Uspesi plivača PK Bečej i PK Svim star: Plivači su ambasadori opštine

Uspesi plivača PK Bečej i PK Svim star: Plivači su ambasadori opštinetrg_fontane

Leto je vreme kada lokalnom sportskom scenom „caruju“ vodeni sportovi, a svake godine uspesima nas po pravilu obraduju plivači i kajakaši.

Tako je bilo i ove godine. Kajakaši su prošle nedelje osvojili Ligu mini-kajaka Srbije, a plivači PK Bečej i PK Svim star su osvojili mnoštvo medalja na prvenstvima Srbije i prvenstvima Vojvodine, kao i na mitinzima raznih nivoa kvaliteta.

Šinkovič osvojio tri medalje

Na bazenu OSC „Mladost“ je prošlog vikenda održano Prvenstvo Srbije za kadete i juniore uz učešće preko 170 plivača iz 25 klubova. PK Bečej je kao tehnički organizator ovog prvenstva nastupio sa šest takmičara koji su osvojili četiri medalje. Najuspešniji je bio Šebešćen Šinkovič koji je u juniorskoj konkurenciji osvojio tri medalje. Srebrnu je zaslužio u trci na 200 metara leđno, a bronzane na 400 metara kraul i 100 metara leđno. Odličje za treće mesto osvojio je i Tamaš Farkaš (1.500 m kraul), a „tragičarka“ prvenstva je bila Biljana Božić koja je u tri discipline na cilj stigla četvrta (50 i 100 m prsno, 50 m kraul).

Dve bronze za Jelenu Ječanski

Prvenstvo Srbije za mlađe pionire održano je u Kruševcu (17. i 18. jul). Na najjačem takmičenju u zemlji za najmlađe kategorije učestvovalo je 180 plivača iz 25 klubova među kojima je bilo i troje članova PK Svim star. Bečejci su osvojili dve bronzane medalje, a obe su pripale Jeleni Ječanski. Ona je na cilj stigla treća u trkama na 200 i 1.000 metara leđno.

Prvenstvo Vojvodine

Početkom jula u Subotici su održana dva kola (treće i četvrto) Prvenstva Vojvodine za sve uzrasne kategorije (prva dva su održana zimus) na kojem su učestvovala oba bečejska kluba. Na pokrajinskom prvenstvu je nastupilo 407 plivača iz 19 klubova.
Takmičari PK Bečej napravili su u Subotici odličan rezultat, osvojivši ukupno 26 medalja (4-9-13). PK Bečej je u juniorskoj konkurenciji zauzeo treće mesto za šta je nagrađen prelaznim peharom, a u generalnom plasmanu osvojio je osmo mesto, tako da će se naredne sezone takmičiti u Prvoj ligi plivača (osam klubova). Medalje su u dva kola u Subotici osvajali Aron Šinkovič (pionir), Tamaš Farkaš i Sebastijan Sabo (kadeti), Biljana Božić, Šebešćen Šinkovič, Daniel Farkaš i Donald Fenjveši (juniori), kao i muška i ženska štafeta.
Plivači PK Svim star takmičili su se u Subotici samo u konkurenciji mlađih pionira. Jelena Ječanski, Jovana Đurić i Nikola Ratkov su osvojili osam medalja (po četiri srebrne i bronzane) i uz bodove koje je za tim osvojila Lenke Horvat, ekipno su zauzeli deveto mesto.

Marina Matić je šampionka

Bačka Topola je 17. i 18. jula bila domaćin najboljim plivačima Srbije u daljinskom plivanju na otvorenim vodama. Najveće iznenađenje Otvorenog prvenstva Srbije na pet i deset kilometara priredila je plivačica Bečeja Marina Matić koja je u ženskoj konkurenciji osvojila zlatne medalje u obe trke i titule apsolutne prvakinje države. Još petoro plivača Bečeja okitilo
se medaljama. Sebastijan Sabo je na cilj u trci na 10 kilometara stigao drugi, dok je na duplo kraćoj deonici osvojio bronzanu medalju. Aron Šinkovič je bio drugi na 3 kilometra, dok je na deonici iste dužine Kristina Kokot na cilj stigla treća. Najmlađi plivači, Karolina Tot Hasnoši i Nemanja Marković osvojili su srebrne medalje na deonici dužine 200 metara.
Plivači Bečeja bili su dobri i na Međunarodnom takmičenju „Hewlett-Packard Zagreb Open 2010“. Janoš Demeter je u konkurenciji mlađih veterana osvojio srebrnu medalju isplivavši stazu od pet kilometara za 1:11,56, a Sebastijan Sabo je u konkurenciji kadeta bio treći (1:05,23). U apsolutnoj kategoriji Sabo je bio deseti, a Demeter 18. Čongor Tot Hasnoši (’96) je završio na 34. mestu, a Laslo Horvat (’61) je bio 52. U ženskoj konkurenciji Bojana Dedić je na cilj stigla sedma, u vremenu 1:25,01.