Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Közvita a 2010. évi költségvetés tervezetéről – „Szűkösen, de ’bele fogunk férni’“

Közvita a 2010. évi költségvetés tervezetéről – „Szűkösen, de ’bele fogunk férni’“trg_fontane

A községi önkormányzat vezetői a múlt héten közvitát tartottak a 2010. évi költségvetés tervezetéről, amelyet 758,8 millió dinárban határoztak meg.

A 2009. év tapasztalatainak tükrében a jövő évi költségvetéstervezet megalománnak tűnik, hiszen a folyó évi költségvetést is eredetileg több mint 700 millió dinárban határozták meg, majd az év folyamán kétszer is karcsúsították, hiszen a községi kincstár nem töltődött/ik a tervezett és várt ütemben.
Knézi Péter, Becse község elnöke, a közvitán elmondta, hogy a község 2010. évi költségvetését a 2009-ben befolyt összegek határozták meg, ugyanis a jelenlegi költségvetés mindössze 65-67 százalékban valósult meg, ami kb. ötszáz millió dinár bevételt jelent. Szavai szerint ez az összeg képezi a jövő évi költségvetés alapját. Mint mondta, „minden olyan összeg, ami efölött van, nem reális, mert pillanatnyilag nem rendelkezünk olyan kimutatással, amely azt bizonyítaná, hogy jövőre jobb lesz, mint 2009-ben. A kormány semmiféle utasítást nem adott a jövő évi büdzsével kapcsolatban, magunk határoztuk meg az alapot, ami alapján elkészítettük a költségvetés tervezetét“.
A polgármester válaszolt a kérdésre, hogy hogyan lett mégis az 500 milliós reális költségvetésből 758 millió dinár: „A költségvetés e-gyes tételei visszaszámolásos technikával készültek. Az 500 millióból indultunk ki és osztottuk le a tételeket, összegeket, amelyeknek kötelezően benne kell lenniük a költségvetésben.  Amikor összevetettük az összegeket és a kapott eredményt, rájöttünk, hogy a tervezett 500 millió dinárba semmiféleképpen  sem tudunk ’beleférni’. Ekkor döntöttünk úgy, hogy hat százalékkal – 29 millió dinárral – emeljük a költségvetést. Mivel 2009-ben a képviselő-testület arról döntött, hogy 120 millió dináros kölcsönt is felvehet az önkormányzat, ennek az összegét is hozzáadtuk az alapösszeghez, továbbá a földbérekből származó pénzekkel, mintegy 60 millió dinárral is számoltunk, emellett egy 25 millió dináros összeget csak fiktíven mutattunk ki a költségvetés tervezetében, ugyanis előre kell biztosítani a pénzt arra, hogy kiírjuk a termálkút fúrására a közbeszerzést, de ez az összeg voltaképpen nem lesz sem kiadása, sem bevétele a költségvetésnek, mert a közbeszerzési pályázatot úgy írjuk ki, hogy 2011-ben legyen a kifizetés. A még hiányzó 24 millió dinár a Toplana Közvállalatnak egy nemzetközi pályázaton megnyert kötelességét jelenti, ami, reméljük, nem a költségvetést fogja terhelni, hanem más forrásból fedezzük“.
Az 529 millió dinárban meghatározott reális költségvetés egyötödét a Községi Közigazgatás emészti fel. Erre a célra 103 millió dinárt láttak elő. Emellett a kinevezett személyek költségeire csaknem 30 millió dinárt terveztek.  
Knézi kijelentette, hogy az előírások szerint a költségvetést az előlátott elsődleges kötelezettségek fedezésére látták elő. „Közvetlen használója a büdzsének a Községi Közigazgatás. Itt az összegek olyan mértékben lettek a tavalyi évhez képest csökkentve, hogy nem láttunk elő fizetésemelést. A kormány által előlátott létszámkarcsúsítást el fogjuk végezni, de mi teljes létszámmal számoltuk a keretet. Az alkalmazottak száma 50 és 64 között fog mozogni, de jelen pillanatban még nem tudjuk, hogy jövőre mennyivel leszünk kevesebben. A kormány e téren még nem rendelkezett, a törvény is késik.“
A költségvetés tervezete szerint az óvodának jövőre 55 millió dinárt juttatnak, a három középiskola 22,5 millió dinárt kap, míg a hat általános, illetve a zeneiskola és a gyógypedagógiai iskola kb. 48 millió dinárra számíthat.
Az iskolák esetében a fűtés, az óvoda esetében pedig a fizetések teszik ki a költségek nagy részét.
Jövőre is tervezik az utazó középiskolások hónapos jegyeinek támogatását.
A tervek szerint a község a buszjegyek árának ötven százalékát fogja fedezni, de a diákok tanulmányi eredményétől függ majd a támogatás.
A Népkonyha üzemeltetésére 2,90 millió dinárt szánnak. Jelenleg 300 adag ételt készítenek a Népkonyhán.
A kulturális intézmények tevékenységére – Városi Színház, Népkönyvtár, Múzeum, Levéltár – 39 millió dinárt láttak elő. A sportkluboknak 4,2 millió, a Mladost Sportközpontnak 17,6 millió dinár jár. Külön tételként szerepel a városnapi ünnepség, amelyre 4,5 millió dinárt láttak elő. „A község napja gyűjtőfogalom lett, mert ide nem csak ez az egy rendezvény tartozik, hanem más, az önkormányzatnak fontos rendezvények pénzelését is előláttuk. A városnapi ünnepségre a 2010. évi költségvetésben is 3 millió dinárt láttunk elő, a többi rendezvényt, az Uborkanapokat, a Szent István-napi rendezvényt, a Kőketáncot, a péterrévei Gyöngyösbokrétát, a Đido táncegyüttes fennállásának harmincéves évfordulója alkalmából tervezett ünnepséget pedig 1,5 millió dinárral fogjuk támogatni. A KMV-re 250 000 dinárt láttunk elő, a Májusi Játékokat pedig 500 000 dinárral támogatjuk. A művelődési egyesületek 2 millió dinárt kapnak havi lebontásban, továbbá még 2 millió dinárra pályázhatnak. A többi civil szervezet között 1,5 millió dinárt osztunk szét pályázat útján“, mondta Becse község elnöke, aki szerint, „szűkösen, de ’bele fogunk férni’ a költségvetésbe. Természetesen csak akkor, ha a kormány nem foganatosít rendkívüli intézkedéseket és megszorításokat“.

Ricz Róbert

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *