Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Tribina protiv nasilja nad ženama: Sigurna kuća svake žene treba da bude njen dom

Tribina protiv nasilja nad ženama: Sigurna kuća svake žene treba da bude njen domtrg_fontane

Kampanja „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ počela je 25. novembra – taj dan su Ujedinjene nacije proglasile Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama – i traje do 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava.

Tim povodom će danas, 9. decembra, s početkom u 18 časova u velikoj sali Skupštine opštine opštinski ogranak Foruma žena Demokratske stranke u Bečeju organizovati tribinu na kojoj će govoriti Đenđi Seleši, predsednica pokrajinskog odbora i Jelena Brankov-Čerevicki, predsednica opštinskog Foruma žena stranke, saopšteno je na konferenciji za novinare u utorak.
„O ovoj temi će se govoriti iz različitih aspekata, prvo o tome šta je nasilje nad ženama, kako se ono manifestuje i koji su načini na koje bi se eventualno moglo suzbiti i boriti protiv toga. Nasilje u porodici, pre svega nad ženama, je najčešći oblik kršenja ljudskih prava u Evropi i ono je prisutno u svim slojevima društva kao izraz nejednake raspodele moći između žena i muškaraca i neravnopravnosti polova. Zato je važno istaći da se u našem društvu i našoj državi sve više govori o tome, da se ravnopravnost polova institucionalizuje, da postoji niz propisa koji se bave tom temom, da postoji neka institucionalna podrška ženama u borbi protiv nasilja i sve više se otvaraju sigurne kuće u Srbiji. Međutim, suština je u tome što bi sigurna kuća svake žene trebala da bude njena kuća. Nasilje nad ženama je raznoliko, najevidentnije je fizičko, ali može da bude i ekonomsko. Upravo slogan ovogodišnje kampanje ’Nisi sama’, baziran je na ekonomskom osnaživanju žena, jer se računa da će ona, ako je ekonomski samostalna, lakše da se uhvati u koštac sa tim problemom“, rekla je Jelena Brankov-Čerevicki.
Na tribini će biti prikazan i dokumentarni film Antoena Katina i Pavela Kostromanova „Majka“.
Brankov-Čerevicki se osvrnula na to da je pre dve godine donet Zakon o ravnopravnosti polova koji je lokalnim samoupravama naložio organizovanje mehanizma koji bi uspostavio politiku jednakih mogućnosti za sve. Pre mesec dana u lokalnoj samoupravi Bečeja formirana je Komisija za unapređenje rodne ravnopravnosti, čiji je Brankov-Čerevicki član, pored nje su u komisiji Erna Kiš Česak, Marijana Đaković, Pal Šandor, Aniko Mandić, Elvira Kočiš i Eržebet Ferenc.
„Suština rada komisije je da na nivou opštine stvara političku klimu jednakih mogućnosti i da se žene osposobljavaju za učešće u javnom i političkom životu, jer smatramo da će se tako svet promeniti“, rekla je Brankov-Čerevicki i dodala da će komisija da uradi istraživanje i rodnu statistiku, na osnovu koje će moći da se planiraju dalji koraci ka uspostavljanju rodne ravnopravnosti u opštini Bečej.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *