Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Kvalifikacioni ispiti i upis u srednje škole: Ima mesta za srednjoškolce u Bečeju

Kvalifikacioni ispiti i upis u srednje škole: Ima mesta za srednjoškolce u Bečejutrg_fontane

Učenici koji ove godine završavaju osnovnu školu su poslednja generacija đaka koja će polagati prijemne, odnosno kvalifikacione ispite, jer će od naredne školske godine ovi testovi znanja biti zamenjeni završnim ispitom u osnovnoj školi – takozvanom malom maturom.

Za đake koji žele da se upišu u umetničke škole, matematičke i filološke gimnazije, prijavljivanje počinje već 21. maja, a prijemni ispiti se polažu od 4. do 7. juna.
Učenici koji žele da se upišu u četvorogodišnje srednje škole, prijavljivanje mogu obaviti u matičnim školama od 3. do 15. juna, dok će se  kvalifikacioni ispiti iz srpskog (maternjeg) jezika i matematike održati 21. i 22. juna. Konačni rezultati treba da budu objavljeni 28. juna, a naredna dva dana, 29. i 30. juna, će se popunjavati liste želja.
Prvi upisni krug će biti organizovan 7. i 8. jula, a drugi je planiran za 12. jul u školama gde je ostalo slobodnih mesta.
Na testu iz matematike, u 5 od 17 zadataka će biti izmenjene numeričke vrednosti u odnosu na zadatke iz zbirke za pripremu, a na testu iz srpskog (maternjeg) jezika, u 40 odsto zadataka biće izmenjen redosled ponuđenih odgovora u odnosu na zbirku.
Uslovi upisa su ostali isti kao i prethodnih godina, odnosno za polaganje ispita potreban je po jedan bod iz svakog predmeta, s tim što će prvenstvo imati đaci koji su dobili najmanje po pet bodova po predmetu. Liste se formiraju na osnovu uspeha na kvalifikacionom ispitu, (maksimum 40 bodova) i uspeha u šestom, sedmom i osmom razredu, koji mogu nositi najviše 60 bodova.
Kandidati koji žele da se upišu u trogodišnje srednje škole ne polažu kvalifikacione ispite, već će u svojim školama popunjavati listu sa 20 upisnih želja i biće rangirani prema ostvarenom uspehu u osnovnoj školi.  
Kako je najavio Žarko Obradović, ministar prosvete, za oko 80.000 osmaka u Srbiji biće na raspolaganju oko 87.500 mesta u srednjim školama. On je preporučio roditeljima da pomognu deci pri odabiru škole kako bi realno sagledali želje i mogućnosti, jer mesta ima dovoljno za sve.
Za 435 učenika – 240 učenika u odeljenjima na srpskom nastavnom jeziku i 195 učenika na mađarskom nastavnom jeziku, koliko ih je u šest osnovnih škola na teritoriji opštine Bečej (304 učenika u Bečeju i 131 u Bačkom Petrovom Selu i Bačkom Gradištu) – na raspolaganju je 582 mesta u srednjim školama u Bečeju.
U Gimnaziji ima 120 mesta na dva smera. Na opštem smeru će se otvoriti dva odeljenja na srpskom nastavnom jeziku (60 učenika) i jedno na mađarskom nastavnom jeziku (30 učenika), a na društveno-jezičkom smeru jedno odeljenje na srpskom nastavnom jeziku (30 učenika).
U Ekonomsko-trgovinskoj školi ima 252 mesta. Na četvorogodišnjim smerovima na srpskom nastavnom jeziku obrazovaće se 30 učenika (ekonomski tehničar) i 24 učenika (službenik u osiguranju). Na smerovima poslovni administrator i finansijski administrator ima mesta za po 24 đaka na srpskom i na mađarskom nastavnom jeziku. U narednoj školskoj godini u ovoj školi biće otvoreno i novo ogledno odeljenje za obrazovanje turističkih tehničara na srpskom jeziku za 24 učenika.
Na trogodišnjim smerovima, u odeljenjima na srpskom jeziku, na smeru za trgovce ima mesta za 30 učenika i 12 mesta za konobare, dok je za kuvare predviđeno po 12 mesta u po jednom odeljenju na srpskom i na mađarskom nastavnom jeziku. Na smeru poslastičara predviđeno je 12 mesta u odeljenju na mađarskom jeziku.
U Tehničkoj školi postoji mogućnost za upis 210 učenika. Na četvorogodišnjim smerovima za mašinskog tehničara za kompjutersko konstruisanje (30 mesta) i za elektrotehničara za rashladne i termičke uređaje (30 mesta) u po jednom odeljenju na srpskom jeziku, i za elektrotehničara računara po 30 mesta u jednom odeljenju na srpskom i jednom odeljenju na mađarskom nastavnom jeziku.
Na trogodišnjim smerovima, u odeljenju za automehaničare ima mesta za po 15 učenika na srpskom i na mađarskom jeziku, kao i na smeru za bravare, dok se za muškog i ženskog frizera prima po 15 učenika u odeljenja na srpskom jeziku.
Proteklih nekoliko meseci sve srednje škole su održale prezentacije u osnovnim školama, na kojima su buduće srednjoškolce informisali o uslovima i mogućnostima obrazovanja u svakoj od škola, a u nekima je u toku akcija „otvorena vrata“ u okviru koje i deca i roditelji mogu da posete školu i dobiju potrebne informacije o uslovima školovanja.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *