Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Tokom vanredne situacije: Šteta u Bečeju oko 90 miliona

Tokom vanredne situacije: Šteta u Bečeju oko 90 milionatrg_fontane

U opštini Bečej procenjena vrednost štete na poljoprivrednom zemljištu, nastale tokom vanredne situacije na teritoriji Srbije od 15. do 23. maja zbog obimnih padavina i poplava, iznosi 91,5 milion dinara, izjavio je član Opštinskog veća zadužen za poljoprivredu i selo Anđelko Mišković, koji je i predsednik komisije za procenu štete.

On je rekao da su sve opštine, pa i opština Bečej, dobile zahtev od nadležnih za obnovu poplavljenih područja da se uradi procena štete od poplava tokom trajanja vanredne situacije.

„U opštini Bečej nisu bile poplave, ali smo tražili od poljoprivrednika, zemljoradničkih zadruga i svih pravnih lica u opštini da nam dostave tražene podatke. Formirana je komisija za procenu štete i imamo jedan slučaj u Bačkom Gradištu, gde je došlo do urušavanja kuće zbog visoke podzemne vode. Kada smo uradili analizu i za tu kuću u Gradištu i za poljoprivredno zemljište, dobili smo da je ukupna procenjena vrednost štete 91.986.735 dinara u opštini Bečej, odnosno 91,5 milion dinara na poljoprivrednom zemljištu, a to je urađeno na osnovu prijave štete i podataka od poljoprivrednika za državno i privatno zemljište. Uglavnom se radi o ritskom zemljištu – Gornji i Donji rit – o zemljištu oko Čika, u Medenjači, a nije reč o posledicama poplava, već o posledicama zadržavanja vode zbog padavina i stvaranja vodoleža, odnosno podzemnih voda. Od nadležnog ministarstva sam tražio da jasno naglasi da li su traženi podaci vezani samo za poplave ili za bilo kakve štete koje su uzrokovane u navedenom periodu, međutim, nismo dobili povratne informacije, pa smo odlučili da prijavimo štetu i dostavimo izveštaj uz napomenu da je šteta nastala kao posledica viška padavina i stvaranja vodoleža, a ne zbog poplava“, rekao je Mišković.

Na konstataciju da je načelnik Opštinskog štaba za vanredne situacije Čedomir Aleksić rekao da je u periodu vanredne situacije kritično bilo kod crpne stanice u Medenjači gde je došlo do prelivanja vode iz Mrtve Tise u njive, čiji su vlasnici podneli zahteve da im se nadoknadi šteta na poljoprivrednom zemljištu, Mišković je odgovorio: „Tu nije kriva pumpa, ona možda nije radila nekoliko sati, posle toga je radila druga pumpa za koju je obezbeđeno dizel gorivo i obezbeđen je još jedan agregat iz Sombora, tako da to zemljište nije potopljeno, to je sve posledica velikih padavina i zadržavanja vode na parcelama. Mišljenja sam da je veoma diskutabilno da li će prijavljena šteta biti nadoknađena ili ne“.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *