A Múzeumok Éjszakáját idén sem a Városi Múzeumban, hanem, immár harmadik éve, a Than Emlékházban tartották meg május 20-án.
Az egész éjszaka a berlini kék, mint forradalmi szín köré épült. A berlini kék (poroszkék) volt az első modern festék – egy vas-cián vegyület – a 18. században Berlinben, az akkori Poroszország fővárosában vegyészek készítették. Jó minőségű festék lévén, gyorsan elterjedt a művészvilágban és többféle nevet kapott, melyek közül ma is használatos, a porosz és berlini mellett, a párizsi kék. Érdekes, hogy a berlini és a poroszkék név inkább Franciaországban terjedt el, a párizsi kék pedig német nyelvterületen. A vegyészetben a vas-cián-kék, ferri-ferro-cianid neveken ismert, azaz vörösvérlúgsó és valamely vassó egymásra hatásakor keletkezik. A susannicon.blogspot.com oldalon azt is megtudhatja az érdeklődő, hogy a kék Mauritius ezzel a festékkel készült 1847-ben. A szín előállítása ekkor már több, mint százéves múltra tekintett vissza. Berlinben egy J. J. Diesbach nevezetű alkimista 1704-ben kármin színt szeretett volna előállítani állatvérből. Vassóval és káliummal keverve legnagyobb meglepetésére kék színű anyagot kapott. Az első újkori mesterséges festéknek számít.
Délután öt órától kiállításon és a jelenlevőkkel való beszélgetéssel mutatták be a Than műhely és Than Emléktábor diákjai a január óta tartó műhelymunkák során restaurált tárgyakat, s beszámoltak élményeikről és tapasztalataikról. Szórád Endre kémia szakos tanár előadása a pigmentekről, a színekről, a berlini kékről 18 órakor kezdődött, majd az előadó látványos kísérleteket mutatott be a berlini kék és a művér kémiai előállításának módjáról.
A gyerekeket és a felnőtteket 18 és 20 óra között interaktív és kreatív foglalkozások várták az Ökobecse Polgári Egyesület és a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör Szivárvány festőcsoportja tagjainak vezetésével. Volt mandalafestés, arcfestés, újrahasznosított öltözékekben való fényképezkedés.
Erer