Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Retrospektiva 2011. godine (2. deo): Svađa zbog banje, ali ipak zajedno u lepšu budućnost

Retrospektiva 2011. godine (2. deo): Svađa zbog banje, ali ipak zajedno u lepšu budućnosttrg_fontane

April: stogodišnji san

Na 34. sednici lokalnog parlamenta odbornici su za sat vremena, bez rasprave usvojili 17 tačaka dnevnog reda, među kojima su odluke o stopama poreza na imovinu za 2011. godinu (premda je istog dana zakazana sednica republičkog parlamenta na kojoj je tek trebala da bude razmatrana izmena Zakona o poreskim stopama), o auto-taksi prevozu, o formiranju opštinskog štaba za vanredne situacije, kao i o potvrđivanju Sporazuma o formiranju regionalnog sistema upravljanja komunalnim otpadom. Lokalni poslanici su usvojili i odluke o organizovanju poljočuvarske službe, odnosno o uvođenju i načinu naplate poljarine.

Posle dva meseca štrajka prosvetnih radnika, u jednom periodu potpunom obustavom rada, pregovora o materijalnom položaju, menjanja i dopune zahteva sindikata, potpisivanja protokola, umanjenja februarskih plata onima koji su u štrajku, revolta roditelja i đaka, podrške sindikata zaposlenih u javnom sektoru, na masovnom sindikalnom protestu u Beogradu nazvanom „Ustaje Srbija“, postignut je dogovor između predstavnika Vlade Srbije i sindikata prosvetara. Potpisan je sporazum o poboljšanju materijalnog položaja prosvetnih radnika, rešavanju problema u obrazovanju i prekidu štrajka, čime su stvoreni uslovi da se od 1. aprila nastava u svim osnovnim i srednjim školama u Srbiji počne obavljati u punom obimu. Predsednici sindikata prosvete istakli su da je u pitanju samo privremeni prekid štrajka u školama i da će biti formirana zajednička komisija koja će pratiti sprovođenje sporazuma.
U Bečeju je udruženje Bečejska inicijativa građana organizovalo Cvetnu pijacu u sklopu koje je održana i akcija „1.000 ždralova za Japan“ kojom su se i Bečejci pridružili blogerima sa sajta B92, inicijatorima simbolične akcije pružanja podrške narodu Japana čija je zemlja bila pogođena katastrofalnim zemljotresom. Akciji se priključilo i Društvo učitelja Bečeja koje je u Gradskom pozorištu organizovalo kurs origamija za učenike osnovnih škola, ali i sve druge zainteresovane građane.
U Kreativnom centru Gradskog pozorišta predstavnicima medija je predstavljena kampanja „Svi u školu, budućnost za sve“, koja se organizuje u sto gradova Srbije, a čiji je cilj ostvarivanje kvalitetne inkluzivne prakse za svako dete, povećanje obuhvata dece iz osetljivih grupa i unapređivanje kvaliteta obrazovanja koje deca dobijaju u predškolskom i školskom obrazovanju. U aprilu je o istoj temi održana i tribina na kojoj su učestvovali prosvetni radnici, roditelji, aktivisti nevladinih organizacija, predstavnici lokalne samouprave, institucija socijalne i zdravstvene zaštite, mediji i građani.
U Osnovnoj školi „Petefi Šandor“ dan škole je proslavljen 56. put.
U Lovačkom udruženju „Zec“ iz Bačkog Gradišta, nakon 16 godina, imenovan je novi predsednik (Andrej Korenoj) i kompletan upravni odbor.
U aprilu je zbog visokog nivoa podzemnih voda u Radičeviću bila alarmantna situacija te su građani počeli sa prokopavanjem, odnosno čišćenjem i izmuljavanjem atmosferskih kanala kroz celo selo. Pomagao im je i PIK „Bečej“ i vlasnik firme Univerzal iz Radičevića, jer se na rešavanje ovog problema u opštini čeka već deset meseci. Sa druge strane, meštani Poljanica su se suočili sa problemima koje prave stada ovaca nomadskih ovčara. Intervenisala je i poljočuvarska služba i opštinska komisija za procenu štete.
U Bačkom Gradištu se radilo na izmuljavanju kanala za navodnjavanje i odvodnjavanje poljoprivrednog zemljišta u dužini od oko 5,5 kilometara, a čekao se i početak renoviranja pijačnog prostora za koje je pokrajina odobrila 600.000 dinara. I u ovoj mesnoj zajednici građani su se suočavali sa problemima izazvanih visokim nivoom podzemnih voda i začepljenjem atmosferskih kanala, ali najveći problem, prema izjavi sekretara Mesne zajednice, Zoltana Petera, predstavljao je izuzetno nizak nivo bezbednosti imovine i lica, zbog učestalosti provala i krađa.
Zbog nepovoljnih vremenskih prilika i vode koja se zadržala na velikom delu poljoprivrednih parcela, prolećna setva je kasnila. Što se tiče opštine Bečej, najviše je zasejano kukuruza. Ministarstvo poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede je na molbu udruženja poljoprivrednika produžilo rok za obnovu registracije poljoprivrednih gazdinstava do 30. aprila.
Početkom aprila Vlada Srbije je usvojila uredbu da cena hleba T-500 do 30. septembra u radnjama ne sme da bude viša od 54,22 dinara po vekni, dok je sa druge strane struja u aprilu poskupela u proseku za 15,1 odsto i cena kilovat časa, sa uračunatim porezom na dodatu vrednost, iznosi 6,83 dinara (6,6 evrocenti), odnosno kilovat čas za domaćinstva košta 6,54, a za industriju 5,91 dinar.
U okviru stečajnog postupka nad PIK-om, koji je Poreska uprava inicirala u martu, odnosno tzv. radnog stečaja, poslednji u nizu direktora PIK-a (nakon Dragana Satarića i Milana Mišića) Živan Gavrilović više ne obavlja tu funkciju, a stečajni upravnik kombinata je imenovao Milana Mišića da vodi firmu, te su time suspendovani i vlasnik i menadžment PIK-a „Bečej“.
Opštini Bečej je dodeljen obnovljeni sertifikat Sistema upravljanja kvalitetom rada Opštinske uprave za naredne tri godine. „Ova opština i ova lokalna vlast je pokrenula niz aktivnosti kojima pokušava da podigne svoj kapacitet i poveća efikasnost, napomenuću uslužni centar, kol centar, elektronsku opštinsku vladu, ugovor koji smo sklopili sa Nacionalnom alijansom za lokalni ekonomski razvoj o sertifikaciji, sve je to dokaz da smo opština koja je dobra za investitore, a ovim sertifikatom dokazujemo da radimo na dva fronta. Jedan je razvoj komunalne strukture i stvaranje ambijenta unutar opštine za razvoj, a drugi je povećanje kapaciteta lokalne samouprave, gde je ovaj sertifikat od vrlo velike važnosti“, rekao je tada Budislav Medurić, zamenik predsednika opštine i koordinator Saveta za kvalitet Opštinske uprave Bečej. Na investitore se još uvek čeka.
Ove godine je lokalna samouprava dodelila deset stipendija, mladim i perspektivnim sportistima sa teritorije opštine u iznosu od po 7.000, 5.000 i 3.000 dinara mesečno.
Tokom aprila je rekonstruisan trotoar u delu ulice Petefi Šandor, od Zelene do Svetozara Markovića, deo trotoara u Novosadskoj ulici, od Zelene do Svetozara Markovića, deo trotoara u ulici Četkara i u naselju Nestor Džilitov, a prošle jeseni je taj posao urađen u Zelenoj ulici ispred Osnovne škole „Sever Đurkić“. U pitanju su redovni radovi na održavanju trotoara koji se finansiraju iz budžetskih sredstava, iz kredita opštine koja je za ovu namenu predvidela 1,8 miliona dinara Direkciji za izgradnju, a izvođač radova je Termo-stan iz Bečeja, u saradnji sa Komunalcem.
Sredinom aprila konačno je otvoren Deltin poslovno-tržni centar, Maxi supermarket u centru Bečeja, koji je izgrađen za šest meseci, a čija se izgradnja čekala od 2008. godine, kada je za ovu investiciju firma „Delta real estate“ zakupila parcelu u centru grada od 15 ari i 40 kvadratnih metara na osamdeset godina i za to platila 28 miliona dinara. Predviđena vrednost investicije je bila oko 3 miliona evra, kao i otvaranje najmanje 50 radnih mesta. Na svečanom otvaranju direktor prodaje Maxi supermarketa uručio je 100.000 dinara donacije direktoru bečejske Gimnazije za kupovinu nastavnih sredstava.
Tragedija koja je mogla da se desi zbog požara u jednoj kući u Novosadskoj ulici u Bečeju izbegnuta je brzom reakcijom nekoliko radnika iz firme „Knott autoflex yug“, koji su pokazali humanost na delu, a ni inicijative za humanost ne manjka jer je u aprilu pokrenut serijal humanitarnih koncerata pod nazivom „Bečej za Slađu“, kojim je trebalo da se od prodatih ulaznica prikupe sredstva za transplantaciju srca dvadesetšestogodišnjoj Slađani iz Čuruga, majci dvoje dece. Učešćem u organizaciji koncerata, akciju je podržao i menadžment pozorišnog kluba Gradskog pozorišta, aktivisti Kancelarije za mlade i lokalna samouprava koja je za jedan od koncerata obezbedila veliku halu u OSC-u „Mladost“, binu, osvetljenje i ozvučenje za koncert.
U aprilu su na sceni i dešavanja u Gradskom muzeju. Mandat v.d. direktora Branislave Mikić Antonić je istekao 8. aprila, novi konkurs za izbor direktora muzeja još nije raspisan. U međuvremenu se situacija zakomplikovala, jer je Radoslav Mihailović, kustos istoričar umetnosti zaposlen u muzeju, i jedan od kandidata za direktora, uputio prijavu sudu za mobing na radnom mestu. Ovaj problem je bio i na dnevnom redu sednice Opštinskog veća krajem marta kada je formirana radna grupa u sastavu Ilona Varnju, Marjan Radičević i Pal Šandor, da ispita stanje u muzeju i napravi izveštaj o tome do 15. aprila. Rok nije poštovan, jer je sastanak sa članovima kolektiva Gradskog muzeja održan sa zakašnjenjem, a izveštaja nije bilo. Članica komisije Ilona Varnju je objasnila da nije trebao nikakav pismeni izveštaj da se napravi, već da usmeno obaveste opštinare o međuljudskim odnosima u muzeju, što je kasnije i učinjeno. U toku tih dešavanja član Upravnog odbora iz kolektiva muzeja Dušan Ivetić dao je ostavku na tu funkciju, s obrazloženjem da lokalna samouprava ne poštuje odluke Upravnog odbora, te da zbog toga ne vidi razlog da bude član u tom telu.
Povodom Svetskog dana Roma, 8. aprila, u gradskoj kući održan je okrugli sto o obrazovanju romskih devojčica, a sredinom aprila su predstavljeni rezultati selekcije romskih porodica iz opštine koje će biti uključene u projekat „Socijalna inkluzija i poboljšanje uslova stanovanja Roma i Romkinja u Vojvodini“, kojim je predviđena izgradnja kupatila i septičkih jama za 100 romskih porodica u opštini. Odabrano je 100 porodica, 55 iz Bačkog Gradišta i 45 iz Bečeja.
U januaru mesecu održan je referendum o uvođenju samodoprinosa u Novom Bečeju, Bočaru i Kumanu i prema rezultatima samodoprinos je izglasan. Ipak, od januara do aprila samodoprinos nije naplaćivan od građana, tim pre što je bilo mnogo nelogičnosti i sumnji u vezi sa načinom glasanja. Potom, i sud je rekao svoje, i to dva puta, protivurečući sebi, jer je u Srbiji i to moguće. Naime, opštinski odbori Srpske napredne stranke i Socijaldemokratske partije i Ferenc Erdman, predstavnik Demokratske zajednice vojvođanskih Mađara u Novom Bečeju, uputili su žalbe sudu jer je novobečejska referendumska komisija odbila njihove prigovore na način sprovođenja referenduma. Nakon toga novosadsko odeljenje Upravnog suda Srbije početkom februara je donelo presude kojima se uvažavaju njihove žalbe i poništavaju se rešenja komisije za sprovođenje referenduma o uvođenju samodoprinosa na području MZ Novi Bečej, međutim, komisija to nije učinila. Zato su se podnosioci prve žalbe ponovo žalili Upravnom sudu, koji je doneo novu presudu: sada suprotnu od prethodne. Po zakonu ova presuda je konačna.
April će svakako ostati upamćen i po zavrzlama i političkim previranjima u vezi sa izgradnjom banje u Bečeju. Naime, neposredno posle potpisivanja dve deklaracije o namerama 4. marta u svečanoj sali Skupštine opštine Bečej, prve između predsednika vojvođanske vlade Bojana Pajtića i predstavnika Republike Mađarske, državnog sekretara za privredu Žolta Bečeija, i druge između predsednika opštine Bečej Petera Knezija i Petera Ududa, generalnog direktora Akvaprofita iz Mađarske, došlo je do oprečnih interpretacija o konceptu realizacije buduće banje od strane koalicionih partnera u opštinskoj vlasti, DS-a i SVM-a. I jedni i drugi su govorili o poštovanju pravila, transparentnosti i u tome su bili saglasni, ali je potpuno razmimoilaženje nastalo po pitanju načina izbora ulagača, raspisivanja tendera, načina organizovanja budućeg pravnog lica, izbora konsultantske kuće, tako da je ostvarenje „stogodišnjeg sna“ ili „ispravljanje istorijske greške“, kako je nazvan projekat buduće banje u Bečeju, pretilo da postane „noćna mora“ i „kriva Drina“. Predsednik opštine Bečej Peter Knezi je o izboru ponuđača za izgradnju banje rekao da se čeka ponuda firme Akvaprofit (koja je „praktično izabrana“). Zatim je predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić, početkom aprila obišao radove na izgradnji geotermalne bušotine u Bečeju kod Šlajza (reč je o dugo najavljivanom projektu vrednog više od 40 miliona dinara za koji je novac obezbedio Fond za kapitalna ulaganja Vojvodine) po čijem završetku bi trebala da počne izgradnja komercijalne banje u Bečeju, i koji je tom prilikom rekao da se ovom investicijom želi ispraviti „istorijska greška“ jer su geotermalni izvori kod nas, za razliku od, recimo, Mađarske i Austrije, vrlo slabo korišćeni. Predsednik opštine Bečej tada nije bio prisutan zbog, prema nezvaničnim saznanjima, službenih obaveza, a dan kasnije predstavnici lokalne vlasti, članovi Demokratske stranke, o banji su govorili u svojim stranačkim prostorijama. Budislav Medurić, predsednik bečejskog odbora DS-a i zamenik predsednika opštine i Dušan Jovanović, član bečejskog odbora DS-a i predsednik Skupštine opštine, rekli su da je na sednici tenderske komisije izabrana konsultantska kuća „Deloitte“ iz Beograda koja će da radi sa lokalnom samoupravom na definisanju kriterijuma po pitanju tendera i izboru i ugovoru sa odabranim partnerom o projektovanju i izgradnji banje, i da su „imali posetu još jednog potencijalnog partnera“, Šleterera iz Austrije. Samo nekoliko dana nakon toga predsednik opštine Peter Knezi doneo je odluku o obustavi postupka javne nabavke kojom je eliminisao potrebu korišćenja usluge konsultantske kuće „Deloitte“ u realizaciji projekta banje. O razlozima ovakve odluke Knezi je rekao da su prvenstveno finansijske prirode. Zatim da su se promenile okolnosti, imajući u vidu da su potpisana dva pisma o namerama oko izgradnje banje, jer je „visoka politika i sa jedne i sa druge strane, mislim na AP Vojvodinu i Vladu Republike Mađarske“ stala iza projekta i što je uprostilo postupak,o čemu je Knezi, kako je rekao, obavestio „Deloitte“. Potom su ponovo održane konferencije za novinare članova Demokratske stranke i ponovo su bila na redu međusobna optuživanja.
U Bečeju je napadnut novinar Čaba Segi, saradnik omladinskog dodatka „Kepeš ifjušag“ u listu „Mađar So“. Napad na novinara su optužili Nezavisno udruženje novinara Srbije i Nezavisno društvo novinara Vojvodine.
Najavljena je rekonstrukcija 16 dečjih igrališta. Za kupovinu mobilijara za dečja igrališta i pet montažnih sanitarnih čvorova opština je obezbedila 1,8 miliona dinara. Radovi su trebali da počnu najkasnije sredinom maja. To se, međutim, nije desilo, kasnilo se nekoliko meseci.
MZ Bačko Petrovo Selo odobren je projekat uređenja životne sredine na konkursu za javne radove.
Osnovna škola „Petefi Šandor“ u aprilu je bila domaćin pokrajinskog takmičenja iz mađarskog jezika: sedam bečejskih učenika se plasiralo na republičko takmičenje.
U biblioteci u Bačkom Petrovom Selu održano je prolećno takmičenje u recitovanju, u Bečeju je obeležen Svetski dan knjige, koji je ove godine bio posvećen 50-godišnjici dodele Nobelove nagrade Ivi Andriću i 50-godišnjici smrti Ernesta Hemingveja, a u biblioteci u Bačkom Gradištu raspisan je likovni i literarni konkurs „Nije matematika da se od nje bojimo” za učenike prvih i trećih razreda osnovne škole. U Bačkom Gradištu priređena je i manifestacija „Rascvetali april“ u orgnizaciji udruženja „Most“ u saradnji sa Mesnom zajednicom i opštinom Bečej.
Kancelarija za mlade organizovala je tribinu naslovljenu „Moć informisanosti – moć bezbednosti“, kojoj se odazvalo samo dvadesetak učenika iz Gimnazije.
Na konkursu lokalne samouprave za finansiranje projekata nevladinih organizacija, u toku aprila meseca odobreno je 1.380.000 dinara za 14 projekata kulturno-umetničkih društava i udruženja građana. Novac za projekte dobile su nevladine organizacije „Most”, 100.000 dinara, Moto klub „Black dog“, 180.000 dinara i Društvo intelektualaca Braća Tan, 250.000 dinara. Opština finansira i programe kulturno-umetničkih društava: 50.000 dinara je odobreno za književni klub „Petar Stokić“, 30.000 dinara za KUD
Orion“, 70.000 dinara za KUD „Ciril i Metod“, 500.000 dinara za MKD „Petefi Šandor“, 50.000 dinara je namenjeno KUD-u „Kutašpusta“ i 150.000 dinara KK-u „Dr Kiš Imre“.
Krajem aprila hrišćanski vernici proslavili su Uskrs, a u Bečeju sa gradskog trga zajedničku uskršnju čestitku uputili su sveštenici pravoslavne i katoličke crkve, kao i predsednici opštine i Skupštine opštine Bečej. Povodom uskršnjeg praznika učenici OŠ „Sever Đurkić“ priredili su koncert „Nešto sasvim drugačije…“ u sali Gradskog pozorišta. Bečejsko udruženje mladih – BUM organizovalo je veliku uskršnju humanitarnu akciju „Uskršnji BUM!“, tokom koje su sakupili 33.725 dinara, a novac je uplaćen na račun Slađane Benke za operaciju srca.
Na Uskrs, na Vaskršnjem prijemu u Patrijaršiji Tomislav Nikolić pojeo je jaje, parče gibanice i ćevap i time je, neslavno i javno okončao sedmodnevni štrajk glađu.
Društvo za borbu protiv šećerne bolesti Bečej peti put je organizovalo akciju „Zdravlju u susret“ pod sloganom „Pobedimo dijabetes“ u cilju prevencije i očuvanja zdravlja građana Bečeja.
Za prvih mesec dana rada opštinskom kol centru upućeno je sto zahteva građana za rešavanje komunalnih i ekoloških problema.
Sindikat fabrike „8. oktobar“ u saradnji sa Savezom samostalnih sindikata opštine Bečej tražio je od lokalne samouprave da im izađe u susret i obezbedi 250.000 dinara kako bi se mogao otvoriti redovan stečajni postupak, o čijem pokretanju je Privredni sud u Novom Sadu doneo rešenje početkom marta. Opština je usvojila zahtev. U tom trenutku u fabrici nameštaja ostao je 41 radnik.
Krajem aprila članovi Socijalno-ekonomskog saveta i Vlade Srbije postigli su saglasnost da minimalna cena rada od juna meseca do decembra bude 102 dinara za radni sat, što znači da je iznos „minimalca“ 17.748 dinara.

Maj: Decentralizacija sa Dinkićem i priznanje „Hvale vredan napor“ mladima

U Bačkom Gradištu u maju je osnovano udruženje „Gradištanac“, u Bečeju je proslavljena crkvena slava Đurđevdan, a na takmičenju „Šta znaš o saobraćaju“ u ekipnoj konkurenciji pobedila je OŠ „Zdravko Gložanski“.
Mlađan Dinkić i funkcioneri Ujedinjenih regiona Srbije (URS) su u okviru turneje po Srbiji tokom koje su sprovodili akciju potpisivanja peticije i promovisali ideju decentralizacije i regionalizacije posetili Bečej i Novi Bečej. Tribina je održana u Narodnoj biblioteci kojoj je između ostalih prisustvovao i predsednik opštine Peter Knezi koji je takođe potpisao peticiju decentralizacije Srbije. Nakon toga Dinkić je zasvirao u kafiću „Penny Lane“.
Na zgradi jaslica u centru (ulica Gerberovih 18) počela je sanacija krova. Za ove poslove obezbeđeno je 1,5 miliona dinara iz opštinskog kredita.
Ministarstvo prosvete je saopštilo datume polaganja tzv. male mature – završnog ispita za učenike osmih razreda osnovnih škola koji je uveden ove godine.
Folklorni ansambl „Bački mališani“ škole „Zdravko Gložanski“, svečanim koncertom u sali Gradskog pozorišta proslavio je jubilej – 25 godina rada.
Početkom maja firma Hidrosonda nakon šezdesetak dana rada završila je izgradnju termalne bušotine kod Šlajza. Dubina bušotine je 1.057 metara koja obezbeđuje 30 litara vode u sekundi temperature 66 stepeni Celzijusa, a pritisak je 7,5 bara. Vrednost radova je 44 miliona dinara koje je finansirao Fond za kapitalna ulaganja Vojvodine.
Manifestacija „Noć muzeja“ 14. maja obeležena je i u Bečeju, u Gradskom muzeju, gde je priređena izložba pod nazivom „Bečejske dame“.
U maju na obali Tise održan je tradicionalni kros RTS-a na kom se takmičilo 2.954 đaka iz svih osnovnih i srednjih škola sa teritorije opštine.
U gradskoj kući predstavljen je program „Poboljšanje zaposlenosti Roma u AP Vojvodini“, jer je Bečej jedna od 21 opštine na čijoj teritoriji će se ovaj program realizovati tokom naredne dve godine. Ciljevi projekta su stvaranje novih radnih mesta i očuvanje postojećih za pripadnike romske nacionalne zajednice.
U opštini je upriličena promocija opštinske poljočuvarske službe „Link FTO“ i predstavljeni su rezultati rada firme za prvih šest meseci. Od momenta osnivanja firme do 18. maja upućeno je preko 300 upozorenja građanima koji su primećeni u nekoj nedozvoljenoj aktivnosti, a od januara do aprila procesuirano je 48 zahteva i naplativost je 85-90 posto. U tom trenutku poljočuvarska služba imala je dvanaest zaposlenih, a direktor firme je rekao da bi optimalan broj bio 15, zajedno sa njim. Što se tiče opremljenosti, u toku narednih mesec dana „Link FTO“ je trebao da dobije pet motora, a u narednih godinu dana još dva vozila.
Opštini je odobreno 25.646.000 dinara iz republičkog Fonda za zaštitu životne sredine za sanaciju deponije u Botri. Projekat sanacije i rekultivacije deponije u Botri vredan je oko 46,5 miliona dinara, 55 posto sredstava je obezbeđeno iz Fonda za zaštitu životne sredine, a 45 posto treba da se obezbedi iz opštinskog budžeta. Predviđeno je da sanacija i rekultivacija deponije traje 26 meseci. Što se tiče izgradnje transfer stanice, trebalo bi obezbediti preko 60 miliona dinara. Dimenzionisanje transfer stanice i procena koliko je novca potrebno za njenu izgradnju, rečeno je novinarima, će se uraditi na osnovu podataka istraživanja i merenja količine otpada koje dolazi na deponiju, a koje tromesečno već radi komunalna firma Potisje. Dušan Jovanović, predsednik Skupštine opštine je rekao da opštini Bečej preostaje potpisivanje komercijalnog ugovora između operatera koji sakuplja otpad na teritoriji opštine i sanitarne deponije u Kikindi i tada će biti završena procedura koja se tiče upravljanja otpadom, dok je Zvonimir Stankov, direktor Direkcije za izgradnju, rekao da će se potpisivanju ugovora pristupiti u vrlo kratkom roku, a zatim će biti raspisan tender, pa se početak radova očekuje krajem jeseni. Međutim, do sada se to nije desilo.
Sredinom maja urađena je i primopredaja objekta fiskulturne sale u OŠ „Petefi Šandor“. Urađen je i obračun izvedenih radova za koje je u prvoj fazi izgradnje Ministarstvo omladine i sporta obezbedilo 6.876.035 dinara, dok je opština Bečej izdvojila 968.145 dinara. Za završetak izgradnje sale za fizičko vaspitanje nedostaje još oko 22 miliona dinara, ne računajući opremanje sportskim rekvizitima. Škola je konkurisala za novac kod istog ministarstva i za drugu fazu izgradnje, koja obuhvata pokrivanje krova, bravarske i limarske radove čija je vrednost 9.041.750 dinara.
Hor OŠ „Zdravko Gložanski“ iz Bečeja sa 98 bodova proglašen je za najuspešniji hor na 50. muzičkom festivalu dece Vojvodine u Novom Bečeju, a Bečejskom udruženju mladih (BUM) je na godišnjoj skupštini Nacionalne asocijacije praktičara/ki omladinskog rada (NAPOR) održanoj pod sloganom „Želim i mogu!“ 10. i 11. maja u Novom Sadu, dodeljeno priznanje „Hvale vredan napor“ za postignut visok kvalitet u omladinskom radu.
U maju je završena i druga faza sanacije i rekonstrukcije zgrade turbinskog postrojenja stare brodske prevodnice na obali Tise, a tim povodom je upriličeno svečano otvaranje izložbenog prostora u zgradi turbinskog postrojenja. U objekat turbinskog postrojenja je od 2009. do 2011. godine uloženo 10 miliona i 260.000 dinara kroz partnerski odnos JVP „Vode Vojvodine“, opštine Bečej i Turističke organizacije Bečeja. Očekivalo se i da će u objektu turbinskog postrojenja uskoro biti dostupni prospekti o turbini u cilju privlačenja turista. Tada je rečeno da u narednim fazama rekonstrukcije treba da se završi uređenje unutrašnjosti objekta, da se izrade replike delova koji nedostaju na postrojenju i konzervacija preostalih delova postrojenja, kao i sanacija, rekonstrukcija i konzervacija prevodnice (Šlajza) koja bi koštala oko 80 miliona dinara. U objekat će biti instaliran i alarmni sistem, video nadzor, a planira se i fizičko-tehničko obezbeđenje. Kada je reč o muzejskom izložbenom prostoru koji je urađen, on za sada neće biti otvoren za širu javnost ali će se otvarati po potrebi za grupne posete. Za naredni period planira se da ovaj prostor bude otvoren za posetioce tokom celog dana i da se zaposli turistički vodič. Novinarima su prezentovana i idejna rešenja nadogradnje objekta stare brodske prevodnice, gde bi bio i restoran „Vidikovac“. Na konkurs su pristigla tri rešenja, koja su uradili Sava Stražmešterov, Aleksandar Kalember i Rade Avramov, a sva tri je otkupila opština Bečej po ceni od po 50.000 dinara. Za sada je sve ostalo na tome.
Na sednici bečejskog parlamenta u maju odbornici su doneli niz odluka, planove detaljne regulacije centra u Bečeju, sportskog rekreativnog kompleksa, stanovanja sa poslovanjem i „Izvorišta“ u Bačkom Petrovom Selu. Usvojen je i izveštaj o poslovanju komunalnog preduzeća Potisje, prvi put od trenutka formiranja ove firme, a zatim je retroaktivno data saglasnost na odluku Skupštine Potisja o razrešenju Mikloša Kevarija funkcije direktora i o imenovanju Lasla Kiralja na tu funkciju i o određivanju mesečne neto zarade za direktorski posao.
Raznovrsnim kulturno-zabavnim programom i takmičenjima na platou iza Doma kulture šesti put je obeležen Dan Poljanica, a Ekonomsko-trgovinska škola je bila domaćin IV Nacionalnom sajmu virtuelnih preduzeća „Bečej 2011“ u hali OSC-a „Mladost“ na kojem se okupilo više stotina srednjoškolaca i njihovih nastavnika iz 32 grada.
Održane su i 54. Majske igre u Gradskom pozorištu. Pobednik „igara“ je bila predstava iz Slovačke, a članovima Dečjeg dramskog studija iz Bečeja i rediteljki Juditi Ferenc za predstavu „Csalóka Peter“, dodeljen je bronzani paž.

Jun: Restrikcije vode

U skladu sa Zakonom o bezbednosti hrane od 11. juna HACCP sistem postaje zakonska obaveza svih koji posluju sa hranom. Ukoliko se prošetamo u Bečeju, videćemo da li se zakon poštuje.
U junu su poljoprivredni proizvođači, nezadovoljni stanjem u poljoprivredi i merama Vlade Srbije, blokirali glavne saobraćajnice u Vojvodini. Oni su od nadležnih republičkih i pokrajinskih institucija tražili da subvencije ostanu na prošlogodišnjem nivou, odnosno da budu subvencionisana sva poljoprivredna gazdinstva do 100 hektara. Nakon dve nedelje blokada postignut je dogovor sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede da će subvencije u visini od 14.000 dinara po hektaru, za sva registrovana gazdinstva površine do 30 hektara po prijemu zahteva i važećoj proceduri biti isplaćena do kraja ove godine, dok će za površine od 30 do 100 hektara regres biti isplaćen od 1. januara 2012. godine.
U opštini Bečej uvedena je nova usluga, postavljena je informaciona tačka u prijemnoj kancelariji, koja treba da omogući građanima da u zgradi opštine, na računaru napišu tekst, molbu, zahtev ili popune dokument i odštampaju ga, kao i korišćenje interneta i sajtova vezanih za lokalnu samoupravu. Informaciona tačka je postavljena zahvaljujući donaciji Fonda Betlen Gabor iz Budimpešte u iznosu od 500.000 forinti. Ne zna se da li građani Bečeja koriste ovu vrstu usluge.
Nedelja borbe protiv distrofije u Bečeju je obeležena programom na platou ispred gradske kuće koji su priredili gosti iz Budimpešte, kombinovani plesni orkestar Roll dance, u kojem su pored zdravih, učestvovali i plesači oboleli od distrofije.
Na sceni Gradskog pozorišta članovi Organizacije gluvih i nagluvih iz Bečeja u saradnji sa Dramskim studijom „Feniks 95“ iz Radičevića premijerno su izveli pozorišnu predstavu „Svetislav i Mileva“.
U junu je poznati dirigent Bečejskog hora Milenko Šustran, dobio spomen ploču, koja je povodom obeležavanja desetogodišnjice od njegove smrti postavljena na zidu Muzičke škole „Petar Konjović“, a u Gradskom pozorištu upriličeno i veče posvećeno ovom vrsnom umetniku na kojem je predstavljena knjiga „Milenko Šustran i Bečejski hor“ i izveden koncert hora „Kolegijum muzikum“ iz Beograda.
U Bačkom Petrovom Selu završena je izgradnja kapele na pravoslavnom groblju. Završeno je i uređenje sanitarnog čvora i pijace, i u funkciju je pušteno šest kioska namenjenih proizvođačima i prodavcima mleka i mlečnih proizvoda, a počela je i adaptacija i rekonstrukcija zgrade biblioteke u selu. Vrednost tog projekta je 66.000 evra. Projekat se finansira iz IPA programa prekogranične saradnje između Mađarske i Srbije.
U junu mesecu, pred letnju sezonu, u Bečeju je proglašeno vanredno stanje zbog vodosnabdevanja, a zbog smanjenog funkcionisanja bunara uvedene su restrikcije vode.
Meštani Bačkog Gradišta peticijom su zatražili od nadležnih u lokalnoj samoupravi da saniraju plažu pre sezone kupanja jer nije bezbedna za korišćenje.
Tokom juna su na Pogači održane manifestacije za najmlađe – drugi put „Bebi fest“, a prvi put „Rastimo uz ples“, u Gradskom pozorištu članovi Dramskog studija mladih premijerno su izveli pozorišnu predstavu „Rebus – u potrazi za budućim vremenom“.
Početkom juna, povodom Dana zaštite životne sredine, u akciji „Veliko spremanje Srbije“ učestvovalo je 1.400 Bečejaca u čišćenju na 45 lokacija.
Opština Bečej konkurisala je za organizovanje 11. Vojvođanske radničke olimpijade koje će se održati 2015. godine.
Objavljen je javni poziv za izbor strateškog partnera za zajedničko ulaganje u projekat izgradnje bečejske banje.
Opštinsko veće je uputilo preporuku nadležnim državnim organima da se omogući osnivanje Osnovnog suda u Bečeju.
Opština Bečej je u januaru postala punopravna članica Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED), a u junu je ušla u besplatni program sertifikacije opštine sa povoljnim poslovnim okruženjem. Ova procedura traje godinu dana tokom kojih treba da se zadovolji dvanaest kriterijuma koji se tiču pojedinih oblasti i funkcionisanja lokalne samouprave.
U Mesnoj zajednici Mileševo-Drljan završena je rekonstrukcija zelene pijace, koju je finansirao Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo sa 300.000 dinara i počeli su radovi na odvodnjavanju poljoprivrednog zemljišta, za koje je isti sekretarijat odobrio dva miliona dinara.
Lokalna samouprava je uplatila 250.000 dinara za pokretanje redovnog stečajnog postupka nad fabrikom nameštaja „8. oktobar“ .
Situacija na Iđoškom putu je nepromenjena – „nedostaci“ još uvek nisu otklonjeni – krpljenje udarnih rupa samo što nije počelo, tako je i danas. A „u pet do dvanaest“ počelo je krpljenje udarnih rupa na putu pored Sojaproteina.
Investitori kao što su Union, Termokonstruktor i Favorit bajk, još nisu počeli gradnju svojih pogona na zakupljenim parcelama u industrijskoj zoni, a kad će – ne zna se.
Upravni odbor JP Komunalac uputio je zahtev Skupštini opštine Bečej za razrešenje direktorke firme Eržebet Feher, saopšteno je početkom juna na konferenciji za novinare, zbog, kako je rečeno, teškog finansijskog stanja u preduzeću, neredovne isplate plata i poslovanja sa gubitkom, „kome je najvećim delom doprinela sama direktorka lošom organizacijom i nestručnim rukovođenjem“, rasta dugova prema dobavljačima, što prouzrokuje teškoće u poslovanju, „samovolje u donošenju odluka koje se tiču svih zaposlenih, bez ikakve konsultacije sa Upravnim odborom i osnivačem, naročito izražen arogantan i potcenjivački stav prema većini zaposlenih, a sve na štetu preduzeća“, „zastrašivanje radnika“ koji rade na određeno vreme da im se neće produžiti ugovor o radu itd.
Krajem juna 110 najuspešnijih učenika osnovnih i srednjih škola na teritoriji opštine Bečej na prijemu kod predsednika opštine nagrađeno je knjigom za rezultate na okružnim, republičkim i međunarodnim takmičenjima, a lokalna samouprava je đake generacije iz bečejskih srednjih škola nagradila laptopovima.
Rotari klub „Stari Bečej-Óbecse“ obeležio je prvu godišnjicu prijema u Rotari Internacional, a na proslavi je upriličena i ceremonija primopredaje predsedničke dužnosti, dosadašnji predsednik Rotari kluba, Gliša Glavaški, funkciju predsednika predao je Zoltanu Guljašu.
Kafe klub „Penny Lane“ je uz koncert Tanje Jovićević proslavio petnaesti rođendan.

Ljiljana Milovanov

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *