Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Odluke u ime građana (6. deo) : Šta su radili članovi opštinske vlade od avgusta do kraja oktobra?

Odluke u ime građana (6. deo) : Šta su radili članovi opštinske vlade od avgusta do kraja oktobra?trg_fontane

Nakon lokalnih izbora 2016. godine izabrani su stari/novi članovi Opštinskog veća, a od njih sada, za razliku od ranijih godina, predsednik opštine traži mesečne izveštaje o radu.

Nekoliko redakcija medija u Bečeju, među njima i Bečejskog mozaika, zatražilo je kopije mesečnih izveštaja bečejskih većnika i iz tih izveštaja došlo do interesantnih otkrića o tome da pojedini članovi Veća izveštavaju predsednika opštine čak i o tome da su prisustvovali sednicama ovog tela (što im je obaveza) ili o prisustvu svečanostima, da pišu o svom ličnom usavršavanju, ali i o tome da se bave oblastima za koje nisu zaduženi.
Do sada su lokalni većnici napisali izveštaje o radu i aktivnostima za avgust, septembar i oktobar mesec. Većina izveštaja je uopštena, u njima se ne navode eventualni rezultati rada.
Članovi Opštinskog veća izveštaje za novembar mesec trebalo bi da upute predsedniku opštine početkom decembra.
U prethodnom broju novina objavili smo izveštaje o tromesečnom radu članova Veća Svetlane Vuletić, Dragana Kovačeva, Anđelka Miškovića i Igora Kiša, a sada slede izveštaji o radu ostalih članova opštinske vlade.
Miomir Jelenić, član Veća zadužen za turizam, u svojim izveštajima je navodio da je prisustvovao svečanoj sednici Skupštine opštine (za Dan Bečeja, 1. avgusta), da je imao sastanke sa sportskim kubovima koji koriste sadržaje DTV „Partizan“ – Jelenić, koji u ovom mandatu više nije zadužen za sport, već za turizam, navodi i aktivnosti u vezi sa sportom – da je sa saradnicima obišao obalu Tise na delu, kako piše, „gde će se raditi izgradnja objekata turističko-kulturnog, rekreativnog i sportskog sadržaja, a radi izrade projektno-tehničke dokumentacije“, da je posetio opštine Kanjiža, Ada i Senta, „radi uvida u uređenost njihovih obala reke Tise u smislu turističko-kulturnog, rekreativnog i sportskog sadržaja“, a iz istog razloga je bio i u JKP „Gradsko zelenilo – Štrand“ u Novom Sadu, doduše, tu je reč o obali Dunava. Jelenić piše i da je imao sastanak sa sekretarom II Mesne zajednice, da je posetio bratski grad Galantu (Slovačka), imao sastanak u Pokrajinskom sekretarijatu za sport, zatim sastanak u vezi projekta „Sport za sve“. Jelenić kao aktivnost pominje i sastanke sa predsednikom opštine Draganom Tošićem, ali i prisustvovanje sednicama Opštinskog veća, sastanke sa saradnicima u vezi dočeka i smeštaja gostiju iz bratskih gradova, prisustvo proslavi „Dana Novog sela“, posete Adi Ciganliji u Beogradu, otvorenom klizalištu u Subotici, razgledanje brodova u marini u Beogradu za potrebe Turističke organizacije Bečeja, ali i salaša u Bečeju, koji bi mogli biti deo buduće turističke ponude Bečeja. Iz izveštaja člana Veća saznajemo za sastanke na „Sajmu“ u Novom Sadu, u JVP „Vode Vojvodine“, sa načelnikom Gradske uprave za obrazovanje u Novom Sadu o unapređenju školskog turizma u Bečeju, sa predstavnicima nevladinih organizacija, sa sekretarima mesnih zajednica, o pripremama za Sajam turizma u Novom Sadu, ali i o prisustvu na takmičenju kajaka i kanua u Mađarskoj i Sajmu turizma.
Član opštinske vlade zadužen za područje rada mesnih zajednica Đuro Kričković navodi prisustvo sednicama Veća, a njegove aktivnosti u avgustu mesecu tiču se obilaska mesnih zajednica, gde je, piše u izveštaju, „u razgovorima sa sekretarima pomagao i koordinirao u rešavanju problema sa kojima su se mesne zajednice susretale i pomagao u sprovođenju određenih odluka“, kao što su, navodi, koordinacija obračuna zarada za radnika na javnim radovima, pružanje pomoći prilikom prijave novog radnika na javnim radovima itd. Piše i da je razgovarao sa direktorom Direkcije za izgradnju u vezi sa saniranjem udarnih rupa u ulici Vojvođanskih brigada, da je, u saradnji sa finansijskom službom opštine učestvovao u rešavanju problema u vezi sa blokadom računa u MZ Bačko Gradište zbog duga prema Srbijagasu, a u istoj mesnoj zajednici sa sekretarom je razgovarao i o popravci krova objekta, o košenju trave na javnim površinama, a potom je, kako navodi, taj problem rešen, bilo je razgovora i o popravkama dečjih igrališta, nusprostorija fudbalskog kluba u mesnim zajednicama, ali i sastanka sa predsednikom Saveta mesne zajednice u Bačkom Petrovom Selu u vezi sa razbojništvima i krađama u ovom naseljenom mestu. Kričković svakog meseca izveštava o sastancima sa predstavnicima mesnih zajednica i o problemima u naseljenim mestima opštine, ali navodi i da je koordinirao u sprovođenju odluke u vezi sa deljenjem obroka korisnicima narodne kuhinje u prostorijama mesnih zajednica, da je učestvovao na sednicama saveta pojedinih mesnih zajednica, da je u MZ „Ing. Ivan Perišić“ pomagao prilikom prikupljanja dokumentacije za ustupanje kancelarije mesne zajednice udruženju za afirmaciju osoba sa invaliditetom „Feniks plus“, da je obilazio javne radove u opštini itd.
Član Opštinskog veća zadužen za oblast omladine i sporta Dejan Terzić je u izveštaju o radu u avgustu napisao da se najviše sastajao sa članom veća Miomirom Jelenićem i predsednikom Skupštine opštine Nenadom Tomaševićem, „u vezi tekućih poslova i organizacije rada“, da je održao sastanke u Savezu sportova opštine „radi bolje organizacije rada sa klubovima“, ali i sa predstavnicima klubova, te da je inicirao da Savez sportova organizuje sportske aktivnosti za osobe sa invaliditetom.

Resori

Članovima Opštinskog veća prilikom njihovog izbora na sednici Skupštine opštine 10. juna 2016. nisu određeni resori, već im je opštinska vlada svojim rešenjem naknadno, na sednici održanoj 13. juna, odredila oblasti delovanja (Službeni list opštine Bečej broj 15, objavljen 29. juna): dr Anđelko Mišković, za oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja, Dragan Kovačev, za oblasti privrede i zaštite životne sredine, Svetlana Vuletić, za oblasti obrazovanja, uprave i propise, Đuro Kričković, za oblast rada mesnih zajednica, Miomir Jelenić, za oblast turizma, Dejan Terzić, za oblasti omladine i sporta, Čaba Štefaniga, za oblasti kulture, civilnih organizacija i regionalne saradnje, Igor Kiš, za oblasti socijalne zaštite i evropskih fondova i Karolina Smieško, za oblasti verskih zajednica i zaštite prava nacionalnih manjina.
Opštinsko veće opštine Bečej ima 11 članova,osim 9 izabranih i predsednika opštine (predsednik Veća) i njegovog zamenika, koji su po svojim funkcijama članovi.

Učestvovao je Terzić i u pokrajinskoj anketi o tome koliko su građani Bečeja upoznati sa sportskim sadržajima u Bečeju i da li ih sportski sadržaji interesuju. Prisustvovao je sastancima odbora koji priprema Sportsku olimpijadu radnika Vojvodine, sarađivao sa direktorom sportskog centra „Đorđe Predin Badža“, na inicijativu građana je obilazio lokacije gde stanovnici žele da budu izgrađena i renovirana dečja igrališta, sarađivao je sa predstavnicima Sportskog saveza Vojvodine, posetio Čongrad i Segedin (Mađarska), pripremao doček olimpijaca, navodi i aktivnosti u vezi sa organizovanjem školskog, rekreativnog i radničkog sporta. Terzić je obilazio i lokacije u Bačkom Gradištu i Radičeviću radi upoznavanja sa trenutnim stanjem objekata i terena i informisao se o mogućim lokacijama za sportske i omladinske sadržaje. Učestvovao je u akciji „Dan bez automobila“ u saradnji sa predškolskom ustanovom, prisustvovao sastancima u nadležnom pokrajinskom sekretarijatu, radio na usaglašavanju dokumenata klubova sa novim propisima…
Članica Opštinskog veća zadužena za oblast verskih zajednica i zaštitu prava nacionalnih manjina Karolina Smieško napisala je da je prilikom proslave Dana Bečeja učestvovala u dočeku gostiju iz Mađarske i Slovačke i da je nakon svečane sednice lokalnog parlamenta ispratila goste na svečanu večeru…
Navodi i da je kontaktirala predstavnike verskih zajednica i zabeležila njihove probleme. U vezi sa konkursom o sprovođenju trajnih stambenih rešenja i poboljšanja infrastrukture u romskim naseljima održala je sastanak sa zamenicom predsednika opštine i sa njegovom pomoćnicom za urbanizam i građevinu, te je razgovarala sa koordinatorkom za romska pitanja u opštini.
Smieško kao aktivnost navodi čak i da je prisustvovala tradicionalnoj svečanosti za Svetog Stefana, te sastancima Veća i sednicama lokalnog parlamenta, ali i to da je bila na godišnjem odmoru.
Članica Veća piše o susretima sa koordinatorkom za romska pitanja Dobrilom Đin u vezi sa položajem građana romske nacionalnosti na teritoriji opštine, sa koordinatorkom za projekat socijalne zaštite i inkluzije Roma Stalne konferencije gradova i opština Ivanom Maksimović, o svečanoj večeri za „Dan Novog sela“, o sastanku sa predstavnicima „M-U-T Hungaria“ d.o.o. iz Mađarske, ali i o tome da je dočekala državnog sekretara Ministarstva za građevinarstvo, saobraćaj i infrastrukturu Imrea Kerna i da ga je ispratila do puta Bečej-Bačko Petrovo Selo gde je obišao radove. Smieško je posetila mađarski grad Čongrad, gde je od predstavnika grada zatražila informacije o tome na koji način oni, u skladu sa praksom EU, finansiraju verske zajednice, navodi i učešće na komemoracijama i misama, sastanke sa predstavnicima PU „Labud Pejović“, prisustvo na prijemu u ambasadi Mađarske u Beogradu. Ćlanica Veća je istakla da je u skladu sa Zakonom o crkvama i verskim zajednicama započela izradu pravilnika o sufinansiranju crkava i verskih zajednica u opštini Bečej i da je razgovarala sa građanima.
Član Opštinskog veća za oblast kulture, civilnih organizacija i regionalne saradnje Čaba Štefaniga napisao je izveštaje dužine od 5 do 9 redova u kojima navodi doček i praćenje delegacija bratskih gradova za Dan Bečeja, praćenje rada nevladinih organizacija (kulturne manifestacije), koordiniranje nevladinih organizacija koji nemaju namenski račun u Trezoru, stupanje u kontakt sa organizacijama iz inostranstva, kao i konsultacije u vezi sa lokalnom istorijom i lokalnim vrednostima (nije precizirao o čemu se radi). Štefaniga je, kao i drugi članovi Veća, posetio Čongrad, naveo je rad u Veću i prisustvo na sednicama Skupštine opštine, posetu đacima prvacima u bečejskim školama, saradnju sa Turističkom organizacijom Bečeja, konsultacije u vezi sa IPA projektom, učešće u programima za Dečju nedelju, koordiniranje pripreme programa „Radio 56“ u Čongradu, otvaranje prve konferencije nevladinih organizacija u Spomen kući Tan…

B.M.

Tekst je deo medijskog projekta „Odluke u ime građana“ koji sufinansira opština Bečej

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *