musicloverparadise.com

Becejski mozaik

Aktuelno

Društvo za borbu protiv šećerne bolesti: „Zdravlju u susret“ – 26. aprila u Bečeju

Društvo za borbu protiv šećerne bolesti opštine Bečej 12. aprila održalo je redovnu godišnju skupštinu u velikoj sali Skupštine opštine, koja je, kao i obično, započela minutom ćutanja i na taj način odata je pošta svima onima koji su u toku prethodne godine izgubili život zbog ove podmukle bolesti.

Naravno, pre samog početka skupštine, prisutni su mogli da izmere nivo šećera u krvi.
„Tokom 2017. godine broj članova našeg Društva je povećan za 38, te sada imamo 338 članova, a u našoj opštini ima nešto više od 3.600 evidentiranih osoba obolelih od dijabetesa, što je oko 12 odsto ukupnog stanovništva. Međutim, pretpostavlja se da ima još toliko onih koji ne znaju da boluju od nje i upravo iz tog razloga veoma su bitne akcije koje naše Društvo organizuje, kako bi se putem edukacija, pregleda i saveta što više ljudi upoznalo sa ovim problemom, kako bi otkrili što više onih koji su bolesni i kako bi ti ljudi na vreme počeli da se leče. Šećerna bolest je, u stvari, jedno stanje ukoliko se kontroliše i ako se vodi računa o njoj, najgore je ne znati za nju i zato se kaže da je šećerna bolest tihi ubica“, istakao je predsednik Društva za borbu protiv šećerne bolesti opštine Bečej Radoslav Ivanović.
U toku godine Društvo organizuje niz akcija merenja nivoa šećera u krvi, koje njihovi aktivisti sprovode u naseljenim mestima opštine. Obično se radi pijačnim danima, pri čemu se izvrši od 120 do 180 merenja i već je sigurno da je to postala tradicionalna praksa, a prva sledeća akcija pod nazivom „Zdravlju u susret“ biće održana 26. aprila u Bečeju.
Istog dana biće organizovani i četvrti Međunarodni rekreativno-sportski susreti obolelih od dijabetesa. Očekuju se gosti iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, kao i mnogih mesta u Vojvodini. Tokom prepodneva planirano je da se sportski deo organizuje u Osnovnoj školi „Zdravko Gložanski“, potom bi sledio obilazak kulturno-istorijskih znamenitosti Bečeja, a nakon toga druženje u dvorcu Fantast.
Predsednik Društva Radoslav Ivanović podneo je prisutnima izveštaj o radu u 2017. godini, kao i finansijske pokazatelje poslovanja. Upoznao je i sve sa planom i programom rada u 2018. godini, detaljno, po aktivnostima, koje su bile iskazane pojedinačno, mesečno i zbirno, kao i finansijske pokazatelje, koji su prihvaćeni jednoglasno.
Nakon radnog dela skupštine Erne Lazar održao je predavanje „Veštine upravljanja novcem“. Iako na prvi pogled ova tema ima više ekonomski nego zdravstveni karakter, predavač je prisutnima predstavio kako, koliko i na koji način novac utiče na zdravlje svih nas.

B.S.

Rate this item
(0 votes)
back to top