Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

MÁSOK ÍRJÁK – Vajon kirándulnak-e majd a diákok?

MÁSOK ÍRJÁK – Vajon kirándulnak-e majd a diákok?trg_fontane

A kirándulások és a rekreációs oktatás megszervezése sok szerbiai iskolában leállt, írja a Danas. A lap cikke szerint, csak azok az iskolák utazhatnak, amelyek a diákok kirándulására még a közbeszerzési törvény életbe lépése előtt megkötötték a szerződést. Mindenki más pedig az oktatásügyi minisztérium azon utasítására vár, hogy ki kell-e írni pályázatot az utazási iroda kiválasztására, vagy az iskola mentesül ez alól a kötelezettség alól.

Időközben az oktatásügyi minisztériumnak az az utasítása is zűrzavart keltett az iskolákban, amelyben azt ajánlják, hogy a nevelők és a tanárok napidíja nem lehet nagyobb az állami hivatalnokok szolgálati utazásáért járó napidíjának összegénél. Érdekes, hogy ez az utasítás csak az iskoláskor előtti intézményekbe és az általános iskolákba érkezett meg, a középiskolákat viszont kihagyták, holott ott a magas tanári napidíjak problémája még kiélezettebb, mert a kirándulások hosszabb ideig tartanak, és külföldre is viszik a diákokat.
A minisztériumban úgy vélik, a tanároknak egyedül akkor van joguk a további pénzbeli juttatásra, ha munkaidőn kívül vagy munkaszüneti napon dolgoznak, mert a fizetésük a nyolcórás munkaidőért hétfőtől péntekig jár nekik.
Ljubiša Antonijević oktatásügyi miniszterhelyettes a Danasnak elmondta, a minisztérium szándéka az, hogy azokat a juttatásokat, amelyeket a nevelők és a tanárok kapnak, amiért a diákokat kulturális és rekreációs aktivitásokra kísérik, kiegyenlítsék, de az is, hogy ezek az aktivitások minél több gyerek számára legyenek elérhetőek. Elmagyarázta, a szülők tanácsa világos és egységes kritériumok nélkül állapítja meg a napidíj összegét, így a tanárok az egyik iskolában kétezret, a másikban pedig ötezer dinárt kapnak. „Nem ellenezzük a kirándulást és a napidíjat. A mi kötelességünk az, hogy intézkedéseket tegyünk az oktatás minőségének előrelendítése céljából, de az is, hogy megakadályozzuk az olyan nem kívánt jelenségeket, amelyekre a Korrupcióellenes Ügynökség rámutatott”, fejtette ki Antonijević, s hozzátette, az említett utasítást a nyilvánosság is helyesli, mindenekelőtt a szülők, a minisztérium pedig egyetlen hivatalos megjegyzést sem kapott az iskoláktól. Azt mondja, az utasítás nem kötelező, és azoknak az iskoláknak, amelyek másként járnak el, nem kell szankciókkal számolniuk, de arra számítanak, hogy „az iskolák többsége az utasítással összhangban jár el, ahogy a minisztérium korábbi ajánlását is tiszteletben tartották, hogy a kisérettségit ne vendéglátóipari létesítményekben szervezzék meg”.
A tanárok azonban élesen reagálnak az oktatási minisztérium munkatársának kijelentéseire. „Támogatjuk a rendszer szabályozását, és azt, hogy a szabályokat állami szinten állapítsák meg, de mindenekelőtt azt várjuk, hogy a minisztérium megkomolyodik. Ha meg akarja oldani a problémát, akkor nem olyan utasítást kell küldenie, ami nem kötelező, mert felmerül a kérdés, mi ennek a célja. Komoly javaslatokkal álljanak elő, szervezzenek társadalmi vitát, hogy halljuk, mit gondolnak a szülők és a tanárok. A tanügyi dolgozók dühösek a változások miatt, mert multimilliárdosként beszélnek róluk, akik hatalmas pénzeket keresnek, arról viszont megfeledkeznek, mekkora felelősség egész nap szemmel tartani a gyerekeket”, mondta a Danasnak Jasna Janković, a Szerbiai Oktatásügyi Dolgozók Szakszervezete Uniójának munkatársa. Nem titkolja, hogy a fizetéskiegészítés az egyik oka annak, hogy a tanárok kirándulni viszik a gyerekeket. Janković úgy véli, „mindenkinek, akin nagyobb felelősség van, napidíjat kell kapnia”, s a tanár, aki kirándulni viszi a diákokat, „megdolgozik minden dinárért”. Elmondta, a kirándulásokról minden szeptemberben szó esik, a minisztérium pedig eddig nem mutatott hajlandóságot a probléma megoldására.
Branislav Vučinić, a belgrádi Stari Grad Általános Iskola igazgatója is azt mondja, a kirándulások és a tanári napidíjak már évek óta vita tárgyát képezik, és az oktatásügyi dolgozók érdeke az, hogy világos információt kapjanak arról, ki miről dönt és mit fizet. Vučinić azt mondja, ebben az iskolában a tanárok nem kapnak napidíjat, ha kulturális vagy sportaktivitásra viszik a gyerekeket a munkaidő alatt, mert ez már fizetve van a munkahét keretében. Hozzátette, kérdés, mennyire lesznek motiválva a tanárok, hogy kirándulni vigyék a gyerekeket, ha ezért nem kapnak megfelelő juttatást, mert „mindenki, aki volt már ilyen helyzetben, tudja mennyire nehéz és felelős dolog gondoskodni a diákokról, különösen a nyolcadikosokról”.

(Vajdaság ma, Danas)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *