranijih godina bila praksa da su iz Dečjeg dispanzera medicinske sestre i doktori odlazili u predškolsku ustanovu da pregledaju decu, Drča-Stanko je odgovorila: „Nikada to nije rađeno, jedino što je rađeno je to da su svake godine u prolećnom periodu medicinske sestre odlazile u vrtić i pregledale svu decu da bi na neki način proverili neka stanja koja su ranije bila dijagnostikovana ili pregledali dete ponovo. Međutim, sada smo to prestali da radimo, zbog toga što je direktorica vrtića to izuzela, odnosno, smatra da mi ne treba da odlazimo u vrtić, nego da roditelji dolaze u Dečiji dispanzer pre polaska deteta u vrtić, a za svaku sledeću godinu to nije potrebno, jer tako je svuda u svim okolnim gradovima. Mi smo do sada svake godine decu pregledali i davali im potvrde za polazak u vrtić, od ove godine samo kada kreću u vrtić dolaze po tu potvrdu sa roditeljima kod izabranog lekara. Sada je sve to malo komplikovano za roditelje, prvenstveno onima koji su zaposleni, i što sada oni moraju da idu sa detetom na preglede kod specijalista, ali smo to uspeli da organizujemo tako da smo na nivou Doma zdravlja organizovali tri doktora specijaliste da u jednom danu budu tamo, da bi deca mogla odjednom da urade preglede, a u toku aprila i maja će u Dečjem dispanzeru biti pregledi dece kod izabranih lekara i vakcinacija za polazak u školu“.
Rukovoditeljka predškol-skog odeljenja u Dečjem dispanzeru je kazala da je pre dve nedelje na teritoriji Bečeja bio „pik u smislu virusnih infekcija“, ali da nije dokazan virus gripa: „Nismo radili uzorkovanje da bismo 100 posto potvrdili, bilo je naznaka da je ličilo na oboljenja slična gripu, sa respiratornim infekcijama i višom temperaturom“.

Ranije su pedijatri svakodnevno išli u dečji vrtić

U poslednje vreme u dečjem vrtiću pojavile su se bolesti (šarlah, šuga, gliste), koje ne bi trebalo da budu bolesti 21. veka. Recimo, o postojanju šarlaha Dečji dispanzer, prema informacijama novinara, nije zvanično obavestio nadležne u predškolskoj ustanovi. U odeljenju gde je bilo šest slučajeva šarlaha, nije svim mališanima uzet bris iz grla i nosa, koji je pouzdan način dijagnostikovanja.
Interesantno je da je, recimo, sredinom marta u predškolskoj ustanovi „Mladost“ u Medveđi zbog dva obolela deteta i još sedmoro mališana kod kojih je izolovana streptokoka, proglašena epidemija šarlaha.
U vezi sa postupanjem u slučajevima zaraznih bolesti u dečjim kolektivima, pitali smo pedijatra Doru Glavaški, koja je nekada radila u Dečjem dispanzeru i odlazila u obdanište da pregleda decu. „Mogu da govorim o mojim ranijim iskustvima, međutim, ja više ne mogu da utičem na stavove Dečjeg dispanzera, vrtića, Doma zdravlja, ali mislim da po pravilu – ukoliko se u kolektivu, pogotovo u takom malom kolektivu kao što je dečji vrtić, pojavi streptokokna infekcija, infekcija sa tim piogenim streptokokom koji je uzročnik šarlaha – bi trebalo, po mom viđenju, ako se pojavi čak i jedan slučaj, proveriti celu grupu, i ako se na osnovu kliničkih znakova posumnja da neko dete ima tu infekciju, to dete treba izolovati, uraditi bris i sačekati rezultat i videti da li je šarlah. Što se tiče toga da li proglasiti epidemiju ili ne, to je stvar Epidemiološkog zavoda pre svega, ali po mom nahođenju trebalo bi da se pregleda cela grupa, konstatuje se pregledom da li postoji sumnja, ako postoji sumnja, dete se izoluje, uradi se bris i tu bude kraj priče“.
Postoje priče u Bečeju da su ranijih godina lekari iz Dečjeg dispanzera redovno išli da pregledaju decu u predškolskoj ustanovi. Dr Dora Glavaški je rekla da je zaista tako bilo. „Ranije smo išli. Najviše je išla doktorka Tripolski. Ona je odlazila svakodnevno u 6 sati ujutro u dečji vrtić i tada, ako roditelj prijavi da sumnja da je dete bolesno ili je tokom noći imao temperaturu, ili vaspitač primeti da je dete možda bolesno, to dete se izdvoji u posebno grupu, lekar pregleda to dete ili tu decu, i ako to dete ili ta deca nije ili nisu za kolektiv, obavesti se roditelj. To je ranije bila svakodnevna procedura“.
Po mišljenju doktorice Glavaški vrtić i Dečji dispanzer bi trebali da imaju tak-
vu saradnju da lekar iz Dečjeg dispanzera bar jednom ili dva puta nedeljno izađe u dečji vrtić kako bi pregledao decu.

Kako se to radi u Medveđi?

Mediji su sredinom marta meseca objavili da je Zavod za javno zdravlje u Leskovcu proglasio epidemiju šarlaha u predškolskoj ustanovi „Mladost“ u Medveđi. Tu informaciju je potvrdila i načelnica Centra za kontrolu i prevenciju bolesti tog zavoda Jadranka Krasić. Ona je kazala da su od respiratorne zarazne bolesti, šarlaha, obolela dva deteta iz predškolske grupe i da je kod još sedmoro dece izolovana streptokoka koja je uzročnik bolesti.
„Preduzeli smo sve potrebne mere i nema novih slučajeva oboljenja. Uzeti su brisevi od 39-oro dece i desetoro radnika. Osim dva obolela i sedmoro sa streptokokom svi ostali brisevi su negativni. Ponavljam da je šarlah respiratorna zarazna bolest i da nije povezana sa higijenom u vrtiću. Ipak i pored toga urađena je kompletna dezinfekcija svih prostorija u vrtiću“, kazala je Krasić.
Ona je objasnila da se lečenje i stanje obolele dece prati u Domu zdravlja u Medveđi.

Lj.M. i R.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *