U avgustu su poskupele skoro sve osnovne životne namirnice – mleko i mlečni proizvodi, hleb, brašno, suncokretovo ulje – a očekuje se da će se ovaj talas poskupljenja nastaviti do oktobra, te se predviđaju nove cene i za meso i mesne prerađevine, konditorske proizvode, sredstva za čišćenje i ličnu higijenu…
Prošlonedeljna najava da će ulje od ponedeljka ponovo poskupeti i dostići cenu od 145 dinara, naterala je mnoge potrošače da se opskrbe zalihama ovog proizvoda.
U petak i subotu u mnogim bečejskim prodavnicama mešovite robe prodate su postojeće količine ulja po „starim“ cenama (u zavisnosti od prodavnice i proizvođača, one su se kretale od 102 do 115 dinara po litru). I, mada prodavci kažu da potrošači nisu uzimali veće količine ovog artikla, police na kojima se nalazilo ulje ostale su prazne. Tako je bilo i u ponedeljak u većim marketima, a prodavci nisu znali da odgovore na pitanje kada će nove količine stići i po kojim cenama. Međutim, u pojedinim prodavnicama („Tisapromet“) moglo je da se kupi ulje „Dijamant“ po novoj ceni od 129,99 dinara ili „Cvet Banata“ („Tisacop“) po ceni od 113,12 dinara.
U pojedinim prodavnicama („Roda“) ispražnjene su bile i police na kojima se nalazilo brašno i šećer, dok je u drugim prodavnicama ovih artikala bilo po dosadašnjim cenama, koje su varirale u zavisnosti od prodavnice i proizvođača. Tako se kilogram šećera mogao kupiti po ceni od 69,99 dinara (u SOS marketu), za 71,50 dinara („Tisacop“), za 74 dinara („Gomex“), za 76,62 dinara („Tisapromet“), a cena brašna TIP-400 se kretala od 40 do 49,33 dinara za kilogram.
Prema rečima prodavaca, cene ostalih proizvoda se nisu menjale.
Inače, većina dnevnih medija piše da je za poskupljenje ulja iskorišćen isti scenario kao za poskupljenje mleka i mlečnih proizvoda, dok u Vladi smatraju da je u pitanju „psihološki momenat“ kod potrošača i da ulja ima u dovoljnim količinama, kao i da nema osnova za njegovo poskupljenje. Međutim, vodeće uljare u Srbiji poskupljenje ulja obrazlažu otkupnom cenom suncokreta, koja je ove godine gotovo duplo veća nego prošle. Da bi se ovaj problem rešio, u ponedeljak je održan sastanak resornog ministra sa vodećim proizvođačima ulja, i potom je Vlada donela odluku da interveniše iz robnih rezervi sa 5.000 tona ulja – maksimalna cena za litar može da bude 119 dinara. Nakon ove intervencije, cena ulja na tržištu bi trebala da bude 120-125 dinara.
LJ.M.