Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Raspodela i povlačenje rešenja o raspodeli novca za NVO: Za MKD „Petefi Šandor“ 3 miliona, za UG „Picoder“ milion, a za Majske igre 250.000 dinara

Raspodela i povlačenje rešenja o raspodeli novca za NVO: Za MKD „Petefi Šandor“ 3 miliona, za UG „Picoder“ milion, a za Majske igre 250.000 dinaratrg_fontane

Lokalna samouprava je početkom aprila objavila rezultate tri konkursa za civilne organizacije. Konkursi su raspisani 26. januara za projekte iz oblasti očuvanja kulturne baštine, negovanja istorijskih tekovina i organizacija manifestacija u oblasti kulture i za te projekte je raspodeljeno 7 miliona dinara. Za projekte čiji je cilj podsticaj i razvoj socio-humanitarnih aktivnosti predviđeno je 1,25 miliona, a za programe čiji je cilj podsticaj i razvoj privrednih delatnosti, razvoj lokalne zajednice, ekologija, zaštita životne sredine i zdravlja građana, afirmacija ljudskih i manjinskih prava, programi za obrazovanje, afirmacija demokratizacije lokalne sredine, opredeljeno je 2 miliona dinara.

Uprkos tome što su 4. aprila na internet sajtu opštine Bečej objavljeni rezultati za sve konkurse, 6. aprila je uklonjeno rešenje predsednika opštine donetog na osnovu predloga Komisije za dodelu sredstava nevladinim organizacijama o izboru projekata koje će opština da finansira iz oblasti socio-humanitarnih aktivnosti. Potom su sa internet stranice lokalne samouprave uklonjena i rešenja o dodeli novca nevladinim organizacijama na dva druga konkursa.
Predsednik Komisije za dodelu sredstava nevladinim organizacijama i član Opštinskog veća zadužen za kulturu, civilne organizacije i regionalnu saradnju Čaba Štefaniga je za Bečejski mozaik odgovorio na pitanje o tome zašto je uklonjeno rešenje sa internet sajta opštine o dodeli novca nevladinim organizacijama na konkursu u oblasti socio-humanitarnih aktivnosti, rekavši da je reč o tome da „neko ne želi da primi odobreni iznos, te bi komisija trebalo da ponovo zaseda kako bi rasporedila i taj iznos“, ali nije rekao koja organizacija i zbog čega ne želi da primi novac za finansiranje projekta.
Upitan ko su, osim njega, članovi Komisije za dodelu sredstava nevladinim organizacijama, Štefaniga je rekao da su članovi komisije Miomir Jelenić (član Opštinskog veća zadužen za turizam; prim. nov) i Daniela Doroslovački (pomoćnica predsednika opštine za oblasti urbanizma, građevine i komunalne poslove; prim. nov), ali je Doroslovački potom podnela ostavku, a novi član komisije je Marijana Lovrić (pomoćnica predsednika za normativno-pravne poslove).

Nova raspodela novca?

Inače, po prvom, već sklonjenom rešenju komisije, na tom konkursu je raspoređeno 1,25 miliona dinara za 15 nevladinih organizacija, najveći iznosi odobreni su za projekat Društva prijatelja dece „Multiplikacija – živeti tolerantno – Éljünk toleránsan“, 380.000 dinara, i za projekat „Istraživanje položaja porodica koje su u stanju socijalnih potreba na teritoriji opštine Bečej i predlog strategije za poboljšanje njihovog položaja u široj društvenoj zajednici“ UG „Albatros“, 220.000 dinara.
Ostali dobitnici su: Caritas Subotica (Dnevni centar za OSI u opštini Bečej) 60.000 dinara, Društvo za afirmaciju invalida „Feniks plus“ Bečej (E-inkluzija) 30.000 dinara, Gradska organizacija slepih Novi Sad („Briga o slepim i slabovidim licima za teritorije opštine Bečej“) 10.000 dinara, Društvo za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim osobama – MNRO (Radionica za mentalno nedovoljno razvijene osobe) 60.000 dinara, Udruženje „Majčinsko srce“ („Isti uslovi i isti lični osećaj za sve“) 20.000 dinara, Međuopštinsko udruženje civilnih invalida rata (Obilazak nepokretnih civilnih invalida rata) 10.000 dinara, udruženje distrofičara Južnobačkog okruga Novi Sad („Nada u bolje sutra“) 50.000 dinara, Bečejsko udruženje mladih – BUM („Druženje bez granica – razvijanje psihosocijalnih veština marginalizovanih grupa ka negovanju tolerancije u opštini Bečej“) 30.000 dinara, Udruženje žena Bačko Gradište (aktivnosti, druženja i humanitarni rad) 20.000 dinara, Društvo za borbu protiv šećerne bolesti opštine Bečej („Zdravlju u susret – Bečejska staza zdravlja“) 140.000 dinara, Udruženje bubrežnih bolesnika na hemodijalizi opštine Bečej („Edukacijom do dužeg života“) 40.000 dinara, Udruženje multiple skleroze (radionica „Život je umetnost“) 90.000 dinara i Organizacija gluvih i nagluvih Bečej („Informisanje i inkluzija senzornih invalida u svakodnevnom životu“) 90.000 dinara.

Za jubilarni festival i takmičenje manje od pola miliona

Na konkursu za projekte i programe u oblasti očuvanja kulturne baštine, negovanja istorijskih tekovina i organizacija manifestacija u 2017. godini, podeljeno je 7 miliona dinara za 25 organizacija. Najviše novca je opredeljeno za MKD „Petefi Šandor“, 3.150.000 dinara, za rad i aktivnosti u 2017. godini, sledi zatim UG „Picoder“ sa manifestacijom „Picoderski dani“, za šta je predviđeno 1.090.000 dinara. „Trećeplasirani“ je KUD „Đido“ sa projektom „Tradicija uvek živi – očuvanje i oživljavanje običaja i obreda Srba i nacionalnih manjina“, za koji je namenjeno 820.000 dinara.
Interesantno je da za manifestacije koje ove godine obeležavaju velike jubileje, kao što su 60. Majske igre i 50. Umetničko takmičenje srednjoškolaca odobreni su mnogo manji iznosi, za Majske igre 250.000 dinara, a za Umetničko takmičenje srednjoškolaca 220.000 dinara. Za KUD Branko T. Radičević („Povedi kolo“) odobreno je 130.000 dinara, za Udruženje odgajivača konja „Gradištanski lipicaneri“ (5. Gradištanska fijakerijada) 20.000 dinara, za udruženje „Šaran“ („Zlatni kotlić Tise 2017“) 20.000 dinara, za Udruženje građana „Edukativni centar B“ („Dani romske kulturne baštine“) 90.000 dinara, za Bečejsko udruženje mladih – BUM (Osma vojvođanska olimpijada starih sportova) 50.000 dinara, za KUD „Đeram“ („Zaigraj sa Đermom“) 50.000 dinara, za KUD „Lole“ („Deca su ukras sveta“) 150.000 dinara, za KUD „Potisje“ (godišnji program) 150.000 dinara, za KUD „Orion“ Bečej (9. regionalna izložba ručnih radova i rukotvorina) 20.000 dinara, za Starobečejski hor „Schola Cantorum“ (nastupi hora u 2017. godini) 50.000 dinara, za UG „Duborez i domaća radinost“ („Suveniri duborez“) 50.000 dinara, za Dramski studio „Feniks 95“ („Dani scene“) 40.000 dinara, za Narodno, umetničko-obrazovno istraživački centar „Izvor“ (narodne igre i dečje predstave) 20.000 dinara, za Krug kulture Bačko Petrovo Selo „dr Kiš Imre“ (manifestacije) 150.000 dinara, za Krug kulture – umetničko društvo Bačko Gradište („Sa nasledstvom u budućnost“) 125.000 dinara, za „Ars in Ligno“ (rezbarenje kipa braće Tan i 10. bečejska izložba) 25.000 dinara, za Udruženje žena „Mileševke“ („Afirmacija ženskog stvaralaštva kroz negovanje kulturne baštine“) 10.000 dinara, za Dramski krug „Karinti Friđeš“ („Jačanje saradnje sa bratskim gradovima i unapređenje prekogranične saradnje – 10. dani Karinti Friđeša, Bačko Petrovo Selo) 20.000 dinara, za NVO „Bolji život sela“ (6. Pesnička pletenica 2017 – susret zavičajnih stvaralaca opštine Bečej, B. P. Sela, Žitišta i Iriga) 10.000 dinara i za Društvo intelektualaca Braća Tan (Manifestacije od značaja „Kuće braće Tan“ u 2017. godini) 300.000 dinara.

I prošle godine deset miliona za nevladin sektor

Prošle godine je opština takođe dodelila 7 miliona dinara nevladinim organizacijama koje se bave očuvanjem kulturne baštine, negovanjem istorijskih tekovina i organizacijom manifestacija. Tada je najviše novca od ukupno 24 dobitnika na konkursu opredeljeno takođe za MKD „Petefi Šandor“, 3,4 miliona dinara, udruženje građana „Picoder“ je za „Picoderske dane“ dobilo 750.000 dinara, a KUD „Đido“ 735.000 dinara.
Na drugom konkursu za civilne organizacije 2016. godine obezbeđeno je dva miliona dinara za 23 udruženja. Na ovaj konkurs mogla su da se prijave udruženja koja se bave podsticajem i razvojem privrednih delatnosti, lokalne zajednice itd. Najviše novca je opredeljeno Odredu izviđača „Ivo Lola Ribar“, 400.000 dinara, zatim Organizaciji rezervnih vojnih starešina Bečej, 250.000 dinara i udruženju građana Edukativni centar B. Radičević, 200.000 dinara.
Na trećem konkursu za civilna udruženja iz oblasti socijalne zaštite, obezbeđeno je 1,25 miliona za 13 dobitnika. Polovinu novca, 620.000 dinara, dobilo je Društvo prijatelja dece opštine Bečej, dok je Karitasu iz Subotice dodeljeno 120.000 dinara. 

Novac za izviđače, izložbe pasa, rezervne vojne starešine…

Na konkursu za programe ili projekte nevladinih organizacija u oblasti koje se odnose na jačanje saradnje između vladinog, nevladinog i biznis sektora u 2017. godini, 36 organizacija deli ukupno 2 miliona dinara.
Odred izviđača „Ivo Lola Ribar“ dobio je najviše novca, 400.000 dinara, za program „Animiranje i afirmisanje dece i mladih ljudi u našoj opštini“, slede Organizacija rezervnih vojnih starešina Bečej sa 230.000 dinara za „Susret rezervnih vojnih starešina Nikšić, Plužine, Banja Luka, Prijedor, Vrbas i Bečej – obučavanje, osposobljavanje, informisanje i izvođenje gađanja iz automatske i poluautomatske puške i pištolja“, dva kinološka društva iz Bečeja i Bačkog Petrovog Sela sa organizovanjem izložbi pasa, odobreno im je 110.000, odnosno 120.000 dinara, tu je i Vatrogasni savez opštine Bečej, kome je odobreno 90.000 dinara za program „Univerzalni servis građanima u nevolji“, potom su po 80.000 dinara dobili Bečejski edukativni centar za projekat „Istraživanje položaja interno raseljenih lica sa teritorije Republike Srbije na teritoriji opštine Bečej i poboljšanje njihovog položaja u široj društvenoj zajednici“ i „Eko-Fit“ za program „Čuvaj svoju planetu, od vrtića do fakulteta“, Bečejskom udruženju mladih – BUM je za program „Bečejsko omladinsko leto“ odobreno 70.000 dinara, Centru za lokalni razvoj, građansko obrazovanje i praktičnu politiku za projekat „Prozor u svet sporta i učenja“ raspoređeno je 60.000 dinara.
Slede potom: UG „Cognitio“ („Mladi u medijama“) sa 20.000 dinara, UG „Zemlja čuda“ („Suveniri iz zemlje čuda“) sa 50.000 dinara, Udruženje Srba Republike Srpske „Stevanjdan“ Bačko Gradište („Stevandan svima u srcu“) sa 30.000 dinara, Udruženje Srba Kosova i Metohije „Gračanica“ Bečej (Pomoć i briga o prognanim Srbima sa Kosova i Metohije) sa 30.000 dinara, Opštinsko udruženje penzionera Bečej (10. Olimpijada sporta, zdravlja i kultura trećeg doba Srbije 2017. godine) sa 40.000 dinara, Udruženje „Majčinsko srce“ („Probudi se, alkoholizam je svuda oko nas“) sa 10.000 dinara, Savez udruženja boraca NOR-a opštine Bečej (aktivnost) sa 30.000 dinara, Opštinska organizacija Saveza invalida rada – Bečej (organizovanje raznih radionica, sportskih susreta, edukativnih sastanaka i briga o najugroženijim članovima) sa 30.000 dinara, Savez boračkih organizacija Republike Srbije SABOR (Aktivnost SABOR-a opštine Bečej) sa 20.000 dinara, Društvo učitelja Bečeja (7. dečji origami kamp „Knjigu hoću i danju i noću“) sa 20.000 dinara, UG „Most“ (8. međunarodni Palačinka festival) sa 20.000 dinara, Udruženje odgajivača rasnih golubova, živine i kunića – Golub 72 – Bečej (Nabavka pehara i kaveza za međugradsku izložbu) sa 30.000 dinara, Udruženje pčelara „Tisa“ Bečej (Stručna predavanja, obuka – škola pčelara početnika, treći ciklus) sa 20.000 dinara, Društvo za borbu protiv šećerne bolesti opštine Bečej („Zdravlju u susret na selu“) sa 10.000 dinara, Humanitarno udruženje „Đina“ („Igrajmo se zajedno“) sa 20.000 dinara, Udruženje „Bubamara“ (dečji bend „Bubamara“) sa 50.000 dinara, Damski lovački klub („Uticaj žena u održivom razvoju lovstva“) sa 40.000 dinara, Lovačko udruženje Bečej (Dani Lovačkog udruženja Bečej) sa 40.000 dinara, UG „Za opštinu Bečej“ (Dan EU 2017) sa 40.000 dinara, Udruženje „Bebin nakit i suveniri“ („Priče o Bečeju kroz suvenire“) sa 10.000 dinara, Udruženje žena Feminea circulo Nők köre („Ekonomska ravnopravnost put ka rodnoj ravnopravnosti“) sa 10.000 dinara, Vojvođanska organizacija mladih (Edukativni rekreacioni program za mlade) sa 40.000 dinara, UG Ekobečej („Igrajmo se reciklaže“) sa 40.000 dinara, UG „Obrazovni impuls“ Bečej („Za bolji kvalitet obrazovanja u našem gradu“) sa 30.000 dinara, Udruženje ljubitelja starovremenskih vozila Oldtajmer klub Bečej-Novi Bečej (5. Međunarodna smotra oldtajmer vozila) sa 30.000 dinara, UG „Da Vinči“ Bačko Petrovo Selo (slikarska kolonija „Tisa“) sa 30.000 dinara i Udruženje penzionera OUP Policijske stanice Bečej (aktivnost penzionerskih organizacija) sa 20.000 dinara.

Nevladina udruženja registrovana neposredno pre raspisivanja konkursa

Nasumičnim pregledom dobitnika novca za projekte na tri lokalna konkursa za civilne organizacije može da se nađe desetak organizacija koje su osnovane oko pola godine i neposredno pre, neke čak i posle raspisivanja opštinskog konkursa za civilne organizacije 26. januara 2017. godine.
U vezi sa Bečejskim edukativnim centrom je, recimo, Agencija za privredne registre (Registar udruženja) donela rešenje kojim je usvojena registraciona prijava tog udruženja 27. januara 2017. godine (registraciona prijava podneta je 26. januara; prethodno je APR odbacio registracionu prijavu podnetu 18. januara, jer nisu bili ispunjeni uslovi iz člana 14. stav 1. tač. 7 Zakona o postupku registracije u Agenciji za privredne registre). Kao datum osnivanja te organizacije navodi se 10. januar 2017. godine.
APR je takođe 27. januara 2017. godine donela rešenje o usvajanju registracione prijave udruženja „Eko-fit“ (prijava za registraciju podneta je 26. januara, prethodno je, 23. januara odbačena registraciona prijava, jer nisu bili ispunjeni uslovi iz člana 14. stav 1. tač. 6 Zakona o postupku registracije u Agenciji za privredne registre). Kao datum osnivanja te organizacije navodi se 9. januar 2017. godine.
APR je 24. januara 2017. godine donela rešenje o usvajanju registracione prijave udruženja građana „Zemlja čuda“ (prijava za registraciju podneta je 23. januara, prethodno je, 12. januara odbačena registraciona prijava, jer nisu bili ispunjeni uslovi iz člana 14. stav 1. tač. 7 Zakona o postupku registracije u Agenciji za privredne registre). Kao datum osnivanja te organizacije navodi se 8. januar 2017. godine.
Rešenje o usvajanju registracione prijave udruženja građana „Duborez i domaća radinost“ Bečej APR je donela 16. januara 2017. godine (prijava je podneta istog dana; prethodno je, 10. januara odbačena registraciona prijava, jer nisu bili ispunjeni uslovi iz člana 14. stav 1. tač. 7 Zakona o postupku registracije u Agenciji za privredne registre). Kao datum osnivanja te organizacije navodi se 27. decembar 2016. godine.
APR je rešenje o usvajanju registracione prijave UG „Albatros“ donela 5. januara 2017. godine (registraciona prijava podneta je 30. decembra 2016). Kao datum osnivanja te organizacije navodi se 29. decembar 2016.
APR je 28. decembra 2016. donela rešenje o usvajanju registracione prijave UG „Cognitio“ (prijava za registraciju podneta je 26. decembra). Kao datum osnivanja te organizacije navodi se 17. decembar 2016. godine.
APR je 27. decembra 2016. godine donela rešenje o usvajanju registracione prijave udruženja Srba Republike Srpske „Stevanjdan“ Bačko Gradište (prijava za registraciju je podneta 26. decembra 2016). Kao datum osnivanja te organizacije navodi se 24. decembar 2016. godine.
Rešenje o jedinstvenoj registracionoj prijavi udruženja Srba Kosova i Metohije „Gračanica“ Bečej APR je donela 21. decembra 2016. godine (prijava za registraciju je podneta 19. decembra 2016). Kao datum osnivanja te organizacije navodi se 13. decembar 2016. godine.
Rešenje o usvajanju registracione prijave „Centra za lokalni razvoj, građansko obrazovanje i praktične politike“ APR je donela 26. jula 2016. godine (registraciona prijava je podneta 22. jula; prethodno je, 18. jula, odbačena registraciona prijava, jer nisu bili ispunjeni uslovi iz člana 14. stav 1. tač. 6 Zakona o postupku registracije u Agenciji za privredne registre). Kao datum osnivanja te organizacije navodi se 5. jul 2016. godine.
APR je 1. jula 2016. godine donela rešenje o usvajanju registracione prijave udruženja žena „Feminae Circulo“ (prijava za registraciju podneta je 29. juna). Kao datum osnivanja te organizacije navodi se 4. maj 2016. godine.

K.D.F.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *