Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Lakossági fórum – Hogyan kaphatunk magyar állampolgárságot?

Lakossági fórum – Hogyan kaphatunk magyar állampolgárságot?trg_fontane

A magyar Országgyűlés 2010. május 26-án fogadta el a magyar állampolgárságról szóló törvény módosítását, bevezetve az egyszerűsített honosítási eljárást. Az egyszerűsített honosítási eljárás lényege, hogy nem kell Magyarországon letelepedniük a határon túli magyaroknak a magyar állampolgárság megszerzéséhez, nem kell állampolgársági vizsgát tenniük, csak a magyar nyelv ismerete szükséges, illetve nem kell a magyarországi lakóhelyet és megélhetést igazolniuk.
A VMSZ községi szervezete lakossági fórumok szervezésével próbál a polgároknak segítséget nyújtani ebben az ügyben.

Február 10-én a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör kistermében telt ház előtt tartottak lakossági fórumot, ahol Ritecz Miklós, a Magyar Köztársaság belgrádi főkonzulja és dr. Szlanyinka Anna konzulasszony is jelen volt.
A főkonzul kiemelte, hogy kérelmet az a polgár nyújthat be, aki a kedvezményes honosítás feltételeinek maradéktalanul megfelel, azaz maga vagy felmenője magyar állampolgár volt, vagy valószínűsíteni tudja magyarországi származását, magyar nyelvtudását igazolja, amelyet a kérelmet átvevő szerv ellenőriz, a magyar jog szerint büntetlen előéletű és büntetőeljárás sincs ellene folyamatban, illetve honosítása nem sérti Magyarország köz- és nemzetbiztonságát.
„Az állampolgársági kérelem mellett a kérelmezőnek be kell nyújtania születési anyakönyvi kivonatát és a családi állapotát igazoló okiratokat, ami lehet házassági anyakönyvi kivonat vagy válást igazoló dokumentum. Ezen felül be kell nyújtania a magyar származást igazoló dokumentumokat, azaz a felmenők születési anyakönyvi kivonatait, de lehet plébánosi/ lelkipásztori igazolást vagy régi magyar okiratot is beadni, például illetőségi bizonyítványt, iskolai bizonyítványt, de katonakönyvet is. A magyar származás igazolásánál fontos, hogy a családi kapcsolat, azaz a leszármazás végig követhető legyen. Mellékelni kell egy magyar nyelven, saját kézzel írt önéletrajzot és egy igazolványképet is. A helyszínen a kérelmező köteles nyilatkozni arról, hogy büntetlen előéletű és nem folyik ellene büntetőeljárás, valamint arról, hogy az elmúlt öt évben elmarasztalta-e valamely bíróság szándékos bűncselekmény miatt” – mondta Szlanyinka Anna. A lakossági fórumon elhangzott, hogy az okiratok hitelesített magyar nyelvű fordítását kell átadni.

Segítség a CMH irodákban

A temerini CMH iroda kihelyezett ügyfélfogadást tart községünkben, ahová a honosításnál-visszahonosításnál felmerülő kérdéseikkel fordulhatnak a polgárok. Az iroda Becsén a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben hétfőn, kedden és szerdán 8 és 12, illetve 15 és 19 óra között dolgozik (telefonszám: 69-10-556), Péterévén a helyi közösség irodájában, szerdán 9 és 12 óra között lehet érdeklődni, míg Bácsföldváron a helyi közösség irodájában, kedden 9 és 12 óra között van ügyfélfogadás. Pecesorra és Dreára szükség szerint utaznak ki az iroda munkatársai, jelentkezni Barna Józsefnél, illetve Hadnagy Katalinnál lehet.

A konzulasszony hangsúlyozta, hogy a határon túli magyarok az egyszerűsített honosítási eljárással egyidejűleg kérhetik, hogy saját vagy felmenőjük egykori magyar születési családi nevét viselhessék, illetve hogy utónevüknek magyar megfelelőjét írják be az okmányokba. A névmódosítási kérelmet okirattal vagy szakvéleménnyel kell alátámasztani. A névmódosítást személyenként, önálló kérelem-nyomtatványon kell kérelmezni.
Az állampolgársági kérelmet be lehet nyújtani magyarországi anyakönyvvezetőknél, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal regionális igazgatóságainál, illetve a magyar külképviseleteken a magyar konzuli tisztviselőknél.
Az év első hónapjában óriási volt az érdeklődés a honosítási eljárás iránt, Magyarország belgrádi nagykövetségén és a szabadkai főkonzulátuson már nyárig foglaltak az időpontok. A lakossági fórumon elhangzott, hogy a VMSZ becsei községi szervezete segíteni kíván községünk lakosságának annak érdekében, hogy a honosítási eljárást sikeresen, kevés utánajárással és kényelmesen végezhessék el. „Kapcsolatba léptünk testvérváro-saink, Szekszárd és Csongrád polgármestereivel, valamint Mórahalom alpolgármesterével annak érdekében, hogy a becsei érdeklődők számára lehetővé váljon az említett városok anyakönyvi hivatalainak szolgáltatása a dokumentumok átadására. Ennek eredményeként örömmel nyugtázhatjuk, hogy mindhárom város vezetése örömmel tesz eleget kérésünknek, és az illetékes hivatalok februárban már fogadó-készek a becsei polgárok számára”, mondta Knézi Péter, Becse község elnöke. Hozzáfűzte, hogy az útszervezéssel kapcsolatban Ferenc Edvin hívható a becsei községházán a 68-11-801-es telefonon munkana-
pokon 8 és 13 óra között.
Az eljárási idő három hónap, ám a főkonzul kijelentése szerint a kérelem benyújtásától számított 4-5 hónap után lehet választ várni. A honosított a magyar állampolgárságot az eskü vagy fogadalom letételének napján szerzi meg. A magyar állampolgárság megszerzése nem jelenti automatikusan a magyar útlevél megszerzését, ezt külön kell igényelni. A magyar állampolgársággal nem jár automatikusan együtt a szavazati jog sem. A választásokon való részvételhez magyarországi bejegyzett lakóhely is szükséges.

Ricz Róbert

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *