Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Rekordot döntött idén a KMV

Rekordot döntött idén a KMVtrg_fontane

A vasárnapi gálaműsorral zárult a Középiskolások Művészeti Vetélkedőjének óbecsei döntője

 

Péntek délután ünnepélyes megnyitóval és Knézi Péter polgármester köszöntőjével vette kezdetét a XLIII. Középiskolások Művészeti Vetélkedője (KMV), vasárnap díjkiosztó gálaműsor zárta a rendezvényt. A rendezvény az újítás és a rekordszámok jegyében zajlott: az előadóművészeti kategória eddigi versenyszámai: a versmondás, a prózamondás, a drámai monológ és a megzenésített versek mellett idén népmesemondók is összemérték tehetségüket, a résztvevők pedig többen voltak, mint az elmúlt években – mintegy 490 diák vetélkedett.
A pénteki napon az előadóművészeti produkciókat a Horváth Futó Hargita egyetemi tanársegéd (Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék, Újvidék), Kőrösi István színművész és Kovács Nemes Andor színművész értékelte, a zsűri a megzenésített versek kategóriájában Blazsanik Dénes zenésszel egészült ki.
A verseny szünetében a Kör Galériában a képzőművészeti pályázatra beérkezett alkotásokból nyílt kiállítás – 65 diák 160 művel szerepelt ebben a kategóriában, ezeket Szél Gabriella művészettörténész, Molnár Edvárd fotós és Utcai Dávid képzőművész értékelte. A zsűri elmondása szerint idén több munka érkezett, mint korábban, elsősorban grafikák és rajzok, és a pályaművek 80 százalékát a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium adta. Korrekt, technikailag tiszta munkákról van szó, de hiányzik a művekből a meghökkentés, az eredetiség, a kísérleti technikák, installációk, performance-ok alkalmazása – tették hozzá.
Péntek este bemutatták Szögi Csaba Mint ami lent van című könyvét, majd a színház klubtermében, a Scenában zenés esttel zárult a programsorozat.
A szombati nap az irodalmi vetélkedőé volt: a középiskolások a novella, a vers, a publicisztika, értekező próza és humoreszk műfajában olvasták fel műveiket, amelyeket Utasi Csilla tanársegéd (Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék, Újvidék), Tóth Lívia újságíró, valamint Samu János Vilmos tanársegéd (Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, Szabadka) bírált el, majd négyszemközt értékelte is a szerzőkkel.
A döntéshozatal ideje alatt „Élet a KMV után” címmel bemutatkozott a Hídkör, majd az eredményhirdetés után kerekasztal-beszélgetésen összegezték a tapasztalatokat és terveket a résztvevők.
Vasárnap délelőtt fél tízkor kezdődött a hagyományos gálaműsor, amit a Középiskolások Szín- és Filmművészeti Vetélkedőjének díjnyertes színdarabja, a Zentai Magyar Kamaraszínház Antigoné című drámája nyitott meg. Dudás Károly, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke, Szilágyi Miklós, a KMV szervezőbizottságának elnöke, valamint Orovec Krisztina, a Vajdasági Televízió szerkesztő-műsorvezetője köszöntötte a közönséget, majd a műsor keretében kiosztották a díjakat, az irodalmi vetélkedő és néprajzi pályázat első helyezettjei felolvasták műveiket, a beszéd- és népművészeti vetélkedő nyertesei bemutatták produkcióikat, valamint levetítették a legjobb játékfilmet (Kovács Ákos: Függőség, Butterfly Pictures Vojvodina, Szabadka) és dokumentumfilmet is (Kiss Júlia: Terelgeti nyáját, Bolyai Filmműhely, Zenta).

Több résztvevő, mint eddig bármikor

Több résztvevő, mint eddig bármikor, több versenykategória és az eddigi legtöbb ittéjszakázó diák – ez az idei vetélkedő számszerűsíthető eredménye – mondta el kérdésünkre Szilágyi Miklós, a KMV szervezőbizottságának elnöke. – A számok tükrében ez így néz ki pontosan: 42 műfordító, 65 képzőművész 160 munkával, 12 néprajzos, 37 plakát 22 alkotótól, 33 népművészeti produkcióban 70 fellépő, a szín és filmművészeti vetélkedőn 3 előadással és 10 filmmel szintén 70 diák, a beszédművészeti döntőn 56, az irodalmin 48 versenyző szerepelt. Összességében kb. hatvannal több diák jött el Óbecsére idén, mint tavaly. Négy éve vettük át a szervezőmunkát, az első évben három fellépő döntött úgy, hogy Becsén tölti az éjszakát, idén harminc. A zsűri véleménye szerint a verseny színvonala is meghaladta a korábbiakat. Kiemelkedik a mezőnyből a megzenésített versek kategóriája, ahol nemcsak maximális kvótával vettek részt a középiskolások, de olyan kiforrott produkciókat lehetett látni, amelyek közül szinte mindegyik bárhol megállná a helyét.

A kerekasztal-megbeszélésen egyöntetű volt a vélemény: kezdeményezni kell a vetélkedő hivatalos versenyként való minisztériumi elismertetését, ezzel a minisztériumi versenynaptárba való felvételét. Milyen előnyökkel járna ez?

– Egyrészt nemcsak nagyobb hangsúlyt kapna ezzel a verseny, de a versenynaptárba való felvétel megoldaná a jelenleg esetenként felmerülő versenyidőpont-ütközéseket is. Reményeink szerint a diákok is „profitálnának” ebből: az egyetemi felvételinél plusz pontokat jelentene a sikeres szereplés.

Idén első ízben tiszteletbeli tagok felől is döntöttek.

– Olyan tanárokra, szervezőkre gondoltunk, akik nélkül a KMV nem jöhetett volna létre, és nem lenne ma az, ami. Tiszteletbeli tagjaink között üdvözölhetjük Kartag Nándort, Varnyú Ilonát, Bagi Ferencet, Beretka Ferencet, Börcsök Lászlót, Lajber Györgyöt és posztumusz Sági Veronát.

Tavaly vezették be a tanárdíjat. Ki volt idén a legsikeresebb tanár?

– A Tanár-díj idén Becsére került: Cseri Angéla, az óbecsei Gimnázium magyartanárának diákjai voltak ezúttal a legsikeresebbek.

Az idei verseny szomorú és érthetetlen eseménye, hogy a nagybecskereki versenyzők nem jelentek meg a vetélkedőn. Tájékoztatták-e Önöket ennek okáról?

– Tudomásunk szerint ebben a városban egyetlen tanárnő foglalkozik a diákok felkészítésével, ő sajnos külföldön tartózkodott a verseny ideje alatt. Számunkra érthetetlen, hogy rajta kívül senkinek nem volt fontos, hogy a diákok befektetett munkája ne vesszen kárba, és gondoskodjon arról, hogy a felkészítő tanár távolléte ellenére színpadra léphessenek.

Örömteli fejlemény viszont a zomboriak idei részvétele.

– Velük sajnos évek óta nem találkozhattunk itt a döntőben, idén azonban feléledt a zombori körzet; sokan jöttek és eredményesen szerepeltek. Reméljük, a részvevők és az Óbecsén megszálló diákok száma jövőre is növekszik, és igazi fesztivállá válhat a rendezvénysorozat.

Díjazottak

A beszédművészeti vetélkedő eredményei – versmondás: 1. Fülöp Tímea (Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, Szabadka), 2. Simonyi Lili (Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka), 3. Bognár Boglárka (Vegyészeti-Élelmiszeripari Középiskola, Csóka), 3. Rókus Zoltán (Gimnázium, Óbecse).
Drámai monológ: 1. Kasza Zsanett (Egészségügyi Középiskola, Szabadka), 2. Kónya Renáta (Gimnázium, Zenta), 3. Kubányi Nikoletta (Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági Középiskola, Topolya).
Prózamondás: 1. Dudás Szilvia (Egészségügyi Középiskola, Szabadka), 2. Risztity Anita (Bosa Milićević Közgazdasági Középiskola, Szabadka), 3. Verebes Judit (Gimnázium, Zenta).
Népmesemondás: 1. Hézső Brigitta (Gimnázium, Törökkanizsa), 2. Nagy Izabella (Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium, Zenta), 3. Cseszák Zsombor (Gimnázium, Óbecse).
Megzenésített versek: 1. Szerda Balázs, Sterbik László, Cseszák Zsombor, Jovánovity Péter (Gimnázium, Óbecse), 1. Hodik Beáta, Utasi Melani, Komáromi Annamária (Zeneiskola, Szabadka), 2. Bakos Evelin, Reéb Zsófia, Szedlár Ágnes, Torok Orsolya (Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka), 3. Dobrotka Katinka, Fehér Anett, Szalai Bence, Verebes Judit (Gimnázium, Zenta), 3. Cselenák Zsolt, Szlákó Cynthia (Veljko Petrović Gimnázium, Zombor).
Az irodalmi vetélkedő eredményei – vers: 1. Drenyovszki  Andrea (Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium, Szeged), 2. Borbély Éva (Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, Szabadka), 3.  Gömöri Eszter, Gimnázium, Zenta.
Különdíjak: Gere Rita (Egészségügyi Középiskola, Zenta), zEtna-díj, Hernyák Zsóka (Lazar Nešić Vegyészeti-technológiai Iskola, Szabadka), Sikoly.
Novella: 1. Kovács Ákos (Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, Szabadka), 2. Keszég Ákos (Gimnázium, Törökkanizsa), 3. Kiss Eleonóra (Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium, Zenta).
Különdíj: Kiss Eleonóra (Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium, Zenta), Sikoly.
Publicisztika: 1. Szőke Tímea (Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, Szabadka), 2. Illés Eszter (Gimnázium, Zenta), 3. Nagy Szanella (Közgazdasági-kereskedelmi Iskola, Óbecse).
Különdíj: Illés Eszter (Gimnázium, Zenta), Magyar Szó.
Értekező próza: 1. Vranić Regina (Veljko Petrović Gimnázium, Zombor), 2. Faragó Helga (Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, Szabadka), 3. Borbély Éva (Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium, Szabadka).
Különdíjak: Sipos Árpád (Gimnázium, Óbecse),  Timp Könyvkiadó, Baranyi Alex (Mihajlo Pupin Villamossági Szakközépiskola, Újvidék),  Magyar Szó, Gajódi Csaba (Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpont, Magyarkanizsa), Sikoly, Árpádffy Lovas Tamás (Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka), Hét Nap.
Humoreszk: 1. Füstös Diana (Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék), 2. Németh László (Gimnázium, Törökkanizsa), 3. Tóth Tamara (Svetozar Marković Gimnázium), Szabadka.
Különdíj: Tóth Kata (Gimnázium, Zenta), Képes Ifjúság-Magyar Szó.
A képzőművészeti pályázat díjazottjai:
Fotó: 1. Péter Krisztián (Gimnázium Óbecse), 2. Vicei Nikoletta (Szabadka), 3. Oláh Dóra (Tömörkény István Művészeti SZKKI, Szeged/ Magyarkanizsa).
Grafika: 1. Huszár Emese (Bolyai TGK Zenta), 2. Szenti Lilla (Bogdan Šuput Képzőművészeti Középiskola), 3. Fodor Éva (Bolyai TGK Zenta).
Festészet: 1. Oláh Dóra (Tömörkény István Művészeti SZKKI, Szeged/ Magyarkanizsa), 2. Perišić Diana (Svetozar Marković Gimnázium Újvidék), 3. Varga Natália (Bolyai TGK, Zenta).
Rajz: 1. Sarnyai Valentina (Bolyai TGK Zenta), 2. Oláh Dóra (Tömörkény István Művészeti SZKKI, Szeged/ Magyarkanizsa), 3. Varga Natália (Bolyai TGK Zenta).
Egyéb: 1. Varga Natália (Bolyai TGK Zenta), 2. Szabados Viktor (Bolyai TGK Zenta), 3. Pejin Andrea (Egészségügyi Középiskola Zenta).      

Fehér Rózsa

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *