Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Megemlékezés és koszorúzás október 6-án – Vértanúkra emlékezve

Megemlékezés és koszorúzás október 6-án – Vértanúkra emlékezvetrg_fontane

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc áldozatainak emléke előtt tisztelegetek október 6-án a belvárosi katolikus temetőben.

„Október 6-án a magyar történelem egyik legtragikusabb eseményére emlékezünk, a magyarság számára mégis büszkeséget jelent ez a nap. Büszkeséget, mert bár az 1948/49-es forradalom és szabadságharc elesett, a megtorlás pedig elérte az egykori hősöket, a történelmi dicsőség mégis az övék. A dicsőség a hősöké, mert a forradalomban született, a szabadságharcban nőtt meg a nemzeti öntudat, amit az ellenállás leverése, a tizenhárom aradi vértanú és Batthyány Lajos mártíromsága erősített tovább”, mondta Nagy Klára, a Petőfi kultúrkör titkára beszédében. Szavai szerint, annak ellenére, hogy a szabadságharc elveszett, „a célját mégis elérte: létezik és szabad a magyar nemzet, ehhez pedig kellett az október 6-án kivégzettek hősiessége is. Ezért gondol rájuk az egész nemzet hálával és nagyrabecsüléssel, ezért emlékszünk a nevükre. Ennek a tizenhárom névnek máig ható üzenete, hogy a hazáért érzett felelősség cselekvésre kötelez, a szabadságért pedig mindenáron küzdeni kell, és érdemes. Emlékük annak bizonyítéka, hogy a magyarság le tudja rázni magáról az elnyomást, mert a hatalom önkényénél erősebb a magyar emberekben a szabadság iránti vágy. Az aradi vértanúk példája arra tanít mindannyiunkat, hogy a hazafiság személyes meggyőződésünkön alapul, mégis közügy. Mert sokunk sokféle hazafiságából áll össze a közös nemzeti öntudat, amire büszke lehet minden magyar. E büszkeség megélésének szomorú, mégis felemelő napja október hatodika”.

Az ünnepi megemlékezésen ft. Fuderer László mondott imát, Péter Lea és Pásztor Tímea szavaltak, a Petőfi Sándor kultúrkör Szelence énekegyüttese pedig alkalmi dalokat énekelt.

A községi képviselő-testület nevében Knézi Péter, Kaszás Veronika és Szilágyi Edit helyezték el a koszorút az emlékműnél, majd a Magyar Összefogás koszorúját Várkonyi Zsolt és Szilágyi Miklós tették le. A VMSZ nevében Molnár Viktor és Fehér László, a VMDK nevében Csonka Áron pártelnök és Drapos Erzsébet, míg a VMDP nevében Kiss Igor koszorúzott. A Magyar Egység Párt nevében Szmieskó Zoltán és Romoda Ferenc, az Óbecse Községért Polgári Csoport nevében Ferenc Edvin és Galgó Ferenci Andrea, míg a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör és a Than Fivérek Értelmiségi Kör nevében Ricz Róbert és Bonifárt László koszorúztak.

B.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *