Svetsko prvenstvo u Budimpešti: Bečejci u svetskoj eliti

Svetsko prvenstvo u Budimpešti: Bečejci u svetskoj elititrg_fontane

Na Svetskom prvenstvu u vodenim sportovima, koje se održava u Mađarskoj od 14. do 30. jula, u sastavu naše reprezentacije u plivanju na otvorenim vodama, na jezeru Balaton je troje Bečejaca: Tamaš Farkaš, Jelena Ječanski i Bence Balzam. Oni su nastupili  u trkama na 5 i 10 kilometara.

Jelena Ječanski je u nedelju debitovala na Svetskom prvenstvu i na deonici od 10 kilometara zauzela 51. mesto u vremenu 2:16:10.6. Pobedila je  Aurelie Muller iz Francuske (2:00:13.7), druga je bila Samantha Arevalo  iz Ekvadora (2:00:17.0), a treće mesto su podelile Arianna Bridi  iz Italije (2:00:17.2)  i Ana Marcela  Cunha iz Brazila (2:00:17.2).
Jelena je popravila svoje vreme na ovoj distanci za 44 sekunde u odnosu na prošlu godinu na istom mestu, kada je plivala svetski kup. Treba napomenuti i to da je ona još juniorka ove i sledeće godine u plivanju na otvorenim vodama i sigurno ima potencijal, a to je pokazala i u početku trke kada je bila vrlo dobro plasirana.
Jelena Ječanski je u sredu na Balatonu u konkurenciji 60 takmičarki nastupila i u trci na 5 kilometara i osvojila 44. mesto u vremenu 1:04:31.3, sa zaostatkom od +5:24.3 u odnosu na pobednicu Amerikanku Ashley Twichell (59:07.0), druga je bila Aurelie Muller iz Francuske (59:10.5) i treće mesto osvojila je Ana Marcela  Cunha iz Brazila (59:11.4).
Tamaš Farkaš je u svetskoj eliti u finalnoj trci na 10 kilometara u konkurenciji 65 plivača zauzeo 36. mesto. Njegovo vreme je bilo 1:54:34,00, sa zaostatkom za prvoplasiranim 2:35,50, a Bence Balzam je zauzeo 51. mesto u vremenu 2:00:01,40, sa zaostatkom za prvoplasiranim 8:02,90. Ostvareni rezultati potvrđuju evidentan napredak obojice i sigurno je da će se postignutim plasmanom upisati u elitu svetskog OWS.
Prvo mesto i titulu svetskog šampiona osvojio je aktuelni olimpijski pobednik iz Brazila, Ferry Weertman iz Holandije  (1:51:58.5), drugi je bio Amerikanac Jordan Wilimovsky (1:51:58.6 ), inače svetski šampion iz Kazana 2015, a treće mesto osvojio je Marc-Antoine Oliver iz Francuske (1:51:59.2), pobednik trke na 5 kilometara aktuelnog Svetskog prvenstva.
U plivanju u bazenima Srbiju će predstavljati još jedan Bečejac, Čaba Silađi, koji će nastupiti u disciplinama 50 i 100 metara prsno.  U sastavu naše selekcije su još Velimir Stjepanović, Anja Crevar, Ivan Lenđer, Sebastian Sabo, Stefan Šorak, Uroš Nikolić, Vuk Čelić i Andrej Barna.