Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Ruska delegacija u Bečeju: Obnavljanje sporazuma o saradnji

Ruska delegacija u Bečeju: Obnavljanje sporazuma o saradnjitrg_fontane

U Bečeju je prošle nedelje boravila ruska delegacija iz Istrinskog okruga Moskovske oblasti, koju su predvodile Irina Borisovna Julinceva, zamenica načelnice okruga i Marina Borisovna Žerligina, načelnica odeljenja za kulturu i sport Istrinskog okruga.

Lokalna samouprava je pozvala u goste rusku delegaciju zbog obnavljanja sporazuma o saradnji između Bečeja i ove ruske regije, obeležavanja Dana oslobođenja Bečeja u Drugom svetskom ratu i manifestacije Dani ruske kulture koja se održava u Bečeju od 8. do 24. oktobra. Podsetimo, protokol o saradnji opštine Bečej i Istrinskog regiona potpisan je još 2005. „Lokalna samouprava je procenila da je sada pravi momenat za obnavljanje ove saradnje, za potpisivanje novog protokola o saradnji kako bismo udahnuli novu energiju tom sporazumu. Jedan od ciljeva posete je uspostavljanje privredne saradnje i tim povodom smo organizovali sastanak ruske delegacije sa bečejskim privrednicima. U vezi privredne saradnje napomenuo bih postojanje režima slobodne trgovine između Srbije i Rusije, a to je nešto što preduzeća iz Bečeja treba i moraju daleko više da koriste. Uspostavljanje i intenziviranje ove vrste saradnje se ne suprotstavlja našim naporima na državnom nivou u približavanju Evropskoj uniji, štaviše to jedno drugo podržava. Evropsko partnerstvo može da se proširi učešćem zapadnih kompanija na našem tržištu. Sa jedne strane Srbija je potpisnik CEFTA sporazuma koji otvara bescarinski pristup potencijalnom tržištu od oko 50 miliona potrošača, a sa druge strane imamo rusko tržište i blizu 150 miliona potencijalnih potrošača. To su činjenice koje moramo uvažiti i koje moramo iskoristiti na najbolji mogući način. Srbija je jedina zemlja van zajednice nezavisnih država koja ima ovakav sporazum i smatramo da opština Bečej u saradnji sa Istrinskim regionom može da iznađe interese na više nivoa, kroz privredu, poljoprivredu, kulturu, sport, turizam… Sa našim potencijalima možemo da ponudimo nešto što bi donekle zadovoljilo potrebe Istrinskog regiona, ali svoj interes tu može da pronađe celokupan Južnobački okrug i da preko opštine Bečej uspostavi saradnju sa Istrinskim regionom. Sastanku sa bečejskim privrednicima prisustvovali su i predstavnici Regionalne privredne komore Novi Sad koja obuhvata Južnobački region“, rekao je Radojević. Prema njegovim rečima, poseta ruske delegacije dobija još više na značaju, jer se desila uoči obeležavanja Dana oslobođenja Bečeja i borbe protiv fašizma, što predstavlja jaku sponu između Srbije i Rusije. Irina Borisovna Julinceva, zamenica načelnice Istrinskog okruga, izrazila je zadovoljstvo što je delegacija pozvana da prisustvuje obeležavanju Dana oslobođenja Bečeja i svim građanima je čestitala praznik, a u vezi sporazuma je rekla: „On jeste potpisan 2005, ali zbog nepoznatog razloga naša veza je bila prekinuta. Mi se nadamo da ćemo sa novom vlašću ponovo uspostaviti kontakt i nadam se da će saradnja biti uspešna“.
Zamenica predsednika opštine Tamara Ivanišević je rekla da su na sastanku ruske delegacije i bečejskih privrednika bili predstavnici PIK-a „Bečej“, Sojaproteina, Vojvodina agrara, „Fit FS“, Bečejprometa, novog preduzeća u Bečeju, francuske firme Kivonj i Asocijacije malih i srednjih preduzeća iz Novog Sada. „Smatramo da je sastanak bio izuzetno uspešan. Bili su prisutni najznačajniji privrednici iz Bečeja koji su zainteresovani da svoje proizvode izvoze u Rusiju. Neke od ovih firmi već duži niz godina izvoze u Rusiju, ali su zainteresovani da prošire plasman robe. Smatrali smo da je zadatak lokalne samouprave da obnavljanjem sporazuma o saradnji, pored kulture, razmene đaka, saradnje u oblasti sporta, pokuša nešto da uradi i na planu privrednog povezivanja“, rekla je Ivanišević. O sporazumu iz 2005. ona je rekla: „Protokol o saradnji nije zaživeo iz nama nepoznatih razloga. Da bi Istrinski okrug zvanično bio bratska oblast postoje zakonom predviđeni koraci, to je Skupštinska odluka, registracija kod Vlade Republike Srbije i uvođenje u Registar bratskih gradova kod Ministarstva za državnu i lokalnu samoupravu, taj deo nije urađen i zato ćemo mi obnoviti sporazum i sprovesti kompletnu zakonsku proceduru“.
Istrinski okrug sastoji se od dva grada, Istre i Dedovska, jednog naselja i jedanaest sela. Na teritoriji regiona živi 120.000 stanovnika.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *