Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Bečejski parlament usvojio jednu i povukao s dnevnog reda drugu odluku: Promena generalnog plana zbog banje, pogona na biomasu i autobuske stanice

Bečejski parlament usvojio jednu i povukao s dnevnog reda drugu odluku: Promena generalnog plana zbog banje, pogona na biomasu i autobuske stanicetrg_fontane

Većina odbornika Skupštine opštine 9. decembra je usvojila odluku o tome da se pristupi izmenama i dopunama Plana generalne regulacije naselja Bečej, a rok za izradu nacrta izmena i dopuna Plana je 90 dana od održavanja takozvanog ranog javnog uvida.

Razlozi za izmenu su stvaranje uslova za izgradnju pogona na biomasu Javnog preduzeća Toplana, eventualno izmeštanje autobuske stanice iz centra grada u industrijsku zonu i potreba za prenamenu parcele iz vodnog u građevinsko zemljište – reč je o prostoru između dve prevodnice za potrebe eventualne izgradnje banjskog kompleksa u Bečeju. Pored toga, izmene su potrebne i zbog „ispravljanja uočenih tehničkih nedostataka u tekstu i u grafičkim prikazima“.
Načelnica Odeljenja za urbanizam lokalne samouprave Milica Nešić je o potrebi izmene Plana generalne regulacije rekla da će se preispitati samo delovi dokumenta. Reč je najpre o prenameni parcele7985/5, prostor između dve prevodnice – za taj deo naselja je već usvojen Plan detaljne regulacije. Nešić je rekla da je Plan detaljne regulacije bio usvojen pre donošenja Plana generalne regulacije i elementi Plana detaljne regulacije su uvršteni u Plan generalne regulacije, ali prilikom izrade generalnog plana „propušteno je da se navede da će to biti građevinska parcela – samim tim što je Plan detaljne regulacije usvojen – a ne vodno zemljište. Činjenica da je Plan detaljne regulacije usvojen za ovu zonu znači da su izrađivač i nadležna služba prilikom izrade plana pribavili sve potrebne saglasnosti i uslove nadležnih javnih preduzeća, između ostalog i JVP Voda Vojvodine koje su vrlo bitne za ovu tačku, a to znači da je Plan detaljne regulacije izrađen u skladu sa prethodnim uslovima svih javnih preduzeća, Komisija za planove je na plan dala pozitivno mišljenje, prošao je rani javni uvid i javni uvid i osvojen je od strane Skupštine opštine, dakle, on je važeći. Potrebna je promena u Planu generalne regulacije da bi moglo da se pristupi sprovođenju Plana detaljne regulacije“.
Biće potrebna i prenamena katastarskih parcela 8047/1, 8047/2, 8047/3, 8047/4 i 8047/5 – reč je o potezu od benzinske pumpe „Lukoil“ prema Bačkom Petrovom Selu. Naime, kako je rekla Nešić, obrađivač plana je, očigledno omaškom, uvrstio čitav prostor saobraćajnice sa zelenilom pored puta ispred porodičnih kuća, u zaštitno zelenilo, a time je građanima koji žive na tom potezu, onemogućeno da se kolskim prilazom priključe na saobraćajnicu koje je naseljsko.
Skupština opštine je ranije donela odluku da se pristupi izradi Plana detaljne regulacije kotlarnice na biomasu za JP Toplana. Parcela broj 3829 je u prirodi građevinska parcela, ali je u Planu generalne regulacije naznačena kao zaštitno zelenilo, a nadležni u opštini smatraju da je to veoma bitna greška, te da se Plan detaljne regulacije ne može usvojiti ukoliko se greška ne ispravi.
Inicirana je i prenamena katastarkih parcela 4925/1 i 4925/3, kao i parcele 7868. Inicijativa Bečejprevoza je bila, koja je postojala i dok je Plan generalne regulacije bio u izradi, da se izmesti autobuska stanica iz centra grada na dugu lokaciju.
Nešić je o potrebi poslednje izmene u Planu generalne regulacije rekla da se to tiče mešovitog stanovanja – blokovi gde istovremeno ima i kolektivnog i porodičnog stanovanja: „Pošto je ovde loše definisano, ispada da porodično stanovanje ima elemente kolektivne stambene zgrade itd. Tu je nastala ozbiljna greška i to se mora ispitati. I način sprovođenja Plana je loše definisan a on je bitan da plan može da živi. Planove donosimo na duži vremenski period i to određuje u kom pravcu će se naša naselja razvijati“.
Nosilac izrade izmene Plana generalne regulacije je Odeljenje za urbanizam, a obrađivač i izmenjivač dokumenta je „Andzor engineering“ d.o.o. iz Novog Sada.
U raspravi o planiranim izmenama Plana generalne regulacije učestvovala je samo odbornica pokreta „Dosta je bilo“ Svetlana Dinić, govoreći o prenameni parcele iz vodnog u građevinsko zemljište između dve prevodnice za potrebe buduće bečejske banje. Istakla je da se odbornička grupa „Dosta je bilo“ slaže sa tim da je izgradnja banje u Bečeju dobra ideja, i da će je ona podržati, ali taj posao mora da se uradi po propisima.
Naime, u vezi sa prenamenom parcele između dve prevodnice, u obrazloženju predloga odluke o izradi izmena i dopuna Plana generalne regulacije naselja Bečej piše da treba da se izvrši prenamena iz vodnog u građevinsko zemljište. „Ako pogledate Zakon o vodama, u članu 4 vidimo da se vodnim dobrom smatraju vode i vodno zemljište i da se vodno dobro koristi na način i pod uslovima koji su utvrđeni ovim zakonom. U članu 5 stoji, između ostalog, da su vode i vodno dobro od opšteg interesa, da su u državnoj svojini, da su vode i vodna zemljišta u javnoj svojini takođe javno vodno dobro i da je javno vodno dobro neotuđivo. Na javnom vodnom dobru može se, pod uslovim utvrđenim pomenutim zakonom i posebnim zakonom, steći isključivo pravo korišćenja. Tu je i Zakon o javnoj svojini koji u članu 16 navodi da se vodno zemljište i vodni objekti u javnoj svojini ne mogu otuđiti iz javne svojine. S obzirom na odredbe ovog zakona i na činjenicu da je 11.9.2011. godine kao korisnik ove nekretnine bilo upisano JVP Vode Vojvodine, čije je osnivač AP Vojvodina, ista je nekretnina po Zakonu o planiranju i izgradnji postala javna svojina AP Vojvodine kao osnivača pravnog lica koji na taj dan bio upisano kao korisnik. Promena namena parcele na ovaj ili na onaj način nakon toga pravno nije moguća. Međutim, dolazimo do interesantnog podatka, a to je da je po evidenciji Republičkog katastra nepokretnosti ovoj parceli namena već promenjena iz vodnog u građevinsko zemljište. Naime, rešenjem Republičkog geodetskog zavoda, Službe za katastar nepokretnosti u Bečeju, od 10.12.2015. godine upisuje se pravo svojine Republici Srbiji, a istovremeno se briše pravo korišćenja sa JVP Vode Vojvodine“.

Izmene Plana nakon manje od godinu dana

Plan generalne regulacije naselja Bečej, čiji će delovi će sada biti menjani, donet je u decembru 2015. godine. Po narudžbi opštine Bečej nosilac izrade dokumenta bilo je Odeljenje za urbanizam, građevinarstvo, komunalne poslove i zaštitu životne sredine Opštinske uprave, za obrađivača plana je izabran JP Zavod za urbanizam Vojvodine, a u njegovoj izradi su učestvovali stručnjaci iz Zavoda – navode se imena 11 stručnjaka i odgovornog urbaniste – i JP Direkcija za izgradnju iz Bečeja – četvoro stručnjaka – koje je od 1. decembra u likvidaciji.

Dinić je konstatovala i da Skupština opštine sada treba da donese „odluku da se menja namena parcele za koju već stoji da je promenjena. Ko je i na koji način promenio, to zaista ne znamo, a pri tome konverzija vlasništva nije sprovedena, tako da sporna parcela i nije u javnoj svojini opštine Bečej. Inače, kao razlog za promenu namene i konverziju vlasništva koja bi usledila, po dopisima i JVP Vode Vojvodine i Uprave za imovinu AP Vojvodine, navodi se memorandum o razumevanju zaključen između Vlade Srbije, investitora iz Kuvajta i opštine Bečej, a za potrebe izgradnje banjskog kompleksa. Mi se slažemo da je izgradnja banje u Bečeju dobra ideja. Mi ćemo je svakako podržati, ali isključivo pod uslovom da se sve obavi po slovu zakona i potpuno transparentno“.
Odbornici Dinić je odgovorila načelnica Odeljenja za urbanizam Milica Nešić rekavši da „urbanističkim planovima se ne dira u svojinu, niti se time reguliše konverzija. Ovo što je odbornica pričala je tačno, ali to je stvar katastra i pravobranilaštva AP Vojvodine. To će se rešiti onako kako Zakon o javnoj svojini nalaže i to mi ne rešavamo planovima generalne ili detaljne regulacije. Navela sam već da je Plan detaljne regulacije za tu zonu usvojen, to je već tamo određeno kao građevinskog zemljište. Mi nećemo dirati u svojinu, svojina se mora, kako ste rekli, rešiti u skladu sa zakonom koji to reguliše“.
Druga tačka dnevnog reda na sednici Skupštine opštine održane 9. decembra, odluka o izmenama odluke o otuđenju i davanju u zakup građevinskog zemljišta, nije usvojena, jer je članica Opštinskog veća Svetlana Vuletić predložila da se predlog odluke zbog grešaka tehničke prirode povuče sa dnevnog reda nakon što je odbornik „Dosta je bilo“ Stevan Kosanović ukazao na njih, istakavši pri tome da se odbornici te grupe slažu sa osnovnom idejom da se potencijalnim investitorima omogući plaćanje u više rata.

K.D.F.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *