Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Radovi kod termalnog bazena: Tekuće održavanje ili?

Radovi kod termalnog bazena: Tekuće održavanje ili?trg_fontane

Početkom leta, uoči sezone kupanja, između ostalih plasirana je i ideja da se termalni bazen spoji sa olimpijskim bazenom kako bi se upotpunili sadržaji sportskog centra.

Tokom letnje sezone ništa nije urađeno, međutim, početkom oktobra na objektu kod termalnog bazena započeti su građevinski radovi. Pitali smo direktora sportskog centra Dejana Stanojeva o kakvim radovima je reč.
„Ugovor o zakupu tog objekta do 2017. godine ima Nada Sretenović, a prema informacijama kojima raspolažem, taj prostor je ustupljen nekom drugom i taj zakupac renovira objekat, ali ne znam tačno šta radi i to nema veze sa sportskim centrom“, rekao je Stanojev. Na pitanje u čijem je vlasništvu zgrada na termalnom bazenu, odgovorio je da je to „složena priča“ i da sportski centar nema nikakve ingerencije nad tim. On je uputio novinara da informacije traži od lokalne samouprave, s obzirom na to da je opština osnivač sportskog centra. Rekao je i da je sportski centar pokušao da dobije taj objekat i termalni bazen kako bi realizovao ideju o proširenju ponude, ali da u tome nije uspeo i da prema njegovim saznanjima zgrada pored termalnog bazena nije legalizovana i vodi se na ime vaterpolo kluba.
Ni od tadašnjeg predsednika Vaterpolo kluba „Bečej“ Borka Marića (u međuvremenu je došlo do promene u upravi kluba) nismo uspeli da dobijemo više informacija, osim da postoji ugovor o zakupu do 2017. godine, ali da ne zna ime zakupca i da je klub podneo zahtev za legalizaciju objekta.
U vezi sa statusom objekta na termalnom bazenu kod sportskog centra i građevinskih radova koji se na njemu izvode, novinarka Bečejskog mozaika uputila je 3. novembra zahtev za slobodan pristup informacijama od javnog značaja Opštinskoj upravi.
U odgovoru dobijenom iz Odseka za urbanizam i građevinarstvo opštine navodi se da je Vaterpolo klub Bečej podneo zahtev za legalizaciju za objekat termalnog bazena kod sportskog centra, ali „do sada stranka nije dopunila svoj zahtev, niti dostavila kopiju plana i prepis lista nepokretnosti, iako je na to uredno pozvana, te organ nije mogao postupati po zahtevu, a status parcele i objekata na parceli se može proveriti u RGZ katastar nepokretnosti Bečej“.
Što se tiče informacija o zakupcu navedenog kompleksa (objekat i termalni bazen) „upućujemo Vas na Ustanovu za sportsku i kulturnu aktivnost omladine ’Đorđe Predin Badža’, ul. Zelena br. 30“, navodi se u odgovoru na zahtev novinara.
Na pitanja u vezi sa radovima na objektu kod termalnog bazena, u odgovoru piše da je Slobodan Cvetković iz Kruševca, kao korisnik objekta ugostiteljske radnje „Restoran –Termalac“ 3. oktobra 2014. godine podneo prijavu „radova na tekućem održavanju objekta – zamena krovnog pokrivača, molersko-farbarski radovi unutar objekta, i zamena dotrajalih sanitarija“, a da „za radove na tekućem održavanju objekta nije propisano pribavljanje akta nadležnog organa za gradnju (član 144. Zakona o planiranju i izgradnji)“, i da radove „prijavljuje investitor po članu 148. citiranog Zakona“. Dalje se navodi da je predmetna prijava radova prosleđena građevinskoj inspekciji Opštinske uprave, koja je „izvršila nadzor nad radovima na tekućem održavanju objekta i preduzela je Zakonom propisane mere“. Takođe je dato i traženo objašnjenje šta se podrazumeva pod radovima na tekućem održavanju objekta, a to je „izvođenje radova koji se preduzimaju radi sprečavanja oštećenja koja nastaju upotrebom objekta ili radi otklanjanja tih oštećenja, a sastoje se od pregleda popravki i preuzimanja preventivnih i zaštitnih mera, odnosno svi radovi kojima se obezbeđuje održavanje objekta na zadovoljavajućem nivou upotrebljivosti“.
Od nadležne inspekcije novinar Mozaika tražio je informacije o tome kakve zakonom propisane mere su preduzete u vezi održavanja objekta. U zapisniku građevinske inspekcije sačinjenog 14. novembra, čijom fotokopijom raspolaže redakcija Mozaika, navodi se da je kontrolom ustanovljeno da „gabarit objekta nije menjan, na navedenoj lokaciji na zadnjoj fasadi izvršena je rekonstrukcija, umesto dva prozora postavljena su nova PVC vrata, preostali prozori (6 komada) su zamenjeni novim od PVC materijala. Na prednjoj i bočnim fasadama izvršena je zamena dotrajalih drvenih prozora novim od PVC materijala bez izmene dimenzija prozora. U prizemlju se radi zamena dotrajalih podova i krečenje. Na spratu je izvršena dogradnja, 5,15m x 2m, levo od balkonskih vrata. Dograđuje se otvorena terasa, postojeći krov je uklonjen i radi se nova izvorna konstrukcija sa pokrivanjem terase pod isti krov. Prikazana je prijava radova od 3. oktobra 2014. godine na tekućem održavanju (zamena oštećenog krovnog pokrivača, molersko-farbarski radovi unutar objekta i zamena dotrajalih sanitarija)“.
Što se tiče „preduzetih Zakonom propisanih mera“ dobijeno je usmeno objašnjenje da u te mere spada izlazak inspekcije u kontrolu i sačinjavanje zapisnika i pokretanje upravnog postupka, što je, kako je rečeno, nadležna inspekcija i učinila i da je u toku usklađivanje termina sa investitorom koji treba da da izjavu u upravnom postupku.
Redakcija Bečejskog mozaika je početkom decembra uputila u pisanoj formi dopunska pitanja Opštinskoj upravi o tome da li je sproveden upravni postupak, odnosno da li je investitor (Slobodan Cevtković) dao izjavu u upravnom postupku, kakvo rešenje je doneto, koji su sledeći koraci koje će nadležni organ preduzeti, s obzirom na uočena odstupanja između prijavljenih radova na održavanju objekta i zatečenog stanja prilikom kontrole, da li je inspekcija obustavila radove i da li će u vezi toga biti preduzeti određeni koraci protiv investitora, imajući u vidu i to da objekat nije legalizovan.
U odgovoru koji je redakcija dobila 4. decembra iz Odseka za urbanizam i građevinarstvo se navodi da se investitor Slobodan Cvetković „uredno odazvao dana 27.11.2014. godine na usmenu raspravu i izjasnio o činjenicama i okolnostima vezanim za radove na objektu restorana – Termalac“ , i da je građevinski inspektor „na osnovu utvrđenog činjeničnog stanja 02.12.2014. godine doneo Rešenje o prekidu postupka pošto investitor u skladu sa Zakonom o legalizaciji objekata (’Sl. glasnik R.S’ br. 95/2013 i 17/2014), ima uredno podnet zahtev Odseku za urbanizam i građevinarstvo, Odeljenja za urbanizam građevinarstvo, komunalne poslove i zaštitu životne sredine Opštinske uprave Bečej“.
Dalje se navodi da „Rešenje o obustavi radova nije doneto jer nisu ispunjeni uslovi iz člana 176. Zakona o planiranju i izgradnji“, a dalje postupanje građevinske inspekcije će zavisiti od „ishoda postupka legalizacije, što je u skladu sa članom 33. Zakona o legalizaciji objekata“, odnosno kada „nadležni organ Opštinske uprave Bečej utvrdi da je uz zahtev podneta sva propisana dokumentacija i dokazi, pristupiće odlučivanju o mogućnosti legalizacije“ (podnosilac zahteva za legalizaciju objekta je Vaterpolo klub „Bečej“), te ukoliko nadležni organ utvrdi da ne postoji mogućnost legalizacije, zahtev će biti odbijen, a „po pravosnažno okončanom postupku rešenje kojim se odbija zahtev dostavlja se građevinskoj inspekciji na dalju nadležnost“.
Iz odgovora koji je pisan nejasnim administrativnim jezikom može se izvesti zaključak da radovi „na održavanju“ objekta na termalnom bazenu nisu prekinuti bez obzira na to što objekat nije legalizovan, i što se, recimo, dograđuje i terasa, a podneta je prijava radova „na tekućem održavanju, zamena krovnog pokrivača, molersko-farbarski radovi unutar objekta, i zamena dotrajalih sanitarija“.

Jezik vlasti

Novinari u poslednje vreme veoma teško dolaze do informacija iz Opštinske uprave. Ne postoji mogućnost za razgovore „uživo“, već se pitanja moraju dostavljati u opštinu u pisanoj formi. To umnogome otežava i usporava rad novinara, a rezultat te i takve komunikacije je i odgovor iz opštine u vezi sa održavanjem objekta na termalnom bazenu: administrativan i nedorečen.

Parcela

Kada je reč o statusu parcele i objekata na parceli kompleksa sportskog centra, zaista je u pitanju „složena priča“ jer se kompleks sastoji iz više parcela sa i bez objekata, a pravo korišćenja (u različitom proporcionalnom odnosu) imaju opština Bečej, PIK „Bečej“ u stečaju i Ustanova za sportsku i kulturnu aktivnost omladine „Đorđe Predin Badža“.
Na sajtu Republičkog geodetskog zavoda u katastru nepokretnosti za Bečej, koji je javno dostupan, između ostalog stoji i to da na parceli 3148/11 u ulici Todora Dukina, koja se vodi kao „zemljište pod zgradom“, imalac prava korišćenja je Ustanova za sportsku i kulturnu aktivnost omladine „Đorđe Predin Badža“, postoji objekat od 213 metara kvadratnih „zgrada za sport“ za koju pravo korišćenja ima Vaterpolo klub „Bečej“, uz napomenu da je objekat izgrađen bez odobrenja. Takođe stoji upisan i „teret na objektu: zabeležba zabrane otuđenja ili opterećenja nepokretnosti“ sa datumom upisa 04.06.2002. i 05.06.2002. godine; hipoteka sa datumom upisa 08.09.2004. godine, kao i to da je objekat izgrađen bez dozvole, sa datumom upisa 30.06.2007. godine.
Na parceli 3148/7 u ulici Todora Dukina od 727 metara kvadratnih koja se vodi kao „gradsko građevinsko zemljište“, imalac prava korišćenja je Ustanova za sportsku i kulturnu aktivnost omladine „Đorđe Predin Badža“, postoji objekat od 235 metara kvadratnih koji se vodi kao „pomoćna zgrada“, imalac prava korišćenja su Ustanova „Đorđe Predin Badža“ i Vaterpolo klub „Bečej“, svako sa pola udela, stoji upisan i „teret na objektu: zabeležba zabrane otuđenja ili opterećenja nepokretnosti“ sa datumom upisa 04.12.2001; 01.02.2002. i 04.06.2002. godine, zatim „zabeležba rešenja o izvršenju“ sa datumom upisa od 06.04.2004. i 04.10.2004. godine. Na istoj parceli je još jedan objekat od 80 metara kvadratnih koji se vodi kao pomoćna zgrada, takođe su imaoci prava korišćenja sportski centar i Vaterpolo klub sa istim procentom udela, iste zabeležbe upisane na teret objekta, ali sa poslednjim datumom upisa od 27.10.2003. godine.
Na parceli broj 3148/8 u ulici Todora Dukina od 1.182 metra kvadratna, koja se vodi kao „zemljište uz zgradu i druge objekte“, a imalac prava korišćenja je Ustanova „Đorđe Predin Badža“ takođe stoji upisan „teret na parceli: zabeležba zabrane otuđenja ili opterećenja nepokretnosti“ sa datumom upisa od 04.06.2002. i 05.06.2002. godine i hipoteka sa datumom upisa od 08.09.2004. godine.

Lj.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *