Završen jesenji deo prvenstva u Područnoj ligi: Bečejcima i derbi i jesenja titulatrg_fontane

U derbiju poslednjeg jesenjeg kola prvenstva Područne fudbalske lige Novi Sad ekipa FK Bečej 1918 je na domaćem terenu sa 1:0 (1:0) savladala najbližeg pratioca na tabeli, srbobransku ekipu Mladost radost i sa nova tri boda overila titulu jesenjeg šampiona.

BEČEJ: Gradski stadion kraj Tise. Gledalaca 400. Sudija Janić iz Gajdobre.
Strelac: Nemanja Vasin u 36. minutu.
Žuti kartoni: Vargec, Dabižljević, Ivanišević i Rašković (Bečej 1918), Vujanović, Gagović, Gubaš, Radulović, Rankić (Mladost radost).
Crveni karton: Vargec (Bečej 1918)
FK Bečej 1918: Ereg, Vukosav Kobiljski, Ćulum, Rašković, Vargec, Vender, Bećanović (Drapšin), Dabižljević, Mihalec, Vasin (Dražić), Žarko Kobiljski (Ivanišević).
FK Mladost radost: Dimić, Rankić, Radulović, Gubaš (Janković), Obradović, Eri, Ikrašev, Kirti, Novaković, Vujanović, Čika (Gagović).
Na stadionu kraj Tise 22. novembra odigrana je utakmica sa svim elementima derbi koreografije: stigle su organizovane navijačke grupe, bili su tu redari, prodavci semenki, policija u pancirima, poslenici medija, povišeni adrenalin u dvema suprotstavljenim i fizički solidno pripremljenim ekipama i još oko 400 promrzlih posmatrača.
Kao i svaki derbi, i ova utakmica je počela rastrzano, sa mnogo kontakata, prekida i pogrešnih dodavanja na sredini terena, a sve kao posledica taktičkih obaveza većine aktera da pre dezorganizuju igru protivnika, nego da budu kreativni, da bi se iz minuta u minut slika na terenu menjala, a utakmica postajala sve dinamičnija i uzbudljivija.
Iako je domaći tim tokom čitavog prvog poluvremena imao blagu terensku inicijativu, nije stvarao konkretnije šanse, dok su gosti, pre svega preko brzih i spretnih Ikraševa i Kirtija, pretili kontranapadima, od kojih su jedan u 27. minutu umalo i uspeli da realizuju, ali je Tibor Ereg odlično reagovao. To je bila i prva od velikih šansi na ovoj utakmici, da bi već drugu, u 36. minutu, Nemanja Vasin pretvorio u vođstvo Bečeja. Loptu dobačenu sa aut linije Vasin je oštrim i preciznim udarcem sa oko dvadesetak metara smestio u levi donji ugao gola golmana Dimića. Kraj prvog poluvremena obeležila su i tri žuta kartona, od kojih je jedan dobio domaći kapiten Srbislav Vargec, pošto je na sredini terena napravio takozvani pametan faul, ušavši u putanju protivničkom igraču, čime je sprečio opasan kontranapad gostiju. Ovaj trenutak je bio bitan, ne samo iz razloga što je Vargec gotovo čitavo drugo poluvreme morao da igra mnogo opreznije, nego i što je ipak pred sam kraj regularnog toka utakmice dobio i drugi žuti karton, što je automatski značilo i isključenje.
Drugo poluvreme donelo je mnogo više uzbuđenja pred oba gola, ali se rezultat nije menjao. Uspevali su, u drugom delu utakmice, napadači obe ekipe da pronađu praznine u protivničkim odbranama, najčešće iz polukontri i posle prekida, te da šutiraju kako van, tako i u okvir gola, međutim, obojica golmana, i gostujući Dimić i domaći Ereg, odlično su čuvali svoje mreže. Uistinu, gosti su u 79. minutu uspeli da zatresu mrežu Bečeja, ali je taj pogodak solidni sudija Janić opravdano poništio zbog ofsajd pozicije napadača Mladosti. Pored izuzetnih izdanja oba golmana, vredelo bi istaći i vrlo dobru partiju jedinog strelca Nemanje Vasina, koji je, čestim osvajanjem velikog prostora u dubinu protivničke odbrane, bio pokretač većine ofanzivnih akcija domaćeg tima, pa i kratkotrajnu ali uspešnu epizodu, na samom kraju meča, tridesetosmogodišnjeg Deana Ivaniševića, koji je u trenucima velikog pritiska gostiju rutinski rešivši par zakomplikovanih situacija na sredini terena, razvejao sve srbobranske snove o bar jednom bodu.
Svakako bitan elemenat ove pobede FK Bečej 1918 može biti i taj što su njegovi centralni defanzivci uspeli da „odseku“ centarfora gostiju Milorada Novakovića, kome svakako područna liga nije krajnji domet. Novaković se tokom čitave utakmice dobro kretao, otvarao, špartao, ali nije imao dobru saradnju svojih saigrača. Loptu ili nije dobijao ili ju je dobijao na tridesetak metara od gola, najčešće kraj aut linije ili korner zastavice, tako da nije ni bio u prilici da ozbiljnije ugrozi gol domaćih.
Ukupno gledajući Bečejci su zasluženo pobedili, a meč je, i pored mnogo žutih i jednog crvenog kartona, protekao regularno i u fer atmosferi. U prilog ovoj tvrdnji ide i to da su se na kraju, i pored izuzetnog značaja ove utakmice za tok čitavog prvenstva, takmaci sportski pozdravili.
Sa nova tri boda Bečejci su učvrstili prvu poziciju na tabeli i sa povećanim optimizmom čekaju prolećni nastavak prvenstva.

Srbobranci ne odustaju

Pošto je bilo jasno da tri vredna boda ostaju u Bečeju, Kristijan Paroški, predsednik FK Mladost radost, ovako je ocenio derbi:
– Bila je to lepa derbi utakmica. Bečej je bio bolji. Čestitam Bečejcima na pobedi i na dobroj organizaciji ovog susreta.
FK Bečej 1918 je na kraju prvog dela sezone u prednosti od četiri boda u odnosu na vašu Mladost radost. Šta i kako dalje?
– Što se moje ekipe tiče, nećemo se zadovoljiti drugim mestom na tabeli, pošto ono ne donosi siguran plasman u viši rang takmičenja. Drugoplasirana ekipa iz Područne lige Novi Sad može da ide u baraž ali sve to zavisi od toga koliko će i kojih ekipa iz višeg ranga ispasti, tako da samo prvoplasirana ekipa može biti sigurna da ide u Novosadsko-sremsku zonu. Prema tome, borićemo se i dalje da osvojimo titulu.

Cilj je ostvaren

Dejan Stanojev, sportski direktor FK Bečej 1918, ovako je video dešavanja na terenu: „Utakmica je bila odlična. Ovde su se našla dva najbolja tima, kako po rezultatima, tako i po kvalitetu, a pobedio je srećniji tim. Ne bi bilo nezasluženo ni da su gosti odneli bod“.
Ipak, ova utakmica je imala i dodatnu težinu pošto je suparnik bio direktni konkurent u borbi za prvo mesto: „Ovom pobedom ostvarili smo cilj da budemo u vrhu, među prve tri ekipe, a ostvarili smo i prednost od četiri boda nad drugoplasiranom, odnosno 11 nad trećeplasiranom ekipom, tako da se nadam da ćemo ostvarenu bodovnu prednost sačuvati tokom prolećnog dela sezone“.