Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Silađi deveti na svetu: Kina, Kina, pa Poljska

Silađi deveti na svetu: Kina, Kina, pa Poljskatrg_fontane

Reprezentativci Srbije u plivanju, Čaba Silađi, Ivan Lenđer i Velimir Stjepanović, učestvovali su na Svetskom prvenstvu u plivanju u malim bazenima koje je održano od 15. do 19. decembra 2010. godine u Dubaiju.

I pored relativnog neuspeha i izostanka plasmana u finale, Čaba Silađi je ostvario odlične rezultate, pošto ga je samo četiri stotinke delilo od svetskog finala. Inače ovo je najbolji plasman Čabe Silađija na svetskim prvenstvima ikada. Podsećanja radi, na prethodnom prvenstvu prošle godine u Rimu, Čaba je bio dvanaesti.
Pored svih njegovih obaveza i vremenski kratkog odmora, ipak smo uspeli da dođemo do bečejskog olimpijca i da čujemo njegove utiske sa Svetskog prvenstva u Dubaiju.
– Ovo je bilo moje prvo svetsko prvenstvo u malim bazenima i ujedno prvenstvo na kojem još nisam učestvovao. Što se tiče samog prvenstva, mislim da su na njemu nastupili skoro svi moji konkurenti, tako da sam stekao kompletnu sliku o rivalima u naredne dve do tri godine. U Dubaiju nas je bilo trojica predstavnika Srbije. Osim mene plivali su i Velimir Stjepanović koji ima 17 godina i koji živi i trenira u Dubaiju, a pored njega tamo je bio i Ivan Lenđer, a što se mog učinka tiče, mislim da se sve zna, kako je počelo, krenulo i kako se završilo.

Iz novina i televizijskih emisija smo dobili informacije da si bio diskvalifikovan, međutim, razlozi nigde nisu mogli da se nađu i pročitaju.

– Na 100 metara sam bio diskvalifikovan, kada su sudije navele kao razlog da je udaren „delfin kik“ posle trećeg okreta, što niti mogu, niti želim da komentarišem, jer ja radim isti okret od kada sam počeo da plivam, tako da stvarno ne znam šta su sudije videle, a osim toga većina prsaša je bila diskvalifikovana, kao osvajač trećeg mesta i bronzane medalje na 50 metara prsno, da bi do kraja celokupnog prvenstva čak četiri prsaša bilo diskvalifikovano. Da li su to neki novi kriterijumi ili pravila, još se ne zna, međutim, ja sam isto tako pravio okret i na 50 metara, a nisu me diskvalifikovali, tako da to sve implicira da nedostaje neka standardizacija kriterijuma u prsnom plivanju. Sama trka na 100 metara je bila veoma loša, nije mi ni smetalo to toliko što sam bio diskvalifikovan, već samo plivanje tih 100 metara. Sreća je što sam imao pauzu od tri dana između plivanja na 100 i 50 metara. Taj kratki predah od par dana mi je dosta pomogao, pa sam na toj pedesetici ostvario vrlo dobre rezultate i u samim kvalifikacijama, pošto sam uspeo da ispunim cilj i da isplivam ispod 27 sekundi u kvalifikacijama, što mi je donelo 12. mesto, dok je polufinale neka druga priča, jer se razlikovalo po mnogim stvarima od prethodnih trka. Isplivavanje je bilo u poslepodnevnim časovima, drugačija atmosfera, buka, međutim, i dodatna motivacija, što mi je pomoglo da popravim rezultat za 16 stotinki, da bi mi na kraju konačno vreme bilo 26,75 i osvojio sam deveto mesto. Delilo me je samo četiri stotinke od finala. Činjenica da su me samo četiri stotinke delile od finala malo baca senku na ostvareno, ali i pored svega mislim da je to lep plasman i dobar rezultat.

Ima li odmora nakon ovih putovanja i takmičenja?

– Pauza je trajala do ove nedelje, da bih sada otpočeo aktivan odmor – lagana teretana i lagano plivanje od po 4-5 kilometara, tri do četiri puta nedeljno – a već nakon Nove godine, tačnije od 3. januara, krećem sa treninzima u Novom Sadu.

Kakvi su dalji planovi?

– U sledećoj godini nemamo ništa veoma bitno do leta, tek u julu, od 16. do 31, ćemo plivati Svetski šampionat u Šangaju, gde su realne šanse da isplivamo norme, jer mi plivači smo u formi jednom do dva puta godišnje, tako da tu formu ipak treba sačuvati i ostvariti je za što bolju olimpijsku normu. Na primer, u martu ili novembru ne bismo nikako mogli da ostvarimo tako dobre i kvalitetne rezultate. Postoji i opcija da se ode na Univerzijadu u Kini od 13. do 23. avgusta, da bismo na samom kraju godine, u decembru, imali klasično Evropsko prvenstvo u malim bazenima u Poljskoj.
Planova mnogo, takmičenja velika, putovanja daleka … Drž’ se Čaba.

Vukašin Ljubojev

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *