Seniori Bečeja sjajni u Beogradu, pioniri u Novom Sadu: Novaković i Terzić „oduvali“ konkurencijutrg_fontane

Protekli vikend je bio izuzetno uspešan za sve kategorije Kajak kanu kluba Bečej. Reprezentativci su blistali na „Trofeju Beograda“, dok su mlađe kategorije imale zapažen nastup na regati u Novom Sadu.

Ada Ciganlija je prošle nedelje bila poprište „Trofeja Beograda“, okršaja najboljih kajakaša Kipra, Rumunije, Bugarske i Srbije u kadetskoj, juniorskoj i seniorskoj konkurenciji. Reprezentacija Srbije je nastupila sa dve ekipe, a kao poseban tim nastupila je i selekcija Beograda.
Na Adi je veslalo preko 200 kajakaša, a četvoro Bečejaca osvojilo je isto toliko medalja.
Dvojac Marko Novaković-Dejan Terzić, koji će Srbiju predstavljati na Prvenstvu Evrope za mlađe seniore početkom jula u Moskvi (na K-2 200 m), još jednom je dokazao da je bez premca na kratkim deonicama u Srbiji. Naime, iako nije vožena trka na 200 metara, bečejski dvojac je dokazao da je najbolji i na stazi dužine 500 metara. Terzić i Novaković su u sjajnoj trci drugoplasirane ostavili iza sebe desetak metara i pokazali „nevernim Tomama“ da imaju potencijal za medalju na internacionalnoj sceni. Oni su u Beogradu osvojili i srebrnu medalju u K-2 na 1.000 metara.
Zlatom se okitio i Marko Džigurski koji je u četvercu sa Nebojšom Radanovićem (Vojvodina Novi Sad), Borisom Tomkom (Sportiko Pančevo) i Aleksom Nađom (Dunav Bezdan) u trci na 1.000 metara prvi stigao na cilj.
Nikola Džigurski je u kadetskoj konkurenciji osvojio srebrnu medalju u četvercu na 1.000 metara sa Nemanjom Milkovićem i Nebojšom Lazićem (obojica iz Vala – Sremska Mitrovica) i Borisom Borčićem (Vojvodina Novi Sad).
Dan ranije (prošla subota), na rukavcu Šodroš (Dunav) u Novom Sadu, održana je kvalitetna regata koju je veslalo 235 takmičara iz 18 klubova. Na rukavcu Dunava je nastupilo i 15 Bečejaca koji su osvojili devet medalja (5-2-2). Najbolji su prošle subote bili pioniri koji su u ekipnoj konkurenciji bili prvi. Dalibor Belić je na regati osvojio tri medalje – zlato u MK-1 na 200 metara i u dvojcu sa Petrom Džambasom na stazi iste dužine i srebrno odličje u MK-1 na 1.000 metara. Dve zlatne medalje osvojile su i Katarina Radanović i Biljana Relić. Najbolje su bile u duetu na 200 metara, a u singlu je Radanović bila prva u trci MK-1 200 m, a Relić u MK-1 na 1.000 metara. Srebro su osvojili i seniori Novaković i Terzić (K-2 200 m) dok su bronze pripale Nikoli Džigurskom (K-1 2.000 m) i duetu Jovana Kikić-Tanja Božić (K-2 200 m).

Kajak ulazi u škole

Kajakaški sport će od iduće godine biti uveden u osnovne škole kao jedan od baznih sportova. Kajakaški savez Srbije je zbog toga već ove godine u saradnji sa klubovima počeo sa organizovanjem školskih regata. Na Šodrošu je posle zvanične regate, održana i školska na kojoj su nastupili učenici novosadskih i bečejskih škola i škola iz Bačke Palanke. Održano je šest trka (za pete i šeste razrede, sedme i osme i srednjoškolce), a Bečejci su se okitili sa pet medalja. Prvaci su bili Dalibor Belić (OŠ „Zdravko Gložanski“, MK-1, 1.000 m) i Biljana Relić (OŠ „Sever Đurkić“, MK-1 1.000 m). Katarina Radanović (OŠ „Sever Đurkić“, MK-1 1.000 m) i Tamara Jovčić (OŠ „Zdravko Gložanski“, K-1 1.000 m) osvojile su srebrne medalje, a Jasmina Jovčić (OŠ „Zdravko Gložanski“, K-1 1.000 m) je bila bronzana.