Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

7. novembar: Dan Vatrogasno-spasilačkih jedinica

7. novembar: Dan Vatrogasno-spasilačkih jedinicatrg_fontane

Povodom obeležavanja Dana Vatrogasno-spasilačkih jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, Sektora za vanredne situacije, u Bečeju je 7. novembra u gradskoj kući organizovana konferencija za novinare, kojoj su prisustvovali predsednik opštine Vuk Radojević, komandir područno Vatrogasno-spasilačke jedinice Bečej (PVSJ) Zoltan Peter, predsednik Opštinskog vatrogasnog saveza (OVS) Jožef F. Varga, načelnik Opštinskog štaba za vanredne situacije Čedomir Aleksić i rukovodilac Centra za obaveštavanje i za poslove odbrambenih priprema Milorad Bursać.

Milorad Bursać podsetio je prisutne da se začetkom prvog organizovanog vatrogastva u Srbiji smatra 7. novembar 1834. godine, kada je ministar unutrašnjih poslova Đorđe Protić, na zahtev knjaza Miloša Obrenovića, sačinio i potpisao uredbu o gašenju požara.
Predsednik opštine Vuk Radojević je pripadnicima vatrogasnih jedinica čestitao praznik i istakao da „sve aktivnosti koje Vatrogasno-spasilačka jedinica u Bečeju u saradnji sa Dobrovoljnim vatrogasnim društvom preduzimaju gotovo svakodnevno, zaslužuju svaku vrstu poštovanja, imajući u vidu da je reč o humanom i odgovornom poslu“. On je napomenuo da je Vatrogasno-spasilačka jedinica nedavno, nakon sedam godina, dobila nove uniforme koje su joj neophodne u obavljanju zadataka i rekao da će lokalna samouprava nastojati da omogući da se jedinica opremi savremenom i modernom opremom za intervencije, a zatražio je i da Vatrogasno-spasilačka jedinica i Dobrovoljno vatrogasno društvo učestvuju na konkursima lokalne samouprave.
Od početka godine Vatrogasno-spasilačka jedinica je imala 99 intervencija na teritoriji opštine Bečej, saopštio je komandir Zoltan Peter. Od toga je bilo 78 gašenja požara, 14 tehničke intervencije, tri tehničke intervencije u saobraćaju, dve usluge građanima i po jedna intervencija zbog eksplozivne naprave i ispumpavanja vode. „Uglavnom se radilo o požarima manjeg i srednjeg obima, 22 puta smo imali intervenciju gašenja požara na kućama, akcije su bile uspešne i kuće su spasene, ali je u jednom požaru, nažalost, stradala jedna osoba. Šest puta smo gasili zapaljene automobile, intervenisali smo prilikom požara na farmi pilića na Topolskom putu i jednom smo intervenisali u zgradi opštine gde smo iz podruma izvlačili vodu. U saobraćajnoj nesreći u kojoj je automobil sleteo u kanal, a vozač i suvozač ostali zarobljeni u vozilu, sečenjem metala smo uspeli da ih spasemo. Spasili smo i poljoprivrednika čije ruke je ’uhvatio’ berač kukuruza. Nažalost, u intervencijama smo imali i poginula lica, iz Tise kod brane bečejski vatrogasci su izvukli telo utopljenika, a na Srbobranskom putu iz smrskanog automobila izvukli su vozača koji je podlegao povredama“, rekao je Peter.
Nakon konferencije za novinare predsednik opštine i novinari su obišli vatrogasnu stanicu u Bečeju.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *