Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Kupite ogrev pre poskupljenja: Uskoro više cene od 10 do 30 odsto

Kupite ogrev pre poskupljenja: Uskoro više cene od 10 do 30 odstotrg_fontane

Tropske vrućine još ne jenjavaju, međutim, to ne znači da zima neće doći brzo i nenajavljeno. Mnogi građani razmišljaju o predstojećoj grejnoj sezoni i o tome kako će se grejati ove zime.

Razloga za zabrinutost ima, imajući u vidu upozorenja iz Elektroprivrede Srbije da zbog višemesečne suše proizvodnja struje opada (nivo vode u rekama i jezerima je značajno opao, neke su čak i presušile) i da je od početka godine proizvodnja u hidroelektranama manja za oko 10 odsto, a da je nivo vode u akumulacijama ispod očekivanog. U EPS-u navode da i ukoliko se hidrologija normalizuje, ovo preduzeće neće moći do kraja godine da proizvede dovoljno struje za domaće tržište, te će morati da je uveze. Ovakva situacija zabrinjava potrošače, naročito one koji nemaju mogućnost da se greju na drugi način, osim na struju, jer upućuje na moguće restrikcije i na povećanje cene struje. Međutim, ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine Zorana Mihajlović je izjavila da u Srbiji neće biti restrikcija a do kraja godine ni poskupljenja struje i gasa, ali je rekla da predstoji teška grejna sezona uz ozbiljnu energetsku krizu.
Veliki broj domaćinstava se greje na čvrsto gorivo, a dobar deo se zbog velikih računa za toplanu i gas vratio na ovakav način grejanja. Retki su oni koji su ogrev nabavili za ceo grejni period, pa sada dokupljuju ugalj ili drvo. Na drvarama ogreva i uglja za sada ima u dovoljnim količinama, kažu prodavci, a potražnja je na prošlogodišnjem nivou. „Malo su kasnije počeli sa sečom pa je i isporuka kasnila, ali se sada snabdevanje normalizovalo. Prvo isporučujemo ogrevno drvo onima koji su ranije naručili, ali drva ima dovoljno i može da se naruči“, kaže vlasnik jedne bečejske drvare. Cena jednog kubika tvrdog drveta je ista kao i prošle godine, 4.300-4.500 dinara, u cenu je uračunato sečenje, cepanje i prevoz, a može se kupiti i dva kubika balirane bukve po ceni od 6.590 dinara.
Za tonu lignita treba platiti 6.400 dinara, a za tonu uglja „pljevlja“ 13.000 dinara, u cenu je uračunat i prevoz. Ugalj se može pronaći samo na jednom stovarištu u Bečeju, gde se prodaje i tvrdo drvo po ceni od 4.400 dinara (sa prevozom). Isporuka je od 5 do 10 dana. Vlasnik ovog stovarišta kaže da je potražnja lignita veća nego prošle godine, jer je najjeftiniji, ali da je povećana tražnja i za ogrevnim drvetom. Prema njegovim rečima uskoro se očekuje povećanje cena drva i uglja od 10 do 30 posto zbog veće cene goriva.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *