Ruševna kuća koja se nalazila ispred Dečjeg vrtića „Labud Pejović“ u ulici Miloša Crnjanskog 76, u kojoj niko nije živeo i godinama propadala, osim što je predstavljala ruglo, bila je meta lopova i vandala i potencijalni izvor zaraze, jer je pretvorena u ilegalnu deponiju smeća, ugrožavala je bezbednost prolaznika, dece i zaposlenih u vrtiću. O tom problemu je Bečejski mozaik u više navrata pisao, poslednji put u februaru ove godine.
Inicijativa da se na mestu tog objekta napravi nešto što bi bilo u funkciji dečjeg vrtića ispred kojeg se nalazi, pokrenuta je pre dve godine, kada je opština otkupila deo kuće, a tokom prošle godine je rečeno da su predstavnici lokalne samouprave u pregovorima sa vlasnikom o kupovini i druge polovine kuće. Međutim, informacija o tome da li je nešto u međuvremenu urađeno i kakva je sudbina tog objekta nije bilo. Iako se stekao utisak da se zbog nedavnih obilnih padavina objekat sam obrušio 16. maja, prema informacijama dobijenim od predsednika opštine Vuka Radojevića, reč je o planskom rušenju koje je preduzela lokalna samouprava.
„Sam objekat predstavlja dugogodišnji problem. Iz razloga mnogobrojnih pritužbi građana i zaposlenih u predškolskoj ustanovi ’Labud Pejović’ opština Bečej se odlučila na prvi korak, a to je da postane vlasnik dela tog objekta kako bismo uopšte mogli da pričamo o daljim koracima. Nakon toga, prošle godine na Opštinskom veću donet je jednoglasan zaključak da se ide u proceduru uvida realnog stanja tog objekta, Odeljenje za urbanizam i građevinarstvo je na osnovu uvida na terenu ispostavilo zapisnik i izdalo rešenje za rušenje tog objekta. Ja sam najpre naložio Direkciji za izgradnju da izradi projekat za rušenje, koja je to i uradila, a rešenje za rušenje tog objekta je dobijeno 6. maja. Već 9. maja smo poslali ponude za izbor izvođača, izabrali smo najjeftiniju, u vrednosti od 300.000 dinara, i pristupili rušenju objekta 16. maja. Stalno su postojali razlozi zašto nije moguće da se taj problem reši, ali iz razloga neophodnosti Opštinsko veće je donelo zaključak i zahvaljujem se svima koji su učestvovali u proceduri, jer smo pokazali da posao može da se uradi, a ne da stalno tražimo razloge zašto nešto ne može da se uradi. Sva procedura je poštovana, vlasnik drugog dela kuće je obavešten i nije bilo primedbi. Ispostavilo se da je to lice preminulo, u pitanju je Božidar Krstić, jer je njegova sestra na ročištu izjavila da on zapravo nije bio u evidenciji preminulih. Mi smo sproveli kompletnu pravnu proceduru, dobili izveštaj nadležnog odeljenja i nalog za rušenje, uradili projekat, prikupili ponude i srušili kuću koja je već dobrim delom bila urušena“, objasnio je Radojević.
Izvođač radova je šljunkara SR „Juliana“ iz Novog Bečeja, a sledeći koraci, prema rečima Radojevića, su da se taj prostor poravna, poseje trava, izgradi ograda i postavi igralište za decu iz predškolske ustanove.
„Rušenje je koštao 300.000 dinara, zemljište smo obezbedili besplatno, u dogovoru sa direktorom FIT-a Zoltanom Guljašem, koji je pokazao dobru volju, dobićemo zemlju i iznivelisati sve, onda sledi da Komunalac poseje travnjak i da u saradnji sa predškolskom ustanovom postavimo igralište. Očekujem da sa predškolskom ustanovom udružimo sredstva i da to realizujemo“, rekao je predsednik opštine Bečej.
LJ.M.