Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Odluke u ime građana (4. deo): Kako je radilo „Potisje“?

Odluke u ime građana (4. deo): Kako je radilo „Potisje“?trg_fontane

Bečejski parlament je prvi izveštaj o radu komunalnog preduzeća „Potisje“ d.o.o. usvojio u oktobru 2016. godine. Za to je trebalo da prođe osam godina od osnivanja te firme u većinskom vlasništvu opštine, a u manjinskom firme „Aliska tera“ iz Mađarske.

Osim izveštaja o radu „Potisja“, na sednici Skupštine opštine 12. oktobra usvojena je i odluka o načinu pokrića gubitka u 2015. godini i program poslovanja firme za 2016. godinu.
Gubitak komunalne firme za gazdovanje smećem na teritoriji opštine je bio 2,9 miliona prošle godine, a u ranijim godinama 29,5 miliona – ukupno 32,4 miliona dinara. Deo gubitka planira se pokriti iz dobiti koja prethodnih godina nije bila raspoređena, reč je o 6 miliona dinara.
U izveštaju o radu „Potisja“ u 2015. godini navodi se da je „Potisje“ 2015. godine radilo bez usvojenog programa poslovanja. U toku 2015. godine ukupni prihodi preduzeća su bili 55,3 miliona dinara, a ukupni rashodi 58,2 miliona, te je gubitak 2,9 miliona.
U toku 2015. godine „Potisje“ koje, po opisu u izveštaju o radu, sakuplja komunalni otpad iz stambenih, poslovnih i drugih objekata, obavlja njegovo održavanje, tretman i bezbedno odlaganje, uključujući i upravljanje i održavanje deponije, iz domaćinstava je prikupilo 68.492.165 litara smeća, iz privrednih društava odneto je 395.279 kvadratnih metara otpada, iz ustanova 434.734 m2, a od privrede (kontejneri) prikupljeno je 2.122 m3. Tokom 2015. godine deponovano je 5.368 tona smeća (privreda) i još 198 m3 (domaćinstva).
Jednom nedeljno se odnosio kućni i industrijski otpad u opštini specijalnim komunalnim vozilom starosti 18 godina – na terenu su svakodnevno bila tri specijalna vozila: kamioni za iznošenje otpada, jedno specijalno komunalno vozilo za pražnjenje kontejnera, jedan traktor sa prikolicom, a na deponiji buldožer, star oko tridesetak godina.
Prihodi od usluga iznošenja i deponovanja smeća i prodaje robe u 2015. godini bili su 38,6 miliona dinara od domaćinstava (plan je bio 41,1 milion, bez PDV-a), 8,4 miliona (plan 8,9) od preduzeća, 3,8 miliona (4) od ustanova i 1,7 miliona (1,8) od privrede-kontejneri – ukupno 52,7 miliona dinara (planirano je 56 miliona). Prihodi od deponovanja smeća od privrede bili su 2 miliona dinara (plan 2,1 milion) i 56.832 dinara od domaćinstava (plan 59.164 dinara) – ukupno oko 2 miliona dinara (planirano 2,1 milion). Prihodi od prodaje sekundarnih sirovina 2015. godine bili su 251.475 dinara, a od prodaje kanti za smeće 12.891 dinara (plan 25.000 dinara).
Ukupni rashodi „Potisja“ 2015. godine bili su 58,2 miliona dinara umesto planiranih 51,5 miliona (ostvarenje 2014. bilo je 55,1 milion, ali se navodi da, pošto izveštaj o radu „Potisja“ za 2014. godinu nije urađen, ostvarenje za 2014. godinu je „uzeto“ iz programa poslovanja za 2015. godinu koji je usvojen na Skupštini „Potisja“). Za materijal je potrošeno 2,2 miliona dinara (plan 1,4), za energiju 5,9 miliona (plan 7,1), za usluge 8,4 miliona (8,9), amortizacija je bila 1,3 miliona (680.400), bruto zarade su iznosile 19,7 miliona (21,2), troškovi ostalih isplata bili su 2,8 miliona (3,6), nematerijalni troškovi 7,1 milion (8,2), nabavna vrednost prodate robe 12.891 dinara (25.000) i vanredni rashodi 10,5 miliona (53.600).
Poslednjeg dana 2015. godine „Potisje“ je imalo 15,6 miliona dinara neizmirenih obaveza prema dobavljačima – 11,1 milion prema dobavljačima u zemlji, 4,4 miliona prema dobavljačima u inostranstvu, a 8.528 dinara su obaveze po primljenim avansima. Ustanovljene neproknjižene knjigovodstvene isprave su proknjižene i povećale su i obaveze „Potisja“ prema dobavljačima u zemlji, a obaveze prema dobavljačima u inostranstvu odnose se na ranije ispostavljene račune od manjinskog vlasnika „Potisja“, „Aliska tere“ iz Seksarda, koji su „neosnovani i računovodstveno neispravni, što je i Državna revizorska institucija u svom izveštaju konstatovala. Na osnovu neosnovane i računovodstveno neispravne dokumentacije plaćanje se ne može izvršiti“, piše u izveštaju o radu „Potisja“.

Zbog 8 odsto 172.370 evra za manjinskog vlasnika

Državna revizorska institucija je u aprilu 2016. godine dostavila informaciju o poslovanju „Potisja“ ovom preduzeću i opštinskom pravobranilaštvu, u kom se kaže da na osnovu nezakonite odluke o osnivanju, nezakonito zaključenog sindikalnog sporazuma, ugovora o menadžmentu, po ispostavljenim fakturama „Aliska tere“ za usluge o menadžerskom ugovoru za koje se sumnja da su i izvršene, „Aliska tera“ je stekla imovinsku korist od 172.370 evra. Naime, sporazumom je bilo predviđeno da ako „Potisje“ posluje pozitivno, „Aliska tera“ ima pravo na 8 odsto neto dobiti (od svega fakturisanog).

Navodi se i da je 31. decembra prošle godine „Potisje“ od kupaca potraživalo 29,7 miliona dinara: 10,3 miliona od pravnih lica i 19,3 miliona od fizičkih lica. Ispravka vrednosti potraživanja od kupaca starijih od godinu dana iznosila je 13 miliona dinara, a starijih od tri godine 7,8 miliona – ukupno 20,9 miliona dinara, a to znači da je realna vrednost potraživanja od kupaca 8,8 miliona dinara.
U toku 2015. godine izvršeni su otpisi potraživanja u vrednosti od 4,8 miliona dinara (zastarelosti nakon godinu dana i tri godine). Ustanovljena su i neosnovana potraživanja od kupaca fizičkih lica bez zaključenog ugovora, bez isporučene posude za sakupljanje otpada, bez usluge sakupljanja otpada i bez uplata ispostavljenih računa u ukupnoj vrednosti od 7,6 miliona dinara. Navodi se da po stavu advokata firme ne može se fakturisati iznošenje smeća osobama sa kojima nije sklopljen ugovor, nije isporučena kanta za smeće i nije pružena usluga odnošenja smeća.

Firma nema nepokretnu imovinu

„Potisje“ nema nepokretnu imovinu, a od pokretne poseduje jedan autosmećar (specijalno vozilo), VW Cady Furgon 2,0 SDI, oko 10.000 kanti za domaćinstva od 80 do 120 litara, 81 kontejner od 1.100 litara, tri kontejnera od 5 kubika i računare. Opremu firme čine vozila i radne mašine koje su uzete u zakup od JP Komunalac. Prosečna starost voznog parka je 18 godina.

U izveštaju o radu „Potisja“ piše da 2015. godine u preduzeću nije bilo ulaganja u osnovna sredstva, da je suma isplaćena za neto zarade bila 12,1 milion dinara, za naknade članovima nadzornog odbora plaćeno je 432.573 dinara (3 člana), da je za prevoz zaposlenih na posao i sa posla potrošeno 1,2 miliona dinara.
Poslednjeg dana decembra prošle godine u „Potisju“ je bilo zaposleno 30 osoba – 26 na neodređeno vreme, 4 na određeno vreme i jedna osoba po osnovu privremenih i povremenih poslova.
Materijalno značajnije obaveze „Potisja“ prema dobavljačima su 7,4 miliona dinara JP Komunalac, 1,3 miliona dinara firmi „Motorflex remont“ i 471.165 dinara „Lukoilu Srbija“.
U zaključku izveštaja o radu „Potisja“ u 2015. godini piše da je Državna revizorska institucija tokom kontrole 2015. godine uočila veliki broj nepravilnosti, a posledica toga je veliki broj izdatih računa koji ne mogu da se naplate, niti da se pokreću tužbe, jer za to nema pravnog osnova. „Svi fakturisani iznosi u prethodnom periodu su uknjiženi kao prihod od kog je manjinski partner (manjinski vlasnik „Potisja“ je firma „Aliska tera“ iz Seksarda; prim nov.) naplaćivao 8% proviziju. Iskazivanje ovih prihoda u poslovnim knjigama koji ne odražavaju poslovnu promenu u smislu Zakona o računovodstvu, smatraju se neverodostojnim knjigovodstvenim ispravama“.
Uprkos tome što je „Potisje“ po opštinskoj odluci o održavanju čistoće imalo obavezu da učestvuje u sanaciji gradskog smetlišta (radovi su počeli 2015. godine), to nije učinilo.
U izveštaju o radu „Potisja“ piše da je tokom prošle godine u preduzeću bilo angažovano više advokata i prevodilaca bez potrebe, a podnete su i tužbe protiv građana za koje se znalo da većinom ne mogu biti naplaćene, te su tako proizvedeni veći sudski troškovi i troškovi izvršitelja od naplaćenih potraživanja.
Iz izveštaja o radu komunalnog preduzeća se vidi da prošle, ali ni ranijih godina nije rađena primarna selekcija otpada – nije se radilo na odvajanju sekundarnih sirovina – a to se, piše, „prikrivalo fakturisanjem usluga sakupljačima na deponiji“. Nisu započete ni pripreme za izgradnju transfer stanice, niti se radilo na smanjenju količina smeća izdvajanjem sekundarnih sirovina, a po zatvaranju gradskog smetlišta otpad će se nositi na regionalnu deponiju i to će uzrokovati značajne dodatne troškove.
Na kraju izveštaja o radu „Potisja“ piše da je rukovođenje preduzećem u 2015. godini rađeno po instrukcijama manjinskog vlasnika, bez prihvatanja sugestija većinskog vlasnika u organu upravljanja, da je rukovodeću strukturu (direktor, tehnički rukovodilac, knjigovodstvo) postavio manjinski vlasnik, a rukovodioci su polagali račune samo manjinskom vlasniku, bez obzira na intervenisanje predstavnika većinskog vlasnika. „Takvo neodrživo stanje prisililo je opštinu Bečej da izvrši promenu direktora u preduzeću, bez obzira na neslaganje manjinskog partnera. Promena je izvršena 24.12.2015. godine na skupštini društva, a u APR registrovana 25.12.2015. godine, kog dana su i predstavnici manjinskog partnera podneli zahtev sudu za poništenje odluke. Bivši direktor imenovan od strane manjinskog partnera odbio je da izvrši primopredaju, te zapisnik nikada nije sačinjen. Stav manjinskog partnera zasniva se na tajnom Sindikalnom sporazumu i Menadžerskom ugovoru za koje je DRI 15.12.2015. godine zaključila da su nezakoniti, što potvrđuje da je opština Bečej postupila po važećim zakonima Republike Srbije“, piše u izveštaju o radu u 2015. godini.

Poskupljenje iznošenja smeća za 4,5 odsto

U programu rada komunalnog preduzeća „Potisje“ za sakupljanje, deponovanje i tretman otpada za 2016. godinu koji je usvojen u oktobru mesecu na sednici Skupštine opštine, piše o viziji i misiji, ciljevima preduzeća, ali i o cenovnoj politici i navodi se da cena usluge nije prilagođena od 2013. godine, a 2015. godine je Skupština firme donela odluku o povećanju cene odnošenja smeća, ali se ta odluka nije primenjivala jer program rada za tu godinu nije usvojen na sednici bečejskog parlamenta.
S obzirom na to da je 12. oktobra usvojen program rada „Potisja“, usluga sakupljanja i odnošenja komunalnog otpada će od 1. decembra poskupeti za 4,5 odsto – za oko 14 dinara, te će računi za smeće za domaćinstva umesto 321 dinar biti 335 dinara sa PDV-om.
U novembru mesecu počinje i izrada predloga nove opštinske odluke o sakupljanju i odnošenju smeća.
U „Potisju“ u toku 2016. godine je planirana i selekcija otpada u cilju reciklaže na nivou domaćinstava, pravnih lica i ustanova. Svojevrsna selekcija otpada započeta je pre nekoliko meseci kada je podeljeno nekoliko kontejnera za PET ambalažu, ali zasad nije pokrenuta akcija razdvajanja smeća u domaćinstvima.
„Potisje“ sada ima 12.000 važećih ugovora s domaćinstvima, ustanovama i ostalim društvima, navodi se u programu rada za 2016. godinu, a oko dve stotine domaćinstava su godišnje oslobođena plaćanja usluge odnošenja smeća (socijalna osnova).

Knjigovođa bez saglasnosti većinskog vlasnika

U zaključcima u izveštaju o radu „Potisja“ u 2015. godini se navodi da je knjigovodstvo „Potisja“ 2015. godine bilo povereno jednoj knjigovodstvenoj agenciji iz Temerina, koju je angažovao manjinski vlasnik „Aliska tera“ bez saglasnosti većinskog vlasnika, opštine Bečej, a to je DRI konstatovala kao nedostatak. Piše i da je knjigovodstvena agencija polagala račune samo manjinskom vlasniku „Potisja“, a da je bila otežana saradnja sa predstavnikom većinskog vlasnika, agencija, zatim, nije htela da otklanja nedostatke koje su uočili nadležni organi, kao što su budžetska inspekcija, Poreska uprava, da u 2015. godini su bili, kako se navodi, „prikriveni neki računi koji su u ovom izveštaju konstatovani, a i mnogi računi koji su bili proknjiženi na pogrešna konta su ispravljeni. Knjižena je nepotpuna dokumentacija bez priloga, što je neispravno“.

Što se tiče finansiranja komunalnog preduzeća, ono se finansira iz sopstvenih prihoda, od naplate usluga.
„Potisje“ planira da u 2016. godini obezbedi 63,7 miliona dinara prihoda (bez PDV-a), a rashodi bi trebalo da budu 60,3 miliona dinara, od toga su bruto zarade 21,5 miliona. Neto dobitak „Potisja“ bi krajem 2016. godine trebalo da bude 2,8 miliona dinara.
U tzv. ostalim troškovima u 2016. godini predviđeno je da manjinskom vlasniku firme, „Aliksa teri“ iz Seksarda, se ovog puta za savetodavne usluge ne plati ništa, a ni plan da se za istu uslugu 2015. godine plati 4,6 miliona dinara, nije realizovan. Za troškove advokatskih usluga predviđeno je 1,2 miliona dinara (inače, za te usluge je 2015. godine plaćeno oko 248.000 dinara), za savetodavne usluge planira se potrošiti 170.000 dinara, za usluge prevođenja 160.000 dinara, za troškove revizije i veštačenja po 495.000 dinara, za troškove izvršnog postupka 1,2 miliona, za knjigovodstvene usluge 480.000 dinara, za stručno obrazovanje zaposlenih 350.000 dinara, za stručnu literaturu 150.000 dinara, za reprezentaciju 350.000, za troškove sporova 3 miliona dinara (sporovi nastali do kraja prošle godine), za kazne za privredne prestupe 1 milion (nastali do kraja prošle godine) itd.
U objašnjenju pojedinih od navedenih iznosa piše da su advokatske usluge planirane na osnovu ugovora sa advokatskom kancelarijom iz marta 2016. godine, a troškovi revizije na osnovu ugovora sa najpovoljnijim ponuđačem u cilju izrade Procene tržišne fer i likvidacione vrednosti stalne imovine i kapitala „Potisja“.Troškovi knjigovodstvenih usluga su 480.000 dinara zbog pregleda i kontrole, kao i kompletnog ponovnog knjiženja dokumentacije iz 2015. godine, pošto predat statistički završni račun u februaru mesecu 2016. godine nije bio ispravan: neki dokumenti su izostavljeni iz razloga pozitivnog finansijskog rezultata, kako bi manjinski partner naplatio 8 odsto provizije za savetodavne usluge, navodi se u objašnjenju.
Troškovi sporova u iznosu od 3 miliona dinara planirani su zbog sporova koji su u toku, a izvesno je da neće biti presuđeni u korist „Potisja“, a troškovi za kazne za privredne prestupe su planirani u iznosu od 1 milion dinara zbog prijava koje je protiv „Potisja“ podnela Državna revizorska institucija za poslovanje u 2014. godini.
Podsetimo da „Potisje“ ima obaveze prema Komunalcu u iznosu od oko 8 miliona dinara, naime firma je izgubila dva sudska postupka. U toku 2016. godini Komunalcu je već plaćeno oko 5 miliona dinara.
Broj zaposlenih u „Potisju“ u 2016. godini je isti kao i prethodne godine – 30.

R.M.
Medijski projekat Bečejskog mozaika „Odluke u ime građana“ sufinansira opština Bečej

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *