Prema informacijama dobijenim iz Direkcije za izgradnju opštine Bečej, u toku su aktivnosti u vezi sa postupkom legalizacije bespravno izgrađenih objekata u okviru kojih se građanima pružaju razne povoljnosti.
Reč je o popustima koji se odnose na plaćanje naknade za uređenje građevinskog zemljišta, a koje građani u postupku legalizacije objekta treba da plate. Ti popusti važe samo za stambene objekte koji nisu izgrađeni u prvoj stambenoj zoni, u širem centru grada. Pored toga moraju biti zadovoljeni i sledeći uslovi: da je podnet zahtev za legalizaciju objekta koji je izgrađen do 11. septembra 2009. godine ili kupljen do 5. aprila 2011. godine, i da građani na taj način trajno rešavaju svoje stambeno pitanje, da podnosilac zahteva ili članovi njegovog domaćinstva (bračni drug, deca rođena u braku ili van braka, usvojena deca ili pastorčad koja žive sa podnosiocem zahteva u zajedničkom domaćinstvu) nemaju drugu nepokretnost u vlasništvu ili suvlasništvu na teritoriji opštine Bečej. Potrebno je priložiti i sledeću dokumentaciju: izjavu o članovima zajedničkog domaćinstva (od Mesne zajednice); uverenje o imovnom stanju za sve članove zajedničkog domaćinstva (izvod iz katastra); fotokopiju i original lične karte za sve članove zajedničkog domaćinstva. Ukoliko su ispunjeni svi navedeni uslovi, građani mogu ostvariti popusti od 99 posto za svakih 25 m² po članu porodičnog domaćinstva do 100 m² površine kuće ili stana, dok za sledećih 100 m² površine imaju pravo na 60 posto umanjenja od proračunate vrednosti. U slučaju da porodično domaćinstvo ima manje od četiri člana, umanjenje od 99 posto se primenjuje po članu porodičnog domaćinstva, a za ostatak do 100 m² naknada se umanjuje za 60 posto.
Aleksandar Tucić, stručni saradnik u Direkciji za izgradnju, povoljnosti je pojasnio kroz konkretne primere: „Za kuću koja ima 88 m2 i tri člana porodice koji ispunjavaju navedene uslove, prvobitni iznos koji je trebao da se plati je 80.700 dinara, a posle obračuna umanjenja od 99 posto taj iznos se sveo na 5.000 dinara. Ovo umanjenje se primenjuje po osnovu uredbe Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja. Na taj iznos od 5.000 dinara se može primeniti i opštinska odluka koja dozvoljava umanjenje od 20 posto ukoliko se građanin odluči za plaćanje iznosa u celosti, pa smo na ovom primeru stigli do 4.000 dinara ili drugim rečima do 20 puta manjeg iznosa od prvobitnog. Dakle, ako je reč o stambenom objektu od 100 m2 u kojem žive četiri člana porodice, ostvaruje se umanjenje od 99 posto, ukoliko je manje od četiri člana, onda se srazmerno i to pravo na 99 posto umanjuje, ali na razliku površine do 100 m2 se računa pravo od 60 posto popusta, ili ako je kuća, na primer, od 200 m2, to je maksimum koji ulazi u ove pogodnosti, i kad ima četiri člana porodice, na prvih 100 m2 se računa 99 posto umanjenje, a na drugih 100 m2, primenjuje se umanjenje od 60 posto, to je najekstremniji primer i najjednostavniji za razumevanje. Mogućnosti su izuzetno povoljne pa i ljudi koji u ovom momentu nemaju para, mogu da završe postupak legalizacije, a ove povoljnosti će se primenjivati do 30. juna 2012. godine.“
U bečejskoj opštini je podneto oko 3.700 zahteva za legalizaciju bespravno izgrađenih objekata i ti građani su, zahvaljujući ovim pogodnostima, privilegovani. I pored dobre volje za prihvatanje i razumevanje objašnjenja iz resornog ministarstva, da se ovim postupkom želi najzad završiti posao legalizacije, postavlja se pitanje kakvu poruku šalje država onima koji su prilikom izgradnje svojih objekata poštovali zakon i platili takse i ostale troškove bez ikakvih popusta i na vreme?
LJ.M.