Deset godina od smrti bivšeg predsednika Srbije i Jugoslavije, haškog optuženika Slobodana Miloševića navršilo se 11. marta.
Milošević je bio lider SPS-a, dvaput predsednik Srbije, i predsednik SR Jugoslavije. Desetogodišnja Miloševićeva vladavina završena je 2000. godine pobedom kandidata udružene Demokratske opozicije Srbije (DOS) Vojislava Koštunice na izborima za predsednika SRJ. Uhapšen je 1. aprila 2001. zbog zloupotrebe službenog položaja, nepunih šest meseci pošto je okončana njegova vladavina. Na osnovu Uredbe Vlade Srbije, Milošević je Tribunalu izručen 28. juna 2001. godine, tačno 12 godina posle govora na Gazimestanu.
Milošević je umro od infarkta u pritvoru Tribunala u Hagu, tokom suđenja za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti na Kosovu i u Hrvatskoj, i za genocid u Bosni i Hercegovini.
Pošto gradske i državne vlasti nisu dale dozvole koje su tražili porodica i visoki funkcioneri SPS-a da se Milošević sahrani u Beogradu uz državne počasti, sahranjen je u dvorištu porodične kuće supruge Mirjane Marković u Požarevcu.
Posle višečasovnog oproštaja i govora u Beogradu i Požarevcu, sahrana je obavljena u sumrak. Sahrani koja je protekla bez verskog obreda, nije prisustvovao niko od članova najuže porodice, jer, kako su naveli, nisu dobili dovoljne garancije za svoju bezbednost.
Među građanima koji su otišli u Požarevac da polože cveće na grob bivšeg predsednika SR Jugoslavije Slobodana Miloševića povodom desetogodišnjice njegove smrti bili su počasni predsednik SPS-a Milutin Mrkonjić, advokat Toma Fila, nekadašnji potpredsednik vlade SRJ Nikola Šainović, ministar Aleksandar Vulin i lider radikala Vojislav Šešelj.
Mrkonjić je rekao da je na grob Miloševića „došao kao prijatelj”, a da mu niko iz SPS-a neće zameriti što je tu. Lider SRS-a Vojislav Šešelj rekao je da je Milošević ubijen u Haškom tribunalu, jer nisu mogli da ga pobede. Ministar Vulin je kazao da je prošlo deset godina od smrti Miloševića, što možda nije dovoljno vremena da istorija da konačni sud o nekome, ili o vremenu u kojem je živeo, ali da je više nego dovoljno da se laži koje su o njemu govorili i na osnovu kojih je rušen, zauvek rasprše.
Miloševićeva supruga Mirjana Marković napustila je zemlju 23. februara 2003, a sin Marko je otišao odmah pošto je Milošević 5. oktobra 2000. bio prinuđen da prizna poraz na izborima za predsednika SR Jugoslavije. Oboje danas žive u Rusiji, a kćerka Marija u Crnoj Gori.
Mirjani Marković se sudi u odsustvu zbog zloupotrebe službenog položaja i za njom je raspisana poternica.
Poternica je bila raspisana i za Markom Miloševićem, kome se, takođe, u odsustvu sudilo u Požarevcu po tužbi trojice „otporaša“, ali je u međuvremenu oslobođen svih optužbi zbog apsolutne zastarelosti.
B.M.