Marš solidarnosti, koji je u nedelju u Parizu okupio oko 1,6 miliona ljudi protekao je bez većih incidenata, saopštila je francuska policija.
Ministarstvo unutrašnjih poslova navelo je ranije da je u marševima protiv ekstremizma širom Francuske, učestvovalo najmanje 3,7 miliona ljudi, ocenivši da je masovnost ovih skupova bez presedana.
Pored Pariza, još oko 2,5 miliona ljudi, učestvovalo je u marševima širom Francuske, odajući poštu ubijenima u nekoliko napada islamističkih ekstremista, koji su počeli upadom u redakciju satiričnog nedeljnika Šarli Ebdo.
Skup u Parizu okupio je i svetske vođe, uključujući i nepomirljive neprijatelje, koji su ovom prilikom, rame uz rame, predvodili građane.
Uz francuskog predsednika Fransoa Olanda hodali su nemačka kancelarka Angela Merkel i britanski premijer Dejvid Kameron, a palestinski i izraelski lideri, Mahmud Abas i Benjamin Netanijahu, ipak su išli razdvojeni.
U maršu su, između ostalih, učestvovali i ukrajinski predsednik Petro Porošenko i šef ruske diplomatije Sergej Lavrov, čije su zemlje u sporu zbog ukrajinske krize.
Marš se održao uz izuzetno jake mere bezbednosti – kako navode mediji, učesnike skupa obezbeđivalo je 5.000 pripadnika policije i vojske, a na krovovima zgrada duž maršrute bili su raspoređeni snajperisti.
Učesnici marša su na početku minutom ćutanja odali poštu žrtvama terorističkog napada u kojem je ubijeno 17 ljudi, a zatim poveli građane, okupljene na Trgu Republike, u šetnju, a iz mase se orilo „Šarli, Šarli”.
Među učesnicima su bili i šef srpske diplomatije i predsedavajući OEBS Ivica Dačić i predsednica Narodne skupštine Srbije Maja Gojković.
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, koji je predvodio delegaciju Srbije na maršu protiv terorizma u Parizu poručio je da je naša zemlja izrazila solidarnost sa francuskim narodom i pokazala pripadnost koaliciji za borbu protiv terorizma.
„Atmosfera je bila impresivna. Cela Francuska je bila na ulicama, nezavisno od boje kože i nezavisno od političke pripadnosti. Francuska se ujedinila u otporu prema teroru”, naveo je Dačić.
On je istakao da su građani na svakom koraku aplaudirali, mahali zastavama i skandirali „Šarli Ebdo”.
„Za nas, koji smo došli sa strane, to je bilo najupečatljivije”, rekao je Dačić i dodao da su pored više od million građana skupu prisustvovali lideri evropskih i drugih država, kao i najviši zvaničnici EU.
Oland je uoči marša izjavio da je Pariz „danas prestonica sveta” i da će „cela zemlja ustati”.
Britanski premijer Dejvid Kameron je izjavio da će ekstremističko nasilje dugo ostati pretnja.
„Mi u Britaniji smo suočeni sa veoma sličnom pretnjom, pretnjom fanatičnog ekstremizma…To je pretnja koja je sa nama već niz godina i verujem da će ostati sa nama još dugo”, rekao je Kameron za britansku televiziju, prenosi AFP.
On je dodao da se Britanija mora suočiti sa tom pretnjom „na svaki način”, kao i da je od ključnog značaja da se prouče krvavi događaji u Francuskoj kako bi se iz njih učilo.
Američki državni sekretar Džon Keri poručio je iz Nju Delhija da nikakav teroristički akt neće zaustaviti „marš slobode” i izrazio solidarnost sa francuskim narodom posle islamističkog napada.
„Zajedno smo sa francuskim narodom na maršu u čast žrtava ubilačkog napada na sedište Šarli Ebdoa u Parizu”, rekao je Keri.
Italijanski premijer Mateo Renci je, učestvujući u maršu, obećao da će Evropa „pobediti izazov protiv terorizma”.
„Mi smo svi Francuzi danas”, dodao je Renci, prenosi AFP.
Predstavnica za slobodu medija OEBS Dunja Mijatović, koja je takođe učestvovala u maršu protiv terorizma u Parizu, poručila je da su napadi u Parizu bili direktni napadi na osnove demokratije.
„Nasilje ne sme nikada biti prihvaćeno”, poručila je ona u saopštenju tim povodom.
Skupovi u znak podrške borbi protiv terorizma i podrške Francuskoj održani su i u Londonu, Beču, Briselu, kao i u Njujorku.
(Izvor: AP i Tanjug)
Novi broj rasprodat
Na naslovnoj strani prvog izdanja francuskog satiričnog lista Šarli Ebdo od napada na redakciju tog sedmičnika u sredu je objavljena karikatura poslanika Muhameda koji plače držeći natpis „Je suis Charlie” (Ja sam Šarli), iznad kojeg piše: „Sve je oprošteno!”
Broj Šarli Ebdoa, prvi od kada je na redakciju tog francuskog satiričnog nedeljnika izvršen teroristički napad, rasprodat je u centru Pariza još ujutro. Štampan je u mnogo većem tiražu nego ranije. Umesto uobičajenih 60.000, štampana su najpre tri, a onda još dva miliona primeraka, prenosi Beta.
„Ovo je neverovatno. Kada sam otvorila, ispred kioska je bio red od 60 do 70 ljudi. Nikad to nisam videla – 450 primeraka rasprodato je za 15 minuta”, rekla je agenciji Frans pres vlasnica jednog pariskog kioska.
Novi broj lista od petka su radili preživeli članovi redakcije u prostorijama Liberationa, na pozajmljenoj opremi jer je njihove prostorije, natopljene krvlju novinara, zapečatila policija, a ulaz je prekriven cvećem, olovkama i svećama u spomen na mrtve.
Tri miliona primeraka „izdanja preživelih” je dostupno u 25 zemalja, na 16 jezika, preneo je Frans pres.