Početak kajakaške sezone u Srbiji: Siloviti zaveslaji mladih Bečejaca

Početak kajakaške sezone u Srbiji: Siloviti zaveslaji mladih Bečejacatrg_fontane

U drugoj nedelji aprila po zgusnutom kalendaru započela je kajakaška sezona u Srbiji. Nakon međunarodne regate u Bezdanu 9. aprila, dan kasnije u Borči na kanalu Vizelj održano je 1. kolo mini-kajak lige Beograda, dve memorijalne trke („Ljubomir Cvetković“ i „Dragan Čakarević“) i tradicionalna regata KKK „Borča“ na kojoj su nastupili i kajakaši iz Bečeja i zabeležili zapažene rezultate.
U prvoj od ukupno 54 trke, koliko je održano po izuzetno lošim vremenskim uslovima, pobedu je ostvario bečejski četverac sa posadom Đerđ Lastovič, Filip Basarić, Masimo Števin, Uroš Grujić u disciplini MK4 500 m u konkurenciji dečaka godine rođenja 2005/ 2006.

Bečejci su ostvarili dvostruku pobedu i u drugoj trci dana u disciplini MK1 na 500 m u konkurenciji dečaka 2003. godište. Prvi kroz cilj, od čak 27 takmičara, prošao je Miloš Marić u vremenu 2.21.72. Drugi je bio njegov klupski kolega Vladimir Tintor koji je u uzbudljivoj završnici ostvario prednost u odnosu na pratioce u vremenu 2.33.48.
U konkurenciji devojčica godine rođenja 2003. u disciplini MK2 500 m Bečejke Jelena Prodanov i Anđela Žarić su zauzele četvrto mesto, dok je u trci pionira K1 500 m Aleksandar Hadnađev bio treći od 10 učesnika i osvojio je 6 poena za svoju ekipu.
U osmoj trci dana prvo mesto osvojio je Nemanja Grčić u kategoriji dečaka godine rođenja 2004. u disciplini MK1 500 m u konkurenciji 21 takmičara.
Dvosed KKK Bečej, Aleksandar Hadnađev i Miloš Stojkov, je bio drugi u kategoriji pionira u disciplini K2 500 m u konkurenciji sedam posada i za ostvaren plasman je osvojio 7,5 bodova.
U kategoriji dečaka godine rođenja 2005. u disciplini MK1 500 m Masimo Števin je zauzeo treće mesto u konkurenciji 12 takmičara. U istoj disciplini u kategoriji dečaka 2006. godište u konkurenciji 14 čamaca Filip Basarić bio je četvrti, a Đerđ Lastovič je zauzeo osmu poziciju, dok su u kategoriji devojčica 2003. godište Anđela Žarić i Jelena Prodanov u konkurenciji 11 takmičarki zauzele šesto, odnosno sedmo mesto.
Još jednu pobedu ostvarili su Bečejci u 21. trci dana. Vladimir Tintor i Miloš Marić su u dvosedu prvi prošli kroz cilj u disciplini MK2 500 m u kategoriji dečaka godine rođenja 2003. u konkurenciji 12 posada.
U juniorskoj konkurenciji u disciplini K1 500 m Milan Tomićević je bio deseti i osvojio je jedan bod za svoju ekipu, a u trci devojčica 2004. godište u disciplini MK1 500 m u konkurenciji 8 takmičarki Ivana Hadnađev je bila četvrta.
Prvo mesto izborila su i dva dvoseda KKK Bečej. U trci kadeta na 500 m pobedu i 7,5 bodova ostvarili su Lazar Reljić i Miodrag Ikadinović u konkurenciji sedam posada, dok je u istoj disciplini u kategoriji dečaka godine rođenja 2005. prvo mesto osvojio dvojac Uroš Grujić-Masimo Števin.
U kadetskoj konkurenciji u disciplini K1 500 m Lazar Reljić je bio šesti od 13 čamaca i za ostvaren plasman je osvojio 5 bodova.
U 37. trci dana bečejski dvosed Đerđ Lastovič-Filip Basarić u kategoriji dečaka godine rođenja 2006. u disciplini MK2 500 m je zauzeo drugo mesto, a u juniorskoj konkurenciji K2 500 m posada Luka Stojkov-Milan Tomićević je bila četvrta i osvojila je 1,5 bod za ekipni plasman.
Prvo mesto pripalo je posadi Bečeja u sastavu Vladimir Tintor, Miloš Marić, Marko Mišković, Nemanja Grčić u disciplini MK4 500 m u kategoriji dečaka 2003/2004. godište u konkurenciji 8 četveraca. U ženskoj konkurenciji u istoj disciplini bečejska posada u sastavu Ivana Hadnađev, Anđela Žarić, Jelena Prodanov i Milica Žarić u konkurenciji četiri čamca je zauzela drugo mesto, kao i Luka Stojkov u juniorskoj konkurenciji u disciplini K1 200 m kojem je pripalo 8 bodova.
U ukupnom plasmanu nisu uzimani u obzir rezultati pionira koji su se bodovali za Mini-kajak ligu Beograda, tako da je KKK Bečej sakupio 36,5 „važećih“ bodova i zauzeo šesto mesto od 18 klubova koliko je nastupilo na ovom takmičenju. U slučaju da su u obzir uzeti i ostvareni rezultati najmlađih kajakaša, Bečejci bi bili bolji od ekipe domaćina BSK iz Borče koja je bila prva sa 75,5 osvojenih bodova.
Minule subote u Novom Sadu na Šordošu – rukavcu Dunava – održan je Majski kajakaški kup u organizaciji Kajak kanu kluba Liman na kojem je u 45 trka učestvovalo oko 300 takmičara iz 27 klubova, među kojima i bečejski kajakši koji su zabeležili zapažene rezultate. U pionirskoj konkurenciji KKK Bečej je zauzeo vrlo dobro peto mesto sa 63 osvojena boda. Prva je bila ekipa Zabrežja iz Obrenovca sa 77 bodova. U konkurenciji kadeta Bečejci su bili šesti sa 45 bodova, dok je prvo mesto pripalo ekipi Tarket iz Bačke Palanke sa 102,5 boda, a u juniorskoj konkurenciji bečejska ekipa sa 34 osvojena boda je zauzela osmo mesto. Prva je bila ekipa Tisin cvet iz Sente koja je osvojila 62,5 boda.
U pojedinačnoj konkurenciji Bečejci su ostvarili sledeće rezultate: Aleksandar Hadnađev u pionirskoj kategoriji do 14 godina starosti je zauzeo treće mesto i osvojio 8 bodova u disciplini K1 200 m, Đerđ Lastovič u kategoriji do 10 godina starosti je bio peti i osvojio je 6 bodova u disciplini MK1 200 m, a dvosed Aleksandar Hadnađev – Miloš Stojkov u kategoriji do 14 godina starosti je bio treći u disciplini K2 200m i za ostvaren plasman je osvojio12 bodova.
Dvosed kadeta Lazar Reljić-Miodrag Ikadinović je za pobedu u disciplini K2 200 m osvojio 15 bodova, dok je Lazar Reljić zauzeo četvrto mesto i osvojio 7 bodova u disciplini K1 200 m, kao i Ivana Hadnađev u pionirskoj konkurenciji u kategoriji do 12 godina starosti, dok je drugo mesto i 9 bodova osvojio Nemanja Grčić u pionirskoj konkurenciji u disciplini MK1 200 m.
U trci na 1.200 m pionira do 10 godina starosti Masimo Števin je bio drugi. Za ostvaren plasman mu je pripalo 9 bodova, dok je četverac u kadetskoj konkurenciji u sastavu Aleksandar Hadnađev, Miloš Stojkov, Lazar Reljić, Miodrag Ikadinović za ostvarenu drugu poziciju zaradio 18 bodova.
U disciplini MK1 na istoj distanci, ali u pionirskoj konkurenciji u kategoriji do 12 godina starosti Ivana Hadnađev je za šesto mesto osvojila 5 bodova, dok je u konkurenciji dečaka Nemanja Grčić za četvrto mesto zaradio sedam bodova za svoju ekipu.
U juniorskoj konkurenciji dvosed Luka Stojkov-Milan Tomićević je u trci na 200 m bio peti i osvojio je 9 bodova, dok je u kategoriji kadeta Miodragu Ikadinoviću za šestu poziciju u trci na 1700 m pripalo 5 bodova u konkurenciji 18 takmičara.
Četvrti kroz cilj je prošao i bečejski četverac u sastavu Milan Tomićević, Luka Stojkov, Lazar Reljić, Miodrag Ikadinović u konkurenciji juniora u trci na 200 m i osvojio 14 bodova, a pored toga Milan Tomićević je osvojio još dva boda za 9. poziciju u trci na 1.700 metara što su bili i poslednji bodovi za ekipu Bečeja na ovom takmičenju.
Prema kalendaru takmičenja Kajakaškog saveza Srbije predstojećeg vikenda je na programu „Đurđevdanska regata“ koja će biti održana u nedelju u Beogradu, a nakon toga, zbog velikih međunarodnih takmičenja, na domaćim vodama će uslediti zatišje, a nastavak sezone je predviđen 11. juna kada će na Adi Ciganliji biti održan Trofej Beograda i ujedno i 1. kolo Mini-kajak lige Srbije.
„Prezadovoljan sam postignutim rezultatima i u Borči i u Novom Sadu. Dokazali smo da imamo potencijal, što raduje uoči onog što nam predstoji ove sezone, a to je Mini-kajak liga Srbije gde očekujem odlične rezultate. Optimizam zasnivamo na činjenici da je većina naših takmičara nastupila u konkurenciji sa starijim uzrasnim kategorijama od svoje i ostvarila dobre plasmane. To je ujedno i potvrda nastavka tradicije stvaranja kvalitetnih kajakaša u Bečeju i potvrda da su naša deca talentovana za ovaj sport i da se dobrom organizacijom i sistematskim radom mogu stvoriti mogućnosti da se naši takmičari mogu ravnopravno nositi sa rivalima iz drugih, razvijenijih sportskih sredina i daleko bogatijih klubova“, rekao je trener bečejskih kajakaša Vladimir Živanović Bata.