Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

OPŠTINSKI ŠTAB ZA VANREDNE SITUACIJE: Izlivanje Mrtve Tise

OPŠTINSKI ŠTAB ZA VANREDNE SITUACIJE: Izlivanje Mrtve Tisetrg_fontane

Sredinom ovog meseca Srbiju su zadesile obilne padavine i poplave zbog čega je vlada proglasila vanrednu situaciju na teritoriji Srbije, koja je trajala od 15. do 23. maja. Odluka je doneta na predlog Republičkog štaba za vanredne situacije radi podizanja kapaciteta angažovanja svih subjekata zaštite i spasavanja, kao i otklanjanja posledica od elementarnih nepogoda izazvanih poplavama, saopšteno je posle sednice Vlade Srbije.

Iako Bečej nije na teritoriji koja je zahvaćena elementarnom katastrofom, u vanrednoj situaciji sistem zaštite treba da bude u stanju pripravnosti i da funkcioniše u svakom delu zemlje, a nosilac tog posla je Opštinski štab za vanredne situacije koji je bio pred ozbiljnim ispitom provere operativnosti.
„Sumirajući rezultate rada Opštinskog štaba za vanredne situacije u vremenskom periodu od kada je proglašena vanredna situacija na teritoriji cele Srbije zbog opasnosti od poplava, možemo sa sigurnošću reći da je Opštinski štab ovom situacijom na neki način zaokružio svoj rad otkako je obrazovan. To znači da smo stvorili sistem zaštite i spasavanja koji smo sada aktivirali i uspešno odradili posao, koji u ovom slučaju nije bio velik, ali su sve radnje koje štab treba da radi i sprovedene“, rekao je za Bečejski mozaik Čedomir Aleksić, načelnik Opštinskog štaba za vanredne situacije. „Ono što je dalo naznaku da može nešto da se desi bilo je upozorenje Republičkog hidrometeorološkog zavoda dva dana pre proglašenja vanredne situacije, da će biti velikih padavina, nakon čega smo odmah obavestili sve subjekte u opštini Bečej da pripreme sve ljudske i materijalne kapacitete za eventualni dolazak voda i da se moraju građani zaštititi. Bilo je prostora i vremena da se urade pripreme i mi smo štab stavili u funkciju, uveli smo i telefonsku liniju, broj dežurnog telefona je 6915447, koji će raditi 365 dana 24 časa, na koji mogu da se prijave svi komunalni i drugi problemi koji se tiču zaštite stanovništva, a to je značajna stvar za sve građane opštine.“ On je rekao da se Opštinski štab suočio sa problemima i pre proglašenja vanredne situacije, jer je 14. maja zbog obilnih padavina došlo do izlivanja atmosferske kanalizacije u Omladinskoj ulici, gde je intervenisao Vodokanal, a na inicijativu predsednika opštine uključilo se i preduzeće „Eko vode“ sa čijim cisternama je odnesena voda, jer je to bilo jedino rešenje. Preduzeća Vodokanal i Komunalac intervenisala su i u nekoliko ulica u Bačkom Petrovom Selu, gde je takođe došlo do izlivanja atmosferskih kanala, pored toga došlo je i do pada dva drveta na saobraćajnicu usled čega se pokidao kabel od kablovske televizije. Međutim, kako je rekao Aleksić, kritična tačka je bila crpna stanica broj 3 u Medenjači, preko koje se voda iz Mrtve Tise prebacuje u reku Tisu.
(nastavak na 3. strani)
( nastavak sa 1. strane)
„U oktobru prošle godine pokradeni su kablovi i ta crpna stanica je bila onesposobljena. Postavljen je jedan agregat od 25 kilovati koji je bio slab za rad kada se povećao nivo vode u Mrtvoj Tisi i voda je počela da se preliva u ritove i tu smo morali dva puta da intervenišemo jer prvi agregat koji smo dobili od Sombora iste noći je prestao da radi, zatim smo obezbedili novi agregat preko JP Vode Vojvodine. Tada je već bila proglašena vanredna odbrana od poplava, a zbog krađe instalacije sa crpne stanice, moglo je da se desi da deo naselja Bečeja bude poplavljen i okolina Medenjače, iako je ona deo teritorije Novog Bečeja. Uspeli smo to sve da saniramo, a DTD ’Srednja Bačka’ je aktivirala dežurstvo na tom delu. Dobili smo i primedbe građana sa zahtevima da im se nadoknadi šteta na poljoprivrednom zemljištu. Rešenja su 26. maja uručena komisiji za procenu štete na njivama i ona je na terenu da utvrdi štetu, a zvanični podaci će se proslediti republičkoj vladi na razmatranje“, kazao je Aleksić.
On je rekao da je odgovoreno i na zahtev Pokrajinskog štaba za vanredne situacije i obezbeđeni su objekti za prihvat evakuisanih lica sa ugroženih područja i da Bečej ima na raspolaganju smeštaj koji zadovoljava propisane kriterijume i uslove za prihvat 84 lica, a to su sportski centar, hotel „Bela lađa“ sa Ribnjakom, Gerontološki centar i Radarska stanica, a da je do sada u Bečej stiglo četiri porodice iz ugroženih područja koje su smeštene kod rodbine.
Prema rečima načelnika Opštinskog štaba za vanredne situacije stanje u opštini Bečej se normalizovalo i nema opasnosti od poplava.
„JP Vode Vojvodine je zaduženo za ta pitanja, mi dobijamo izveštaje i upozorenja i opasnosti od poplava nema. Bečej je ulagao i ulaže novac i u nasipe i u kopanje kanala i u remonte crpnih stanica, ove godine je opština Bečej dala oko 30 miliona dinara iz dela poljoprivrednog fonda za vodoprivredu i ovde se ulaže i ovde se radi. Jedini eventualni problem je reka Čik u Bačkom Petrovom Selu, ali tamo radi crpna stanica besprekorno, a nasip na Tisi je stabilan“, objasnio je Aleksić. 

Tisa u opadanju

Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, vodostaj Tise je u manjem opadanju sa tendencijom manjeg opadanja naredna četiri dana. Visina vodostaja Tise kod Sente u utorak (27. maj) je bio 297 centimetara, a kod Novog Bečeja 340 centimetara, gde je granica redovne odbrane od poplava na koti od 500 centimetara, a vanredne odbrane na 700 centimetara.
Na Tisi kod Titela vodostaj je iznad granice redovne odbrane od poplava sa tendencijom opadanja i 27. maja je bio 528 centimetara, a granica redovne odbrane od poplava na ovom delu reke Tise je 500 centimetara, dok je za vanrednu odbranu potrebno da dostigne 650 centimetara.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *