Šampionat sveta u rijeci: Zavarko – Ernješi zlatni tandem

Šampionat sveta u rijeci: Zavarko – Ernješi  zlatni tandemtrg_fontane

Bečejac Vilmoš Zavarko i Novobečejac Robert Ernješi u poslednjih desetak dana ostvarili su sjajne rezultate.

Posle dobijanja Majske nagrade Sportskog saveza Srbije (Zavarko) i osvajanja zlata na Svetskom kupu (Ernješi), mladi kuglaši reprezentacije Srbije su „zaseli“ i na tron na Prvenstvu sveta za juniore koje je održano prošle nedelje u Rijeci. I to u dve konkurencije.
U ekipnom takmičenju selekcija Srbije je sa 3.607 oborenih čunjeva bila prva ispred Nemačke (3.576) i Slovačke (3.555), a Ernješi i Zavarko su bili perjanice u finalu (627, odnosno 619 „drva“).
Nisu se najbolji juniori sveta zaustavili samo na ekipnom zlatu. Zavarko i Ernješi osvojili su najsjajnije odličje i u disciplini tandem, a u finalu su pobedili Aleksandra Milinkovića i Miloša Simijonovića. Bronze su pripale Hrvatskoj i Nemačkoj.
Finale muškog tandema proteklo je u kamernoj atmosferi dvorane u Rijeci. Prvi set dobili su Zavarko i Ernješi rezultatom 144:136, a drugi Milinković i Simijonović sa 151:32. Odlučile su „zlatne kugle“, a šampioni su odigrali šampionski – Zavarko devet, Ernješi osam, a na drugoj strani Milinković šest, Simijonović pet (17:11).
– Iako sam osvojio dve zlatne medalje, nisam zadovoljan kako sam odradio ovo prvenstvo, poslednje juniorsko u svojoj karijeri. Želeo sam da osvojim pet zlata, imao sam šanse za to, ali sam u sprintu napravio nekoliko „kikseva“ i sve je otišlo u nepovrat – rekao je Zavarko.

Šampionski sastav

U konkurenciji 17 ekipa, muška juniorska reprezentacija Srbije u sastavu Zavarko, Ernješi, Simijanović, Simonović, Popov i Milanković, uz rezerve Mesaroša i Vlajkova, bila je prva. Rezultat od 3.607 oborenih čunjeva je drugi ostvareni skor u istoriji, posle rekorda Nemačke iz Bolcana (Italija) od 3.709 „drva“.

Mladi Novobečejac je blistao od sreće posle titule u tandemu:
– Poslednjih deset dana čini mi se da sanjam. Posle zlata na Svetskom kupu, osvojio sam još dva najsjajnija odličja na Svetskom prvenstvu i malo je reći da sam zadovoljan. Tokom takmičenja smo imali i malih kriza, ali nije bilo predaje i malodušnosti. Učinili smo sve da se ovo prvenstvo pamti, jer je jedna zemlja osvojila i zlato i srebro u tandemu – rekao je za Sportski žurnal Ernješi.
Ženski deo reprezentacije Srbije nije ni izbliza bio uspešan kao muški. Osvojena je samo jedna medalja, Jelena Petrović je bila bronzana u disciplini sprint. Za reprezentaciju su nastupale i Novobečejke Livia Santo i Biljana Vujackov.
U ukupnom poretku selekcija Srbije je zauzela drugo mesto po broju osvojenih medalja (2-1-1), iza reprezentacije Nemačke (2-1-2), a ispred ekipe Austrije (2-0-0).