Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Direkcija za izgradnju: Sanacija deponije u Botri

Direkcija za izgradnju: Sanacija deponije u Botritrg_fontane

Opštini Bečej odobreno je 25.646.000 dinara bespovratnih sredstava iz republičkog Fonda za zaštitu životne sredine za sanaciju deponije u Botri.

Na prošlonedeljnoj konferenciji za novinare u prostorijama Direkcije za izgradnju Zvonimir Stankov, direktor Direkcije, Dušan Jovanović, predsednik Skupštine opštine i Marko Đapić, stručni saradnik za upravljanje otpadom Opštinske uprave objasnili su kako je opština dobila novac za preko potrebnu sanaciju smetlišta. Rečeno je da je preduslov za dobijanje novca iz Fonda za zaštitu životne sredine bio izrada lokalnog i regionalnog plana upravljanja otpadom, za njihovu izradu su bili zaduženi Dušan Jovanović i Marko Đapić, a lokalni plan upravljanja otpadom završen je u zakonom predviđenom roku, do 23. marta 2010. godine. Potom se pristupilo i izradi regionalnog plana upravljanja otpadom, koji se sada nalazi u Pokrajinskom sekretarijatu za zaštitu životne sredine na dobijanju saglasnosti.
Dušan Jovanović je rekao da opštini Bečej preostaje potpisivanje komercijalnog ugovora između operatera koji sakuplja otpad na teritoriji opštine i sanitarne deponije u Kikindi i tada će biti završena procedura koja se tiče upravljanja otpadom. „Pored toga što smo zahvaljujući projektnoj dokumentaciji dobili 55 posto novca za sanaciju postojeće deponije u Botri, želimo da konkurišemo i za izgradnju transfer stanice za potrebe sekundarne selekcije otpada sa ciljem da količina krajnje deponovanog otpada za sanitarnu deponiju u Kikindi bude što manja, da bismo ekonomski prošli bolje“, rekao je Jovanović i dodao da je opštinskom odlukom upravljanje projektom, od izrade do njegove realizacije, povereno Direkciji za izgradnju (bivši Stankom).

Novac, gradovi i opštine

Opština Bečej je u decembru 2010. godine konkurisala kod Fonda za zaštitu životne za sanaciju deponije u Botri, a odgovor o dodeli novca dobijen je u aprilu. Na konkursu je „prošlo“ 17 gradova/ opština u Srbiji, među kojima su tri iz Vojvodine, od kojih samo Bečej nema status grada.

Projekat sanacije i rekultivacije deponije u Botri vredan je oko 46,5 miliona dinara, 55 posto sredstava je obezbeđeno iz Fonda za zaštitu životne sredine, a 45 posto treba da se obezbedi iz opštinskog budžeta. Što se tiče izgradnje transfer stanice, trebalo bi obezbediti preko 60 miliona dinara, međutim, rečeno je novinarima, komunalna firma Potisje tromesečno već radi merenja količine otpada koje dolazi na deponiju i na osnovu tih podataka će se uraditi dimenzionisanje transfer stanice i procena koliko je novca potrebno za njenu izgradnju. Predviđeno je da sanacija i rekultivacija deponije traje 26 meseci, ne računajući vreme potrebno za javnu nabavku za izbor izvođača radova i priprema za realizaciju projekta, a monitoring će sprovesti Ministarstvo za zaštitu životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja.
Prema rečima Zvonimira Stankova, u vrlo kratkom roku će se pristupiti potpisivanju ugovora, a zatim će biti raspisan tender, pa se početak radova očekuje krajem jeseni.
Marko Đapić je govorio o glavnom projektu sanacije deponije u Botri, koji čini tehnološki projekat, projekat uređenja, hidro-građevinskih radova, degazacije i rekultivacije. Đapić je rekao da je urađen i projekat drenaže, jer prilikom atmosferskih padavina voda koja se stvara na smetlištu zagađuje podzemne vode, te će se to sprečiti tako što će se ta voda drenažom odvoditi u posebne bazene za prečišćavanje. Projekat degazacije podrazumeva izgradnju objekata koji će da izvlače gas iz otpada koji nastaje prilikom raspadanja i odlazi u atmosferu. „Mi ćemo taj gas paliti, jer je mnogo manja šteta od toga nego da taj metan ode u atmosferu i izaziva efekat staklene bašte“, objasnio je Đapić.
Odgovarajući na pitanja novinara o tome kako će biti rešeno odnošenje smeća iz domaćinstava, pošto se ono sada odnosi na deponiju Botra, Đapić je rekao: „Princip prikupljanja otpada je sličan dosadašnjem, pošto je firma Potisje dobra u svom poslu, otpad će se odvoziti na transfer stanicu koja će se nalaziti najverovatnije na prostorima sadašnje Botre, tamo će se vršiti sekundarna selekcija, a primarna selekcija će se raditi već u domaćinstvu, i nakon toga sve ono što ne može da se reciklira, selektovani otpad, će se nositi na sanitarnu deponiju u Kikindi i tamo trajno deponovati.“
Đapić je objasnio i kako će biti organizovana buduća primarna selekcija otpada u domaćinstvima: prvo će se organizovati obuka za građane o selektivnom sakupljanju smeća, a firma Potisje, koja odnosi smeće iz domaćinstava, pored kanti će da im podeli i džakove u koje će se odlagati papir, staklo i PET ambalaža, a onda će Potisje da napravi dinamiku odnošenja i tog otpada.

LJ.M.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *