Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

BM brifing – Vojislav Prkosovački: Od lokalnog do pokrajinskog koordinatora za mlade

BM brifing – Vojislav Prkosovački: Od lokalnog do pokrajinskog koordinatora za mladetrg_fontane

Vojislava Prkosovačkog je javnost pre nekoliko godina upoznala kao lokalnog koordinatora za mlade opštine Bečej.

On je bio među prvima koji su se zalagali za uključivanje mladih u rad lokalne samouprave, za podizanje svesti mladih u vezi okruženja i problema koji su se i njih ticali. Organizovao je brojne radionice, seminare, međunarodne volonterske radne kampove, u cilju da se mladi opštine Bečej aktivnije uključe u javni život svoje opštine. Prošle godine je „štafetu“ koordinatora predao Katarini Stojisavljević, a on je zauzeo mesto koordinatora Regionalne kancelarije za mlade.

Kada si postao koordinator Regionalne kancelarije za mlade?

– Na radno mesto koordinatora Regionalne kancelarije za mlade za novosadski okrug sam došao 1. septembra 2010. godine, nakon skoro četiri godine, verujem, uspešnog rada u Kancelariji za mlade opštine Bečej.

Sa lokalnog si prešao na pokrajinsko. Šta sada spada u tvoja zaduženja?

– Osnovna ciljna grupa Ministarstva omladine i sporta, a samim tim i regionalne KZM su mladi. U tom smislu, zadaci Regionalne kancelarije kao dela Ministarstva omladine i sporta Republike Srbije u najkraćem podrazumevaju pružanje pomoći i podrške u radu lokalnim kancelarijama za mlade (KZM) čiji su direktni korisnici mlade osobe. Podrška se prepoznaje u umrežavanju kancelarija, realizaciji projekata, izradi i implementaciji lokalnih akcionih planova za mlade, redovnom informisanju lokalnih KZM o projektima, seminarima, programima, fondovima na koje KZM mogu konkurisati, a sve u cilju implementacije Nacionalne strategije za mlade, razvijanja omladinske politike na lokalu i osnaživanja mladih.

Koliko se ovo što sada radiš razlikuje od posla koji si obavljao u Bečeju?

– Rad u lokalnoj KZM je usmeren ka lokalnoj zajednici i razvijanju partnerstava sa nosiocima omladinske politike na lokalu. Pored toga, lokalne KZM direktno rade sa mladima kroz različite akcije, seminare, treninge i volontiranja u samoj kancelariji. Za razliku od lokalne, regionalna najviše sarađuje i radi sa lokalnim KZM i na neki način predstavlja vezu između Ministarstva i lokalnih KZM.

Da li i dalje pratiš i učestvuješ u poslovima bečejske Kancelarije za mlade?

– KZM Bečej je jedna od 19 kancelarija koje spadaju u delokrug Regionalne kancelarije Novi Sad. Sa predstavnicima bečejske KZM imam sjajnu saradnju s obzirom na njihovu otvorenost, broj aktivnosti koje sprovode i spremnost na realizaciju novih programa i projekata koje pokreću samostalno ili uz podršku Ministarstva omladine i sporta.

Kako napreduje implementacija Strategije za mlade u pokrajini? Na koji način vršite implementaciju na pokrajinskom nivou?

– Nacionalna strategija za mlade kao prvi korak u rešavanju položaja mladih je usvojena 9. maja 2008. godine. Osnovni zadatak Strategije je da pruži mogućnosti koje će obezbediti izradu sistemskih, institucionalnih i razvojnih rešenja za podršku mladima u različitim oblastima društvenog života. Akcionim planom Nacionalne strategije koji je usvojen januara 2009. godine se utvrđuju aktivnosti, nosioci, mehanizmi i očekivani rezultati koji su zadati u Nacionalnoj strategiji. Ministarstvo proces implementacije vodi ili samostalno, putem otvaranja konkursa za udruženja građana, samostalnim redovnim aktivnostima za tekuću kalendarsku godinu, konkursom fonda za mlade talente i redovnom podrškom jedinicama lokalne samouprave, odnosno kancelarijama za mlade ili u saradnji sa drugim ministarstvima. Otvaranjem konkursa i slanjem predloga porjekata, udruženja građana stiču pravo da realizuju aktivnosti iz Nacionalne strategije. Dosadašnji rezultati u implementaciji Nacionalne strategije u celoj zemlji pokazuju veoma dobre rezultate po pitanju povećanja broja aktivnosti i programa za mlade, broja mladih koji su obuhvaćeni različitim projektima. U skladu sa Nacionalnom strategijom, Pokrajinski sekretarijat za sport i omladinu izradio je Akcioni plan politike za mlade u Vojvodini za period od 2011. do 2014. u decembru 2010. godine koji predstavlja nastavak, odnosno drugi krug akcionog plana koji je realizovan u periodu od 2005. do 2008. godine. Njegova izrada predviđena je posebnom merom Akcionog plana za realizaciju Nacionalne strategije za mlade.

M.T.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *