Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Jedan od prvih koraka ka transparentnom radu: Predstavljen finansijski izveštaj biblioteke

Jedan od prvih koraka ka transparentnom radu: Predstavljen finansijski izveštaj biblioteketrg_fontane

S obzirom na to da su građani – poreski obveznici – ti koji pune budžet (republički, pokrajinski, opštinski), a da se iz budžeta u manjoj ili većoj meri finansira rad javnih preduzeća i ustanova, shodno tome, a i po zakonu, imaju pravo da znaju ko i kako troši njihov novac. Međutim, to pravo građana dosad se nije naročito poštovalo. Ipak, nedavno je učinjen prvi korak u tom smeru, kada je novinarima predstavljen finansijski izveštaj Narodne biblioteke u Bečeju za prvih šest meseci godine. Od 1. januara do 30. juna potrošeno je 11,87 miliona dinara, a do kraja godine za potrebe biblioteke preostalo je 10,42 miliona dinara.

Mišljenje direktorice biblioteke Izabele Šormaz, vršioca dužnosti predsednika Upravnog odbora Đerđa Lajbera i vršioca dužnosti predsednika Nadzornog odbora Sofije Popov je da je biblioteka realizovala sve planove i uvela novine koje su korisnici biblioteke pozitivno ocenili.
Za funkcionisanje Narodne biblioteke iz opštinskog budžeta opredeljeno je 22,29 miliona dinara. U biblioteci ima 12 stalno zaposlenih, dve osobe su zasnovali radni odnos na određeno vreme, od kojih je jedan direktor, a drugom radniku je produžen ugovor na određeno vreme. Za plate i naknade zaposlenima predviđeno je 8.573.000 dinara (za prvih šest meseci potrošeno je 4.181.928 dinara). Za naknade u naturi na ime putnih troškova za zaposlene u ograncima Narodne biblioteke u naseljenim mestima opštine Bečej potrošeno je 33.254, a preostalo je još 146.746 dinara.
„Za stručne usluge planirano je 866.000 dinara, a potrošeno je 359.470 dinara. To su usluge članova Upravnog i Nadzornog odbora, kao i planirana sredstva za advokatske i pravne usluge, međutim, nismo imali potrebe za ovakvim uslugama. Na ime troškova službenih putovanja u zemlji planirano je 215.000 dinara, a do sada je potrošeno 51.350 dinara za veoma mnogo aktivnosti i poseta stručnim skupovima u prvom kvartalu rada ustanove, dok je za službena putovanja u inostranstvo od 60.000 dinara planiranih za posete Čongradu dosad potrošeno 17.326 dinara. Za usluge obrazovanja i usavršavanja zaposlenih – kotizacije za stručne seminare – od planiranih 70.000 dinara imali smo kotizaciju za stručni ispit u vrednosti od 20.200 dinara. Što se tiče usluga informisanja, za čega je opredeljeno 400.000 dinara, a tu spadaju plakati, reklamni materijali, štampanje publikacija i štampanje knjiga koje smo sufinansirali, potrošeno je 184.616 dinara“, rekla je Šormaz.
Ona je istakla da su značajne uštede ostvarene za usluge komunikacije u odnosu na prethodne godine zahvaljujući uvođenju mreže mobilnih telefona. Na godišnjem nivou za troškove telefona i interneta za centralnu zgradu biblioteke i za sve ogranke predviđeno je 224.000 dinara, a potrošeno je 77.578 dinara. Takođe se štedelo i na administrativnom materijalu, od planiranih 295.000 dinara potrošeno 130.806 dinara, kao i na materijalu za obrazovanje i kulturu, tu spada nabavka dnevnih novina, službeni glasnik i slično, od predviđenih 300.000 dinara potrošeno svega 75.019 dinara pa je u narednom periodu u planu nabavka većeg broja literature za decu, prvenstveno na mađarskom jeziku, kao i druge zanimljive publikacije. Manje je potrošeno i za komunalne usluge, isplaćeno je 540.250 dinara, a preostalo je još 843.750 dinara, dok je za energetske usluge do kraja juna potrošeno 1. 480.583 dinara i za naredni period je preostalo svega 253.417 dinara. Slična je situacija i kada je reč o održavanju kompjutera, za to je potrošeno 64.450, a na raspolaganju je još 25.550 dinara.
U prvih šest meseci godine za tekuće održavanje i popravke četiri zgrade i objekata biblioteke potrošeno je 291.000, a za popravke i održavanje opreme 93.784 dinara, za ove namene na godišnjem nivou predviđeno je 670.000 dinara.
Za gostovanje dečjeg pozorišta u Narodnoj biblioteci potrošeno je 21.420 dinara, a na ime reprezentacije – pokloni prilikom poseta i pokloni namenjenih deci u okviru raznih aktivnosti – od planiranih 300.000 potrošeno je 107.183 dinara.
Što se tiče programskih sadržaja (tzv. specijalizovane usluge), za šest meseci angažovano je 32 osoba za realizaciju raznovrsnih aktivnosti u Narodnoj biblioteci (gostovanje književnika, pesnika, radioničara, prevodioca) i za to je plaćeno 413.890 dinara.
„Raspisana je javna nabavka za nematerijalnu imovinu od 3.150.000 dinara u bruto iznosu za kupovinu knjiga. Za nabavku knjiga na srpskom jeziku okvirno je planirano 1.500.000 dinara i isto toliko za knjige na mađarskom jeziku. Javna nabavka je početkom godine raspisana u tri ciklusa, prvi je realizovan krajem aprila i nabavljene su knjige na oba jezika, u drugom ciklusu do 30. juna knjige su kupljene na mađarskom jeziku, a treći ciklus za nabavku knjiga na srpskom jeziku očekujemo u oktobru, posle Sajma knjiga. U narativnom izveštaju koji je usvojio Upravni odbor, navedeno je da je obrađeno 1.709 knjiga, u ovu brojku je ušlo i 506 knjiga od prethodne godine koje nisu stigle da se urade do 31. decembra 2012. godine, tako da je do 30. juna, zajedno sa 524 poklonjene knjige, obrađeno 2.233 naslova“, objasnila je direktorica biblioteke.
Biblioteka ove godine ima mnogo više članove, nego prošle: ove godine biblioteka ima 636 novih članova, uglavnom na odeljenju za decu.
Novinarima je na konferenciji predstavljen i plan aktivnosti za naredni period počev od podele besplatnih članskih karata za đake prvake prilikom njihove prve posete biblioteci. Za oktobar je najavljena promocija romana Lasla Berčeka, novog broja časopisa „Tisa“ za čije izdavanje je od Pokrajinskog sekretarijata za kulturu dobijeno 100.000 dinara, monografije o bečejskoj pravoslavnoj crkvi autora Dragiše Slavića.
„Očekujemo i objavljivanje monografije o razvoju građanskog društva autora Norberta Glesera i promociju tog dela. Biblioteka je prihvatila da bude izdavač drugog izdanja knjige o znamenitim Bečejcima autora Dušana Opinćala, profesora istorije, čiju promociju očekujemo do kraja novembra. Priprema se kratak edukativni film o zgradi Narodne biblioteke, o svim ljudima koji su živeli ovde. Sa novim udruženjem građana, profesora ekonomskih predmeta, radićemo obuke na računarima za penzionere i starije građane. Uspostavljena je dobra saradnja sa vojvođanskim mađarskim savezom što nam je od velikog značaja jer oni imaju dobar kabinet za digitalizaciju i prihvatili su da nam urade kompletnu digitalizaciju fonda bečejskih novina. To će početi krajem godine i u toku sledeće godine će biti završeno“, rekla je Šormaz.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *